Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bolesť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bolesť www.gettyimages.com
reklama:
reklama:
reklama:
1. júna 2021 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA

Šokujúce fakty, ktoré by ste mali vedieť o menštruácii. Pamätáte si ešte, kedy ste dostali prvú menštruáciu?

Pamätáte si ešte, ako ste sa tešili na príchod menštruácie? V mladom veku, sme to všetky považovali za zázračný čas, kedy sa z dievčatka stane žena. Je to čas, kedy už reálne môžete byť tehotná. Dnes sa nad našimi dievčenskými myšlienkami skôr zasmejeme, a keď ešte prídu kŕče, nadávame, prečo to naša matka príroda takto bolestivo zariadila. Akoby si už žena pri pôrode nevytrpela dosť! Niektoré vedecké štúdie donedávna preukázali, že ak ste menštruáciu dostali v dvanástom roku života, ba dokonca skôr nesie sa s tým určité množstvo rizík.

Riziko predčasnej menopauzy

Ďalšie výskumy preukázali, že ženy, ktoré dostali menštruáciu v skoršom veku, mali až o 80% vyššie riziko príchodu predčasnej menopauzy. Údajne sa má menopauza týmto ženám prejaviť už v čase od 40. do 45. roku života. Tento jav však nastáva len u 30% žien.

Riziko rakoviny prsníka

Je známe, že počas menštruácie nami zmieta množstvo hormónov a predovšetkým estrogén. Ten ovplyvňuje aj tkanivá prsníkov. Predčasná puberta spôsobuje, že v tele ženy začne množstvo estrogénu o to rýchlejšie stúpať. Estrogén môže mať v takom prípade podiel na vzniku rakoviny prsníka. Ak ste dostali v 12-tich prvú menštruáciu, máte až o 50% vyššiu pravdepodobnosť dostať túto chorobu než ženy, ktoré ju dostali v 16-ti.

Riziko srdcových ochorení

Nedávno bola v populárnom magazíne zverejnená dlhodobá štúdia. Okrem iného obsahovala v sebe dokázanú skutočnosť, že ženy, ktoré dostali svoju prvú menštruáciu pred 12. rokom života, majú o 10% vyššiu pravdepodobnosť získania srdcových ochorení než ženy, ktoré dostali prvú menštruáciu po tomto veku. Avšak s týmto je úzko spojená aj menopauza, ktorá tiež ovplyvňuje srdcové ochorenia či mŕtvicu.

Riziko osteoporózy

reklama:

Osteoporóza je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, prejavuje sa ubúdaním kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí, čo vedie k zníženiu pevnosti kosti a k zvýšenej lámavosti. V období menopauzy žene kosti mierne oslabujú. To má za následok vznik osteoporózy. Opäť v tomto prípade má najväčší vplyv estrogén, ktorý má za úlohu okom iného chrániť naše telo aj pred týmto druhom ochorenia. Ak ste dostali menštruáciu skôr, ktorá následne zapríčinila skorší príchod menopauzy, logicky tým narastá aj riziko vzniku osteoporózy. Aby sme sa vyhli tejto nežiaducej situácii odporúčajú lekári zvýšiť príjem vitamínu D, vápnika a pravidelne cvičiť.

Riziko cukrovky

V jednom časopise  bol nedávno publikovaný prekvapujúci výskum. Ženy, ktoré dostanú menštruáciu predtým, sú údajne náchylnejšie k dostaniu cukrovky druhého typu. Opäť s tým súvisí menopauza, kedy žena môže rýchlejšie pribrať na telesnom tuku, ktorý v prevažnej väčšine spôsobuje toto ochorenie.

reklama:

Odporúčané

K téme

Prieskum odhalil nechutnú pravdu o nosení spodnej bielizne: Muži i ženy, hanbite sa! Desivé odhalenie: Prečo Čína tak dlho tajila pred svetom prepuknutie pandémie?

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.