Skryté tváre: Umelec tvorí fascinujúce portréty z máp

Skryté tváre: Umelec tvorí fascinujúce portréty z máp
Ed Fairburn

Britský umelec Ed Fairburn si mapy na cesty berie len zriedkavo. Namiesto toho ich využíva na to, aby v nich našiel stratené tváre. Pod jeho rukami tak vznikajú originálne portréty vynárajúce sa z pohorí, riek a nížin.

Väčšina cestovateľov vyťahuje mapy, keď chce zabrániť tomu, aby sa v spleti ciest, lesov a hôr stratili. Britský umelec Ed Fairburn využíva mapy na to, aby v nich našiel stratené tváre. Mladý rodák z Norwichu si z máp vytvoril maliarske plátna, na ktoré dokresľuje fiktívne i skutočné tváre svojich známych.

„S mapovými portrétmi som začal pred dvoma rokmi. Predtým som sa venoval hlavne práci s drevom, na ktorom som sa snažil vytvoriť znaky typické pre ľudskú pokožku. Rád pracujem s rôznymi povrchmi a popritom sledujem rôzne miesta a situácie, takže mapa bola výsledkom rovnakej činnosti,“ uviedol 23-ročný umelec.

Skryté tváre: Umelec tvorí fascinujúce portréty z máp
Britský umelec Ed Fairburn si mapy na cesty berie len zriedkavo. Namiesto toho ich využíva na to, aby v nich našiel stratené tváre. Pod jeho rukami tak vznikajú originálne portréty vynárajúce sa z pohorí, riek a nížin. Ed Fairburn

Mladík získava staré podkladové mapy najčastejšie z obchodov s rozličným tovarom, ktorých výťažok ide na charitu, prípadne z antikvariátov. „Tvar mapy je zo všetkého najdôležitejší. Silný prírodný formát je nevhodný. Snažím sa na mape vždy vizualizovať obrysy tváre. Ak to dokážem, tak mapu ihneď kúpim. Mám ich doma už desiatky, ale využívam z nich len asi 10%, takže moje štúdio je už preplnené,“ vysvetlil Fairburn.

Pod jeho rukami sa na mapách z pohorí vynárajú oči, na nížinách zasa vznikajú pery a obrys pevniny väčšinou tvorí aj obrys tváre. „Na väčšine máp nekreslím cez vodné plochy, lebo nemajú žiadne črty, do scenérie však pridávajú zasa niečo iné,“ uviedol Angličan.

Dokončenie portrétov umelcovi niekedy trvá dlhé mesiace, inokedy len pár dní. „Keď sa na mapu pozerám dostatočne dlho, takmer vždy dokážem nájsť plochu, kde sa dá umiestniť portrét. Vždy na mňa zapôsobí, aké vzory sa predo mnou odokryjú – je v nich často obrovská sieť a vždy aj nejaký vzorec. Často takto objavím aj zvláštne názvy miest – aj Nemecko ich má niekoľko,“ uviedol umelec, ktorý dokončuje portréty pre ďalšiu výstavu.

„Mám veľa nápadov, ktoré chcem zrealizovať, aby som sa pohol ďalej, ale mapám sa určite budem venovať aj naďalej, lebo práca na nich mi prináša veľkú radosť,“ dodal Fairburn.

www.dailymail.co.uk

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk