Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Sebakritika, pochybnosti
Thinkstock

Ako by ste zareagovali, keby ste zistili, že niekto z okolia neustále poukazuje na vaše slabé stránky? Že vás zhadzuje na stretnutiach alebo vám znemožňuje pustiť sa do niečoho nového a vzrušujúceho? Táto osoba už vo vašom okolí najskôr existuje. S najväčšou pravdepodobnosťou ju nájdete VO VAŠOM VNÚTRI. Znie to neuveriteľne? Activia realizovala celosvetový prieskum, ktorého sa zúčastnilo viac ako 16 000 žien vo veku od 25 do 55 rokov. Z výsledkov vyplýva, že hoci je pre ženy veľmi dôležité cítiť sa dobre a splniť si svoje sny vo všetkých oblastiach života, až 60% z nich v tom paradoxne nebráni ich okolie, ale príliš silná sebakritika.

Čo je to „vnútorný kritik“? „Každý človek ho má. Je to vnútorný prejav spojený s negatívnym prežívaním človeka znižujúcim sebadôveru. Vnútorný kritik je spojený s nereálnym vnímaním samého seba, bráni nám získavať sebadôveru, rozvíjať naše schopnosti a posilňovať vlastné hodnoty tým správnym smerom,“ hovorí psychologička a osobná koučka Nora Lauková. Podľa nej bez sebadôvery nedokážu ľudia vnímať pozitívne prežitky a samých seba v pozitívnom svetle. „Slovenky sú expertkami na sebakritiku a nižšiu mieru sebadôvery. Vždy nájdu vo svojom živote alebo práci niečo, čo ich zbrzdí. Jednoducho majú na seba skreslený pohľad, že nerobia všetko tak, aby to bolo vnímané ako dokonalé a jedinečné,“ vysvetľuje Nora Lauková.

Negatívne vnímanie samej seba ovplyvňuje kariéru, koníčky i partnerský život

Z prieskumu Activia InSync bolo zistené, že 84% žien súhlasí s tvrdením, že „dôležitejšie je byť spokojná sama so sebou, než získať pochvalu od niekoho iného“. 62% žien priznáva, že ich vnútorný kritik „obmedzuje v osobnom živote viac ako čokoľvek iné.“ Pre 59% žien je vnútorná kritika prekážkou v práci: Až 53% žien napríklad priznáva, že si už niekedy „neverili natoľko, aby požiadali v práci o zvýšenie platu.“ A prehnaná sebakritika ovplyvňuje i náš voľný čas: 58% žien uviedlo, že si „neverili natoľko, aby vyskúšali niečo nové.“ Aj keď sú tieto čísla znepokojujúce, psychologička a osobná koučka Nora Laukova pozná riešenie.

Vytvorte si na zmenu „vnútorného kritika“ dva základné zoznamy

Niektoré ženy svojho vnútorného kritika krotia tým, že si pripomenú, aké vnútorné hodnoty sú pre ne skutočne dôležité. Nora Lauková odporúča vytvoriť si zoznam bezpodmienečných hodnôt vlastného života, teda čo v živote chceme dosiahnuť a zoznam svojich reálnych schopností vrátane silných a slabých stránok. Ako ich vytvoriť? „V prvom rade sa nesnažte porovnávať a súťažiť s inými. Vlastnú dôležitosť nedosahujeme tým, že chceme byť lepší ako druhí, alebo ich poraziť svojou dokonalosťou. Učíme sa nachádzať reálne hodnoty, ktoré sa skrývajú v nás samých. Len takto krôčik po krôčiku získame sebadôveru a vlastnú hodnotu. Sebadôvera je totiž ako kryštál, ktorého každú plochu denne vybrusujete.“ Každú z týchto plôch vieme vybrúsiť do dokonalosti vlastným sebauvedomením a reálnym poznaním našich silných a slabých stránok. „Spísaním vlastných hodnôt života a vlastných reálnych osobnostných schopností získate objektívny pohľad na seba. Následne už ide o stratégiu vašich krokov, do ktorých patrí zmena prístupu vo vnímaní okolia, potlačenie negatívnych myšlienok a využívanie asertívneho správania.“ Vo chvíli, kedy stlmíte tento negatívny hlas na zdravú mieru sebareflexie, pomôže vám ako pomyselný kompas nájsť správnu cestu. Nič vám potom nebude stáť v ceste k dosiahnutiu vášho najvyššieho potenciálu, skúšať nové veci, byť úspešná v práci i vo vzťahoch.

šťastie, smiech, radosť, zábava, úsmev, zuby, žena

Silu nájdete v sebe…

Naučiť sa efektívne čeliť vnútornému kritikovi a strachu je spôsob, ako dosiahnuť v živote rovnováhu a byť v súlade sama so sebou. Takzvane žiť „InSync“. Napokon to potvrdzujú aj čísla z celosvetového prieskumu. Viac ako 84% žien si po stlmení vnútorného kritika „užíva nové veci a zážitky“. 83% z nich sa „nebojí zmeniť dennú rutinu“ a 79% „má motiváciu viac cvičiť a starať sa o seba, pretože sa cítia viac sebavedomo a chcú si udržať svoj dobrý pocit“.

„Naučme sa spoznať samé seba, milovať sa také aké sme, s dobrými vlastnosťami, ale aj s tými menej príjemnými. V živote to nie je ľahké, avšak ľudia, ktorí podliehajú negatívnym reakciám, týmto situáciám aj podľahnú. Znova a znova ich prežívajú a cyklicky sa im v ich živote opakujú. Chceme, aby bol každý deň nový a bez chýb, preto je dôležité každý deň prehlbovať optimizmus,“ radí Nora Lauková.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk