Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Silnú ženu nezlomí nič – ani osteoporóza
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Unsplash
reklama:
reklama:
reklama:
21. októbra 2021 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA

Silnú ženu nezlomí nič – ani osteoporóza

DJ/PR Osteoporózu poznáme aj pod laickým pojmom riedka kosť. Ochorenie, ktoré vzniká následkom ubúdania kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí, vedie k oslabeniu ich pevnosti a teda aj k ich zvýšenej lámavosti.

Osteoporóza sa často označuje aj za tichú epidémiu. Prečo? Dôvod je veľmi jednoduchý, nemá totiž príznaky a tým prvým je mnohokrát až zlomenina. Častejšie ňou trpia ženy, no nevyhýba sa ani mužom. Celosvetovo tiež každú tretiu ženu a každého piateho muža – starších ako 50 rokov –  postihuje zlomenina kostí v dôsledku osteoporózy. Síce je to ochorenie najmä starších ľudí, spozornieť by mali aj ženy v postmenopauzálnom období. Pri včasnej a správnej diagnostike sa však dá osteoporóza zastabilizovať a pacient s ňou dokáže viesť plnohodnotný život.

Pri osteoporóze sú kosti slabé a krehké a už pri minimálnom páde alebo nesprávnom pohybe sa môžu zlomiť. A bezpríznakovosť v počiatočnom období tomuto ochoreniu tiež nepomáha. „V jej prvých fázach pacient nevie o tom, že trpí na toto ochorenie a teda, že má zvýšenú náchylnosť na zlomeniny. Často sa osteoporóza diagnostikuje až pri prvej zlomenine. A tá už môže zmeniť kvalitu života. Spôsobuje bolesť, stratu nezávislosti a rôzne zdravotné postihnutia. Osteoporóza je najmä ochorenie starších ľudí a je veľmi dôležité jej predchádzať. Dôležitá je pritom edukácia nielen odbornej, ale najmä laickej verejnosti.“ hovorí MUDr. Soňa Tomková, popredná slovenská reumatologička, vedúca lekárka Osteocentra a prednostka internej kliniky Nemocnice Košice – Šaca.

S osteoporózou môže prísť i depresia

Pri ťažkej osteoporóze nemusí ísť už len o bolesť pri zlomenine. Reumatologička varuje pred následkami ochorenia. „Pri mnohých zlomeninách stavca majú pacienti aj problémy s dýchaní či zažívaním. Zlomenina a s ňou spojené problémy so sebou prinášajú aj psychickú záťaž, ktorá môže prerásť až do depresie. Následkami osteoporotických zlomenín sú teda dlhodobé zdravotné postihnutie a strata nezávislosti. Najmä v staršom veku sa veľmi znižuje kvalita života. Až 53 percent potrebuje pomoc dostať sa na miesto mimo pešej vzdialenosti, 62 percent nie je schopných vykonávať bežné domáce práce, 64 percent nedokáže ísť bez pomoci na toaletu a 42 percent nevie bez pomoci nakupovať,“ vymenúva MUDr. Soňa Tomková.

reklama:

A aké sú najčastejšie zlomeniny z osteoporózy? Sú to zlomeniny stavcov. Pri diagnostike zlomeniny stavca už existuje veľké riziko, že do roka sa pacientovi budú lámať aj ďalšie stavce. Ide o tzv. kaskádu zlomenín. Každá štvrtá žena, ktorá utrpí zlomeninu chrbtice, utrpí ďalšiu zlomeninu do jedného roka. Najvážnejšia je zlomenina bedrového kĺbu a pri nej 20 až 24 percent pacientov zomiera v prvom roku po zlomenine.

A kedy si dať vyšetriť hustotu kosti?

Zlomenina v staršom veku je možným signálom toho, že budú nasledovať ďalšie zlomeniny. Všeobecný alebo odborný lekár by mal takéhoto pacienta poslať na vyšetrenie hustoty kostí. Samotný pacient oň môže taktiež požiadať svojho všeobecného lekára. Nasleduje návšteva osteologickej ambulancie. Osteoporózu na Slovensku lieči reumatológ, ortopéd a endokrinológ. Ak si pri páde z nízkej výšky alebo po páde v stoji zlomí pacient akúkoľvek kosť (napríklad zápästie), môže to byť signálom prítomnosti osteoporózy. Preto je potrebné požiadať lekára o vyšetrenie – aj jedna zlomená kosť je totiž varovaním pred tými ďalšími.

Počuli ste už o denzitometrii? Najpresnejšia neinvazívna diagnostická metóda, ktorá využíva rontgenové žiarenie na stanovenie minerálnej hustoty kostí (BMD),  meria kostnú hustotu v oblasti chrbtice a krčku stehennej kosti.  Slovensko patrí medzi špičku v diagnostike a liečbe osteoporózy. Počet denzinometrických prístrojov na Slovensku dokonca prevyšuje bežný priemer EÚ. „Máme tiež vysokú dostupnosť všetkých terapeutických modalít s adekvátnou spoluúčasťou úhrady zdravotnými poisťovňami. Disponujeme aj dostatočnou sieťou osteologických ambulancií – osteocentier, a napriek tomu je osteoporóza na Slovensku stále poddiagnistikovaná a podliečená. Nelieči sa dostatok pacientov a rastie nám počet zlomenín a najmä tých najvážnejších v oblasti bedrového kĺbu,“ hovorí MUDr. Soňa Tomková.

Liečba nie je len o užívaní liekov

reklama:

Každá liečba znamená prevenciu zlomeniny. Pacient užíva liečbu dlhodobo, často celoživotne. „Liečba nemusí znamenať užívanie liekov každý deň. Ide väčšinou o obdobia. V jednom období lieky užíva, potom prestane a po čase sa anamnéza prehodnocuje. Osteoporóza je nepomer medzi kostným odbúravaním a kostnou formáciou, teda kosť sa odbúrava a postupne redne. Liečba a jej možnosti z toho vychádzajú. Poznáme lieky, ktoré sú tzv. antirezorpčné, teda zastavujú odbúravanie kostnej hmoty. Druhý druh liekov predstavujú tzv. osteoformačné a tieto pomáhajú nabudovať kostnú hmotu. Liečba osteoporózy môže byť perorálna, injekčná a tiež infúzna a jej výber závisí od celkového zdravia pacienta a porady s lekárom,“ hovorí MUDr. Soňa Tomková.

Po diagnostikovaní osteoporózy je potrebné dodržiavať odporúčania lekára, chodiť pravidelne na kontroly a dodržiavať liečbu – neprerušovaná a systematická liečba môže byť prevenciou zlomeniny. Ak už príde k chirurgickému zásahu do zlomeniny, je dôležitá sekundárna prevencia, ktorá musí nasledovať po každej zlomenine z osteoporózy spolu s medikamentóznou liečbou, aby sa zabránilo ďalšej zlomenine.

Čo pomáha proti osteoporóze
Foto: www.krehkekosti.sk

Ak je u pacientky príčinou osteoporózy napríklad postmenopauza, liečba musí byť dlhodobá. „S včasnou a dodržiavanou liečbou môžu ženy žiť plnohodnotný život,“ hovorí Mgr. Iva Medvecká, Phd, praktická psychologička. Ak sa žena nelieči, dôsledky môžu byť fatálne. „Z môjho pohľadu je najväčšou pascou tohto ochorenia zľahčovanie. Čiastočne to vychádza aj z toho, že nemá príznaky, nebolí. Okrem toho, veľa žien zvláda rôzne drobné zdravotné problémy alebo aj vážnejšie ochorenia a často sa popri nich ešte aj stará o svoje rodiny či rodičov. Zľahčovanie tohto ochorenia však vedie k osteoporotickej zlomenine a tá môže prísť úplne nečakane  – napríklad pri zdvíhaní ťažšieho predmetu alebo obyčajnom zohnutí sa. A liečba zlomeniny je už omnoho závažnejšia,“ hovorí psychologička.

Príbeh pacientky

reklama:

Brigita Szeligová Čikoš, známa z talentovej súťaže The Voice zaznamenala prvé zdravotné problémy po druhom pôrode ako štyridsaťročná. Lekárom sa nepozdával krčok maternice. Po pôrode išla na operáciu, pri ktorej jej vybrali ženské orgány. Toto bol podľa nej zrejme spúšťač. Vážnejšie problémy sa objavili o niekoľko rokov neskôr. „Začala som si dávať pozor na stravu. Zaradila som do jedálnička viac mliečnych výrobkov a vitamíny som dopĺňala tabletkami. Napriek tomu som mala problémy s platničkami a bolesťou chrbta. Obmedzovala som sa takmer vo všetkom. Nebola som rozhýbaná a radšej som nikde nechodila, aby sa mi nič nestalo. Toto všetko bol pre lekárov signál, aby ma poslali na vyšetrenie kostí. Teraz mám 55 rokov a potvrdenú diagnózu, choroba je však v miernom – začiatočnom štádiu. Kedy som predtým nebrala vápnik a vitamín D, môj stav by bol horší,“ hovorí  Brigita, ktorá dnes cvičí spolu s dcérou a chodí na dlhé prechádzky do prírody. Obidve pritom dbajú na vyváženú stravu bohatú na vápnik.

reklama:

Odporúčané

K téme

Mobilita kľúčom k zdraviu v každom veku Môže byť sušené ovocie liekom (nielen) na rakovinu?

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.