Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dsc_0859.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Marián Svítek
29. septembra 2017 Deti a rodina od DamskaJazda.skText: Natália Hamaríková, Bigname, s.r.o., Video: Else studio

Slovenka našla spôsob, ako odtrhnúť deti od smartfónov

IKAMIGO je nová tvorivá hračka pre deti od troch rokov, ale aj dospelých. Papierovú stavebnicu uvádza na trh spoločnosť Maxdor, ktorá už testovala prototyp v materských škôlkach, školských kluboch, či detských centrách. Za slovenským startupom je príbeh obyčajnej ženy – matky, ktorá chcela pre svoje deti tvorivú alternatívu k hi-tech hračkám.

Stavebnicu IKAMIGO vymyslela a vytvorila Slovenka Natália Hamaríková, mama dvoch detí. Hľadala spôsob, ako odtrhnúť deti od fenoménu tejto doby – tabletov, smartfónov, počítačových hier. „Digitálne technológie sú dobrými sluhami, deti ich prirodzene vyhľadávajú. Počítačová gramotnosť dnešných detí je na veľmi vysokej úrovni. Problém však nastáva, ak telefóny a tablety uprednostňujú pred behaním po vonku, pred hrou alebo pred čítaním kníh. Prestávajú vnímať čas, reálny svet, uzatvárajú sa do seba a prestávajú verbálne komunikovať. Nechcela som, aby moje deti žili virtuálny život. Chcela som im ponúknuť niečo, s čím sme sa hrali my, keď sme boli malí. Niečo tvorivé, čo udrží ich pozornosť aspoň tak dlho, ako tie telefóny,“ opisuje autorka dôvody vzniku stavebnice.

Dsc_9126.jpg
Foto: Marián Svítek

Spomenula si na vlastné detstvo a prázdne krabičky rôznych veľkostí od zápaliek, liekov, či topánok. „V krabici od topánok som mala zariadený celý byt s nábytkom. Vyrábali sme si všetko so sestrou a bola to veľká zábava,“ spomína Natália. Vyskúšala túto hru so svojimi deťmi a zistila, že ich to baví rovnako ako ju kedysi. „Na tablet si ani nespomenuli a keď už bolo u nás doma ticho druhú hodinu, napadlo mi, že takáto hračka dnes na trhu chýba.“

Výsledkom viac ako ročnej prípravy je originálny slovenský produkt, ktorý si môžu záujemcovia kúpiť v e-shope www.ikamigo.com. Podľa Natálie Hamaríkovej je v predaji aj na špecializovaných eventoch dizajnových a rozvojových hračiek, na rôznych výstavách alebo v partnerských e-shopoch. “Stavebnicu vyrábame na Slovensku z kvalitných materiálov, ktoré pochádzajú výlučne z EÚ. Je teda bezpečná a stopercentne nezávadná. Dôkazom sú aj testy, ktorými stavebnica prešla na výbornú. V ponuke je v troch veľkostiach: mini, midi alebo maxi.“

Maxi01.jpg
Foto: Marián Svítek

Každé balenie obsahuje krabičky a suché zipsy v rôznych veľkostiach a počtoch. Hra má niekoľko fáz, najskôr treba poskladať jednotlivé krabičky z 2D formy na 3D, potom na ne prilepiť samolepiace suché zipsy a pospájať ich do rôznych tvarov figúrok, zvierat, či stavieb. Nakoniec môžu deti všetky svoje diela vymaľovať. Deti si tak môžu vytvoriť skutočne originálny výtvor, ktorý sa stáva ich novou hračkou.

„Zaujímavosťou je, že pri stavebnici IKAMIGO® deti vydržia dlhší čas ako pri iných obdobných produktoch. Dokonca s ňou máme veľmi dobré skúsenosti pri deťoch s poruchami pozornosti,“ dodáva Natália Hamaríková.

Detská terapeutka Zuzana Tatárová Inštitútu Terapie Hrou, o.z. oceňuje prínos papierovej stavebnice pre podporu kreativity detí. „Dnešné deti vyrastajú v prostredí neustáleho náhlenia. Od útleho detstva sú obklopené technológiami, ktoré ponúkajú rýchle úspechy, hračky v dnešnej dobe sú technicky dokonalé, vydávajú zvuky a blikajú, ale neumožňujú deťom rozvíjať jemnú motoriku, priestorovú predstavivosť a kreativitu. Práve toto im papierová stavebnica Ikamigo umožňuje.“ Podľa jej slov deti rýchlo prekonajú počiatočné rozpaky a obavy zo zlyhania a vrhajú sa do tvorenia. Hračkou si deti trénujú koncentráciu a budujú sebadôveru. Je vhodná aj pre deti s poruchou správania a pozornosti, alebo deti s Aspergerovým syndrómom či autizmom.

Novinku si vyskúšali aj škôlkari. Denisa Kasana, majiteľka materskej škôlky Benjamin oceňuje, že tvorili samostatne, sústredene a dlhšiu dobu ako je obvyklé. „Bolo zaujímavé pozorovať uvažovanie detí pri skladaní a vytváraní svojej vlastnej predstavy, ktorú pretvorili do konkrétnej hračky s dejom a doplnkami. Napríklad najskôr postavili draka a potom aj obydlie pre draka.“ Hračka podľa nej priniesla potešenie a uspokojenie všetkým typom detí – extrovertom aj introvertom.

Ikamigo® mini psik s motylmi.png
Foto: Marián Svítek

Potenciál stavebnice IKAMIGO pri deťoch nekončí. Vo voľnom preklade tento názov znamená „galaxia priateľov.“ Tých si hračka našla aj medzi dospelými. Využívajú ju počas teambuildingov na rozvíjanie tímovej spolupráce, alebo počas tvorivých porád a brainstormingov. „Záujem dospelých nás príjemne prekvapil. Oteckovia, mamičky a dokonca aj babička si na našej prvej výstave okolo stánku pohodlne posadali, niektorí si aj ľahli a hodiny sa zabávali s IKAMIGO®. Boli aj takí, ktorí sa dokonca vrátili aj na druhý deň“, prezrádza Natália Hamaríková, autorka projektu.

Pozitívne ohlasy zo zahraničia napovedajú, že projekt má ambície uspieť aj na zahraničných trhoch. Autorka teda nič nenechala na náhodu a stavebnicový systém si ochránila patentom. „V prípade, ak prichádzate na trh s novým kvalitným a certifikovaným produktom, je to potrebné. Nechcela by som, aby sa deťom dostali do rúk napodobeniny z lacných nekvalitných, či zdraviu škodlivých materiálov, narýchlo vyprodukované na opačnom konci sveta. Predsa len, je to produkt pre deti, ktorý musí byť v prvom rade bezpečný,“ dodala Natália Hamaríková.

Viac informácií papierovej stavebnici Ikamigo nájdete na web stránke: ikamigo.com alebo na facebook fanpage.

VIDEO: IKAMIGO

Odporúčané

K téme

4 nebezpečné prejavy dehydratácie V novom videoklipe Superhrdina z dielne dua PACI PAC dobro zvíťazilo nad zlom

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.