Slovenskí lekári varujú: Rakovina krčka maternice sa dá vyliečiť za týchto podmienok

Rakovina krčka maternice, HPV vírus, choroba, skúmavka, zdravie, výskum

Karcinóm krčka maternice je tretím najčastejším nádorovým ochorením žien na Slovensku.

Včasná diagnostika a pravidelná návšteva lekára môžu pomôcť zabrániť vzniku rakoviny krčka maternice. Tvrdia to slovenskí odborníci, ktorí tiež uviedli, že v prípade zachytenia ochorenia v predrakovinovom štádiu je šanca na vyliečenie sa výrazne vyššia. Potrebné je preto absolvovať pravidelné preventívne prehliadky. Podľa gynekológa a vedúceho sekretára Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS Martina Redechu však gynekológa každoročne vyhľadá menej ako 26 percent slovenských žien.

Cytológia nemusí rakovinu vždy odhaliť

Rakovina krčka maternice je jediné známe onkologické ochorenie žien, ktoré spôsobuje vírusová infekcia. Ľudský papilomavírus (HPV), ktorý sa vo väčšine prípadov prenáša pohlavne, sa dá zistiť prostredníctvom testu. Prvotným spôsobom zistenia rizika rakoviny však naďalej zostáva štandardný cytologický test. Nevýhodou cytológie je, že nemusí odhaliť všetky predrakovinové stavy a rané štádiá rakoviny, a teda spôsobuje takzvanú falošnú negativitu.

Test na báze vírusovej DNA

Možné riešenie predstavuje test na prítomnosť HPV, ktorý na báze zisťovania vírusovej DNA dokáže určiť 14 rizikových typov tohto vírusu. Špeciálne sa zisťuje prítomnosť dvoch vysokorizikových genotypov HPV 16 a HPV 18, ktoré spôsobujú vyše 70 percent prípadov karcinómov krčka maternice. Test je mimoriadne citlivý a realizujú ho v rámci jediného odberu. Je dostupný všetkým ženám na Slovensku, ktoré oň môžu požiadať v gynekologických ambulanciách.

Toto pred gynekológom nesmiete zatajiť

Netreba však podceňovať dôležitosť pravidelných návštev ženského lekára. „Pri dôkladnej prevencii by malo byť toto ochorenie skutočne len raritné a nie vyskytovať sa v takých vysokých počtoch,“ uviedol Redecha. Podobne sa vyjadrila aj pacientka, ktorá má s chorobou skúsenosť. „Určite netreba zanedbávať preventívne prehliadky. Potom, keď už je neskoro, sa z riešiteľného stáva neriešiteľné,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom