Ako Slovenky vnímajú svoju krásu? Výsledky prieskumu sú žalostné

ženy, dievčatá, šťastie, úsmev, smiať sa

Dokážete oceniť svoju krásu a krásu svojich priateliek? Kozmetická značka DOVE sa to rozhodla zistiť za vás.

Priemerná, dobre vyzerajúca, prírodná – týmito výrazmi sami seba najčastejšie popísali slovenské ženy v prieskume kozmetickej značky Dove. Do vyššie uvedených označení sa vošlo celých 53 % opýtaných dievčat a žien vo veku 18 – 64 rokov. Len 8 % respondentiek samu seba označilo aspoň za peknú a ešte o dve percentá menej za atraktívnu. Za krásne sa považujú len 2 % účastníčok prieskumu, čo je v porovnaní so svetovým priemerom 4 % jasným dôkazom nízkeho sebavedomia Sloveniek.

Z prieskumu značky Dove okrem iného vyplynulo, že keď už sa Slovenky odhodlajú samy seba pochváliť, za najkrajšiu časť svojho tela považujú oči (53,8 %), hneď potom vlasy (33,6 %), úsmev (23,4 %) a prsia (19,4 %). Naopak najmenej spokojné sú so svojim bruchom (47,6 %), pozadím (21,4 %) a bokmi (15 %). Väčšina respondentiek sa ale zhoduje, že pred samotným fyzickým vzhľadom je pre ich pocit krásy dôležitejšia stabilita a naplnenosť každodenného života.

Za jeden z najviac rozhodujúcich faktorov, určujúcich mieru spokojnosti, pritom označili priateľov. Kamarátky sú veľakrát hlavným zdrojom sebadôvery ženy, čo potvrdzuje nielen štatistika, ale aj psychológovia. „Vzájomné priateľstvo žien je veľký dar. V priateľstve zažívame spolupatričnosť, cítime dôveru, pocit bezpečia a vzájomnú podporu. Pretože u iných krásu vidieť dokážeme, ale na seba sme často veľmi prísne, mali by sme svoje priateľky uisťovať o ich kráse. Pre budovanie zdravého sebavedomia je tiež dôležité vážiť si jedna druhú a aj každá samu seba,“ hovorí psychologička so zameraním na ženské sebavedomie PhDr. Tatiana Lesayová, ktorá vedie kurzy prostredníctvom vlastnej personálnej a vzdelávacej agentúry. Budovanie sebavedomia je neoddeliteľnou súčasťou jej ťažiskových tém. Tu sú jej tri tipy pre kampaň #smekrasne značky DOVE, ktoré dokážu každé priateľstvo medzi ženami spraviť ešte pevnejšie a krajšie.

objatie, ženy, priateľstvo, kamarát
shutterstock.com

Spolupracujte, nesúperte

Berte kamarátku ako svojho spojenca a dodajte jej pocit, že stojíte pri nej. V spolupráci je sila a spolu dokážete mnohé, navyše upevňovanie pút dôvery medzi priateľkami priamo ústi do sebadôvery každej z nich. Pripomínajte preto tej svojej, že je krásna a jedinečná. Bude sa tak cítiť nielen ona, ale aj Vy.

Potešte drobnosťami

Myslite na svoju kamarátku za všetkých okolností, nezabudnite oceniť všetky jej úspechy. Pravidelne ju obdarúvajte drobnými pozornosťami – úlohu tu pritom nehrá cena, ale kreativita a dobré vzájomné poznanie. Spíšte napríklad na pekný papier zoznam jej dobrých vlastností alebo rysov. Zakaždým, keď bude mať Vaša priateľka ťažšie obdobie života, môže si týmto milým odkazom pripomenúť nielen Vaše priateľstvo, ale aj svoju sebadôveru.

Buďte oporou za všetkých okolností

Kúzlo skutočne dobrých priateľov spočíva v tom, že k sebe cestu spoľahlivo nájdu aj po dlhšej odluke. Akokoľvek ďaleko vás od seba osud zavedie, ukážte svojej kamarátke, že kdekoľvek Vás bude potrebovať, ste tu pre ňu. Vždy vnímajte jej nálady a pocity. Ste to práve Vy, kto na ňu má zásadný vplyv. Reflektujte silné stránky svojej priateľky, podporujte ju v ich rozvíjaní. Sama najlepšie spoznáte, kedy ocení Vašu radu, a naopak, kedy bude stačiť len fakt, že ste s ňou. Nechajte ju vyplakať na Vašom ramene, podporte ju pri zakopnutí, zdieľajte smútok, plač, pohlaďte po vlasoch, objímte, a ak vás práve delí dlhá vzdialenosť, pošlite jej milý odkaz a dodajte jej pocit, že s Vami môže počítať.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk