Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
staroba, starnutie, žena, vrásky, starena,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
5. júna 2015 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Skvelá pamäť aj v starobe? Vedci zistili, čo preto urobiť

Štúdia, ktorá viac ako desaťročie sledovala 146 zdravých dospelých, odhalila tieto zaujímavé skutočnosti.

Aeróbne cvičenie v strednom veku pomáha odvrátiť neskoršie zmenšenie objemu mozgu. Tvrdia to americkí vedci v štúdii publikovanej v časopise The Journals of Gerontology. Ako tiež napísali, udržiavanie kondície môže uchovať pamäť či ďalšie funkcie mozgu.

Aktuálne zistenia naznačujú, že udržiavanie kardiovaskulárnej kondície v strednom veku môže o 20 rokov naštartovať mozog,“ priblížila autorka štúdie Qu Tian z amerického Národného inštitútu starnutia, ktorá viac ako desaťročie sledovala 146 zdravých dospelých. Účastníci, ktorých vek na začiatku štúdie v roku 1994 predstavoval v priemere 69 rokov, absolvovali testovania počas aktivity na bežeckom páse. Tak vedci odhadli úroveň ich telesnej kondície, keď mali 50 rokov. Následne použili magnetickú rezonanciu na sledovanie zmien v ich mozgu.

Nedostatok tohto vitamínu zvyšuje riziko vzniku demencie

Ako ukázali výsledky, tí, čo mali v strednom veku lepšiu telesnú kondíciu, mali väčší objem mozgu v strednej spánkovej oblasti, ktorá zodpovedá za pamäť, jazyk a zrakový vnem. Okrem toho mali väčšiu aj perirhinálnu kôru, ktorá zasa pomáha pri podvedomej pamäti a rozpoznávaniu objektov. Vedci u nich zároveň zistili väčší objem bielej hmoty. Jedným z prvých symptómov Alzheimerovej choroby je pritom zníženie jej objemu.

Hoci výsledky štúdie prinášajú dôkazy o prepojení fyzickej aktivity so zvýšeným objemom mozgu, podľa Sandry Bond Chapman z Centra pre zdravie mozgu na Texaskej univerzite štúdie, ako je aj táto, zvyknú zahŕňať zdravších a vzdelanejších ľudí, a teda je ťažké určiť, či by výsledky boli rovnaké pri širšej populácii. „Navyše, nie všetci ľudia docielia rovnakú úroveň kardiovaskulárnej kondície pri rovnakom cvičení a vedci si nie sú istí, ako kardiovaskulárna kondícia súvisí s kognitívnymi funkciami,“ upozornila Bond Chapman.

Kirk Erickson z Brain Aging & Cognitive Health Lab na štúdiu reagoval vyjadrením, že vedci potrebujú uskutočniť viacej výskumov s väčším počtom ľudí, aby lepšie porozumeli účinku kardiovaskulárneho cvičenia na mozog. „Avšak táto štúdia sa pripája k názoru, že fyzická aktivita a telesná kondícia pozitívne vplývajú na zdravie mozgu v neskoršom veku,“ doplnil vedec.

K téme

Ako stratiť tuk na bruchu v každom veku? Žiarivá pleť? Môžete ju mať vďaka týmto 11 potravinám!

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.