Slovenskí vedci varujú: Toto najviac komplikuje diabetikom život

cukrovka, diabetes
Slovenskí vedci varujú: Toto najviac komplikuje diabetikom život GettyImages

Slovenská diabetologická asociácia založila edukačný portál, ktorého cieľom je osveta pacientov a verejnosti o diabete.

Na svete žije 387 miliónov diabetikov, pričom na Slovensku ich je viac ako 400-tisíc a ich počet stúpa. Diabetes má okrem iného vplyv na dĺžku života, v dôsledku tohto ochorenia podľa odhadov zomrie každých sedem sekúnd jeden človek. Medzi najčastejšie komplikácie, ktoré ohrozujú životy pacientov s diabetom, sú choroby srdca a ciev, ktoré im hrozia až 5-krát častejšie ako zdravým dospelým.

Hrozbu pre diabetikov tvorí napríklad ateroskleróza, v dôsledku ktorej sa zužujú a upchávajú cievy a ktorá môže viesť k akútnemu srdcovému infarktu či náhlej smrti spôsobenej poruchou srdcového rytmu pri nedokrvení srdcového svalu. Diabetikom hrozí tiež aj srdcový infarkt či vyššie riziko chronického srdcového zlyhávania, ktoré je v ich prípadoch trikrát vyššie a pri ktorom srdce stráca schopnosť dostatočne sa plniť a pumpovať krv, čo môže viesť k hromadeniu tekutiny v pľúcach a ťažkostiam s dýchaním i zadržiavaniu tekutín v dolných končatinách.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 65 percent úmrtí pacientov s diabetom vo veku nad 65 rokov súvisí práve s poškodením srdca.“Srdcové zlyhávanie je v posledných rokoch najčastejšou príčinou hospitalizácii na interných oddeleniach v Slovenskej republike. Počet týchto hospitalizácií stále narastá. Máme tiež signály toho, že výskyt srdcového zlyhávania je v skutočnosti ešte vyšší, pretože nie je včas diagnostikované. Nie je vylúčené, že na týchto trendoch sa podieľa narastajúci počet diabetikov,“ upozornila primárka oddelenia pre zlyhávanie a transplantáciu srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave Eva Goncalvesová.

Cukrovka, diabetes
http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-close-up-of-asian-woman-hands-using-lancet-on/687138912/popup?sq=diabetes/f=CPIHVX/s=DynamicRank

Odborníci na Slovensku nedávno uskutočnili a vyhodnotili štúdiu NEFRITI, ktorá sa okrem iného zamerala napríklad na úmrtnosť, príčinu úmrtí, výskyt kardiovaskulárnych ochorení či využívanie modernej liečby diabetes. V rámci nej počas štyroch rokov porovnávali a získavali výsledky od 1301 pacientov s diabetom 2. typu. Počas tohto obdobia zomrelo 79 ľudí, čo predstavuje priemernú úmrtnosť 15 úmrtí na 1000 pacientov za rok. Hlavnou príčinou úmrtí boli práve kardiovaskulárne ochorenia a príhody, pričom úmrtnosť u pacientov so srdcovým zlyhávaním bola až päťnásobne väčšia ako u tých bez srdcového zlyhávania.

Štúdia tiež ukázala, že srdcové zlyhávanie je u diabetikov na Slovensku poddiagnostikované a je pravdepodobné, že viac ako polovica ďalších takýchto pacientov nie je ani známa, v dôsledku čoho nie sú ani primerane liečení. Jednou z príčin môže byť aj to, že diabetológovi nemôžu vykonávať elektrokardiografické vyšetrenie, pretože mu ho nepreplatia poisťovne. „Pacienti, ktorí trpia diabetom aj srdcovým zlyhávaním, majú pritom veľmi zlú prognózu, keďže priemerné prežívanie s týmto ochorením sú štyri roky,“ varoval prezident Slovenskej diabetologickej asociácie (SDiA) a primár Národného diabetologického centra Národného endokrinologického a diabetologického ústavu (NEDU) v Ľubochni Emil Martinka.

Podľa viacerých medzinárodných štúdií môžu diabetológovia pomocou moderných antidiabetík, dostupných aj na Slovensku, upraviť nielen glykémiu, ale aj znížiť úmrtnosť pacientov v dôsledku kardiovaskulárnej príčiny o 38 percent a hospitalizácie a úmrtia v dôsledku srdcového zlyhávania o 35 percent. Takúto liečbu však na Slovensku dostáva menej ako 17 percent pacientov. Dostupnosť takejto liečby limituje znenie indikačných obmedzení pre liečbu hradenú poisťovňou, ktoré už nevyhovuje aktuálnym názorom, či snahy zdravotných poisťovní o vytváranie úhradových skupín liekov takým spôsobom, ktorý by viedol k značnému zníženiu dostupnosti liečby v dôsledku navýšenia doplatkov. SDiA, ktorej poslaním je podieľať sa na zlepšovaní úrovne starostlivosti o pacientov s diabetes mellitus a podmienok jej poskytovania, preto vyzvala ministerku zdravotníctva, aby takéto kroky neprijala.

SDiA, ktorú tvoria lekári, pacienti s diabetes mellitus, zdravotnícki pracovníci pracujúci v odbore diabetológia a spolupracujúcich odboroch či osobnosti spoločenského a kultúrneho života aktivizujúce sa v oblasti diabetes mellitus, pôsobí aj v oblasti vzdelávania a tvorby vzdelávacích projektov pre pacientov aj lekárov a osvety verejnosti v súvislosti s diabetom.

Asociácia preto založila edukačný portál www.sdia.sk, ktorý priblíži nové terapeutické možnosti, aktívnu podporu v súvislosti s ochorením a poskytne návody na prípravu chutnej a zdravej stravy. Podľa odborníkov pacienti s novodiagnostikovaným diabetom či rodičia dieťaťa s týmto ochorením nie sú dostatočne informovaní.

Pre pacientov preto vytvárame komplexnú edukačnú stránku, kde by mali nájsť odpovede na väčšinu svojich otázok týkajúcich sa základných vedomostí ako sú diétne zásady, sociálno-právne záležitosti, dlhodobý rozpis jedálnych lístkov, zásady starostlivosti a možnosti liečby napríklad diabetickej nohy, poradňu, odpovede na otázky týkajúce sa tehotenstva či športu,“ vysvetlil Martinka.

Zámer šíriť osvetu má aj kampaň #OneThing – Jediná vec, ktorú potrebujete vedieť. Jej cieľom je poukázať na zvýšené kardiovaskulárne riziko u pacientov s diabetom 2. typu a upozorniť na každoročne vzrastajúci počet nových pacientov s touto diagnózou. Kampaň v rámci Svetového dňa diabetu, ktorý pripadá na 14. novembra, tiež poukazuje na možnosti, ako znížiť takéto riziko, a prostredníctvom hashtagov #OneThing; #IbaJednoSrdce; #IbaJednaVec funguje aj na sociálnych sieťach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom