Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Staroba, nemocnica, liečba, Alzheimer, starena
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:
reklama:
21. apríla 2016 Zdravie od DamskaJazda.skSITA

Skvelé správy? Črtá sa nový liek na Alzheimera

Nový výskum prináša sľubné výsledky pre pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou a ich príbuzných.

Príznaky a progres Alzheimerovej choroby by mohli zmierniť injekcie s proteínom interleukin 33 (IL 33). Tvrdia to vedci na základe výskumu na myšiach. Liečba IL 33 podľa nich u testovaných myší zlepšila pamäť, pomáhala odstraňovať usadeniny v mozgu podobné tým, ktoré sa vyskytujú u pacientov s Alzheimerom, a zároveň tiež bránila ich vzniku. Prvé štúdie s ľuďmi by sa mali začať čoskoro, no vedci upozorňujú, že bude trvať roky, kým by sa mohla táto liečba skutočne dostať k pacientom. Štúdiu publikovali v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences.

Interleukin 33, skrátene IL 33, vytvára organizmus ako súčasť imunitnej reakcie pri obrane proti infekciám a chorobám, a to najmä v mozgu a mieche. Vedci pritom už dávnejšie zistili, že pacienti s Alzheimerovou chorobou majú v mozgu nižšie hladiny tohto proteínu ako zdraví dospelí ľudia. Vedci z University of Glasgow a Hong Kong University of Science and Technology preto testovali vplyv zvýšenia hladiny IL 33 na myši, ktorých mozgy vykazovali podobné zmeny, ako sa vyskytujú pri Alzheimerovej chorobe. Už po týždni podávania injekcií sa u hlodavcov zlepšili pamäťové a kognitívne funkcie na úroveň ich zdravých rovesníčok. Profesor Eddy Liew, ktorý viedol výskum na University of Glasgow, je napriek tomu v súvislosti so zisteniami opatrný. „Akokoľvek vzrušujúce to je, medzi laboratórnymi objavmi a aplikáciou v klinickej praxi je istá vzdialenosť. V medicíne bolo už toľko falošných prelomov, aby sme vedeli, že musíme mať trpezlivosť, kým sa neuskutočnia precízne klinické testy,“ vyjadril sa.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

reklama:

Odporúčané

K téme

Významný objav: Z kvapky krvi sa dá predpovedať Alzheimer! Zákerný Alzheimer: Štyri príznaky, ktoré nás varujú

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.