Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gynekológ, lekár, doktor, zdravotná starostlivosť, pacient, nemocnica
Thinkstock
reklama:
reklama:
reklama:
17. júna 2017 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA

Slovenskí lekári varujú: Tieto choroby môže spôsobiť infekcia HPV

Všetci ľudia by mali vedieť, aké ochorenia HPV infekcia môže spôsobiť a čo majú robiť, aby im predchádzali,“ hovorí spoluzakladateľ Slovenskej gynekologickej a pôrodníckej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Martin Redecha.

V boji proti infekciám ľudskými papilomavírusmi (HPV) je dôležitá prevencia, ktorej základným predpokladom je dobrá informovanosť verejnosti, tvrdia odborníci. Pre slabú znalosť rizík a možností ochrany proti ochoreniam spôsobeným HPV mnoho ľudí nevyužíva všetky formy dostupnej prevencie, prostredníctvom ktorej možno zabrániť rozvoju spomínaných ochorení. „HPV sa týka každého z nás. Môžeme sa brániť, ale musíme vedieť ako,“ vyjadril sa Ján Danko, predseda Slovenskej gynekologickej a pôrodníckej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SGPS SLS) a zakladajúci člen novovzniknutej slovenskej pobočky platformy HPV College, ktorej cieľom je osveta v tejto oblasti. „Všetci ľudia by mali vedieť, aké ochorenia HPV infekcia môže spôsobiť a čo majú robiť, aby im predchádzali,“ dodal podpredseda SGPS SLS a spoluzakladateľ tejto platformy Martin Redecha.

Až 80 percent sa stretne s infekciou HPV

S infekciou HP sa počas života stretne až 80 percent sexuálne aktívnych ľudí, pričom približne u 20 percent infikovaných dochádza k zdravotným problémom. Onkogénne typy HPV môžu mať za dôsledok rozvoj vážnych ochorení, ako sú napríklad karcinómy, ktoré sú príčinou takmer 10 % všetkých úmrtí spojených s onkologickým ochorením u žien. „Znalosť problematiky je základom prevencie. Dnes je už evidentné, že HPV infekcie sa netýkajú len najrozšírenejšieho onkologického ochorenia – rakoviny krčka maternice. Nákaza vysokorizikovými typmi HPV môže spôsobiť karcinóm vagíny, penisu, vonkajších genitálií, análneho otvoru, ale aj karcinómy v oblasti hlavy a krku, ktorých počet sa stále zvyšuje,“ upozornil.

HPV vírus nie je len rakovina

Nízkorizikové typy HPV zase spôsobujú polypy dýchacích ciest, genitálne bradavice, ktorých výskyt v uplynulých rokoch narastá, či papilomatózu hrtanu – bradavičnaté výrastky v hrtane a na hlasivkách. „Genitálne bradavice neohrozujú priamo život, ale zásadne znižujú jeho kvalitu, narušujú intímny život a partnerské vzťahy. Podobne ako papilomatóza hrtanu, ktorá spôsobuje ťažké poruchy hlasu. Výrastky v oblasti hrtanu a hlasiviek môžu byť príčinou porúch dýchania a pocitov dusenia. Zákroky sa musia často vykonávať v celkovej anestézii. Liečba týchto ochorení je veľmi nepríjemná a jedna návšteva u lekára väčšinou nepostačuje. Tieto ochorenia navyše často recidivujú. Ich výskyt v populácii sa v posledných rokoch výrazne zvýšil,“ vysvetlil Jozef Adam, PhD., ďalší zo zakladajúcich členov HPV College a primár oddelenia gynekológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J.A.Reimana v Prešove.

O choreniach HPV sa bojíme hovoriť

reklama:

Odborníci zdôrazňujú, že o problémoch s ochoreniami HPV, ktoré napádajú predovšetkým intímne partie tela, sa mnoho ľudí bojí hovoriť so svojimi blízkymi a lekármi. „Za nízku účasť verejnosti v preventívnych programoch môže okrem iného nevedomosť, zábrany a hanba. Obavy z výsledkov skríningu bývajú ďalším dôvodom, kvôli ktorému ženy vyšetrenia zvyčajne odkladajú. Pritom ani abnormálny výsledok neznamená koniec všetkým nádejám. Ženy vnímajú správu, že ich prvotný test – cytológia z výteru krčka maternice – nevyšiel ideálne, s úzkosťou, pričom jediné, čo z takej správy priamo vyplýva, je nutnosť spresňujúcich vyšetrení, prípadne neveľkých liečebných zákrokov bez výrazných anatomických strát,“ povedal Vladimír Dvořák, predseda Českej gynekologickej a pôrodníckej spoločnosti Českej lekárskej spoločnosti ČLS JEP a hovorca združenia HPV College v Českej republike.

Najlepšou prevenciou je očkovanie

Jedným z najdôležitejších spôsobov prevencie je očkovanie proti HPV. Podľa vyhodnotenia vplyvu tejto vakcinácie, v krajinách kde je vysoké pokrytie cieľovej populácie očkovaním sa výskyt infekcie znížil až o 90 percent. Vakcinácia môže chrániť nielen ženy pred rakovinou krčka maternice, ktorý v 99 percentách spôsobuje HPV, ale rovnako aj mužov, pričom môže znížiť riziko rozvoja ďalších spomínaných ochorení.

Pokrytie očkovaním a preventívne programy sa v rôznych krajinách sveta líšia. „Najlepšie výsledky dosiahla Austrália, kde sa podarilo zaočkovať kvadrivalentnou vakcínou veľký počet mladých ľudí a dosiahnuť tak zníženie výskytu HPV infekcie – typu 6, 11, 16 a 18 – o zhruba 90 percent a predrakovinových zmien krčka maternice vysokého stupňa o zhruba 85 percent,“ uviedol Pavol Jarčuška, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov SLS.

reklama:

V uplynulých desiatich rokoch plošné očkovania pre rôzne skupiny mladých žien s plnou úhradou zaviedli viaceré európske krajiny v rámci národných imunizačných programov, čím dosiahli preočkovanosť v danej vekovej skupine v priemere 60 až 70 percent. Na Slovensku očkovanie proti HPV v národnom programe nie je a úroveň preočkovanosti dosahuje maximálne 3 percentá. Pre slovenské ženy vo veku od 23 do 64 rokov však existuje dostupná forma sekundárnej prevencie v podobe bezplatného skríningu rakoviny krčka maternice v rámci preventívnych gynekologických prehliadok.

Záujemcovia nájdu bližšie informácie o rizikách a rozvoji ochorení spojených s HPV, o dostupnosti a možnosti prevencie na webstránke www.hpv-college.sk.

reklama:

Odporúčané

K téme

Ako vplýva káva na rakovinu hrtana? Toto by ste mali vedieť Ako sa nenechať vykoľajiť stresujúcou situáciou a prežiť ju v zdraví

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.