Rok bez televízie: Rodičia našli spôsob, ako dostať deti von

Rok bez televízie: Rodičia našli spôsob, ako dostať deti von
www.dotrythisathome.com

Rodičia svojim dvom dcéram na rok zakázali sledovanie televízie. Ich voľný čas vyplnili stovkou výziev, ktoré deti posilnili po rôznych stránkach.

Mladí rodičia z anglického Nottinghamshire mali strach, že sa z ich detí stanú lenivci tráviaci všetok voľný čas na gauči pred televízorom. Preto prišli s unikátnym nápadom, ako dcéry vylákať von a naučiť ich nové veci. Po tom, ako deťom zakázali sledovať televízor po dobu 365 dní, ich voľný čas vyplnili sériou originálnych výziev.

Rok bez televízie: Rodičia našli spôsob, ako dostať deti von
www.dotrythisathome.com

Zákaz sledovania televízora na jeden rok sa desaťročnej Amy a osemročnej Elle spočiatku vôbec nepáčil. Svoj postoj však zmenili krátko po tom, ako im rodičia predstavili zoznam stovky lákavých aktivít, ktoré na ne čakali.

Zábava v lanovom parku, šnorchlovanie v jazere, zháňanie „potravy“ v lese, noc strávená v stane visiacom medzi dvomi stromami, splavovanie rieky či deň na lyžiach – to je len zlomok dobrodružných výziev, pred ktoré manželia Kerry a Tim Meekovci postavili svoje deti. Rodičia pritom sami priznali, že nepatria medzi dobrodruhov, u detí však chceli podporiť prirodzenú dravosť, zvedavosť a nebojácnosť.

„Kerry ani ja nie sme veľkí odvážlivci, ako však naše dcéry rástli, chceli sme v nich podporiť aktívne myslenie, ktoré by ich odradilo od vysedávania pred televízorom a hrania videohier,“ uviedol 44-ročný Tim. Rodičia chceli v deťoch prebudiť sociálne zručnosti, ktoré sa nedajú naučiť zo školských učebníc.

Rok bez televízie: Rodičia našli spôsob, ako dostať deti von
www.dotrythisathome.com

Okrem športových aktivít preto deti postavili aj pred iné úlohy, akými bola aj organizácia predaja domácich koláčov, odkiaľ vyzbierané peniaze putovali na charitu alebo čistenie pláže od odpadkov.

„Podobné aktivity sme robili každý víkend bez ohľadu na ročné obdobie. Dnes už dievčatá samy prichádzajú s nápadmi, čo by sme mohli robiť a sú odhodlané napríklad stráviť aj noc v horách, čo sa chystáme čoskoro splniť,“ uviedli rodičia, ktorým sa v priebehu jedného roka podarilo splniť všetkých sto naplánovaných aktivít.

„Dnes už deti nenútime, aby vypli televízor, ale už ho vôbec nesledujú tak často. Chceli sme, aby z dcér vyrástli sebavedomí a spoločenskí ľudia. Na našich výletoch sme ich často nabádali, aby sa prihovorili druhým ľuďom. Ella dnes už nemá problém postaviť sa pred celú školu, kam chodí asi 400 detí, a povedať, čo treba,“ tešia sa Meekovci.

„Tešili sme sa spolu na každú ďalšiu výzvu,“ tvrdia svorne. K tým patril aj jednodňový výlet do Paríža, príprava slávnostného obeda pre mamu na Deň matiek za použitia len jedného hrnca, či zlaňovanie skál. „Väčšina našich aktivít bola veľmi lacná a zvládli sme ich v rámci jedného či dvoch popoludní,“ uviedli rodičia, ktorí na celú sériu aktivít počas jedného roka neminuli viac ako 500 libier.

„Mojou obľúbenou aktivitou bolo spanie pod hviezdami na pobreží Norfolku. Videli sme aj roj meteorov – také niečo by sme v stane nikdy nezažili a videli sme to spolu ako jedna rodina,“ uviedla Kerry, ktorá pracuje ako učiteľka na základnej škole.

„Naši priatelia trávia veľa času pred televízorom vo svojich detských izbách. My sme našťastie mali šancu skúsiť niečo iné,“ povedala osemročná Ella.

„Deti sú odolnejšie, ako si myslíme. Nemôžeme ich pestovať v bavlnke,“ dodala Kerry, ktorá podobnú výzvu odporúča všetkým rodičom.

www.dotrythisathome.com, www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk