Šokujúce, lukratívne a psychicky náročné, takto hodnotia ženy svoje povolenie za webkamerami

Studio 20
Jedna zo zamestnankýň Stúdia 20, Lana ichef.bbci.co.uk

Psychologicky poškodzujúce je sedieť dvanásť hodín v práci a dostávať za to minimálnu výplatu,“ bráni sa manažérka najväčšej spoločnosti tohto druhu na svete.

Pomerne vysoké zárobky, ale psychicky veľmi náročná činnosť, ktorá môže byť podľa niektorých prvým krokom k prostitúcii. Tak hodnotia svoje povolanie ženy, ktoré sa predvádzajú pred webovými kamerami.

Reportéri britskej BBC boli navštíviť štúdiá v centre rumunskej Bukurešti, odkiaľ sa ženy pripájajú do vysielania webových kamier a rozprávali sa s viacerými z nich. Základným poznatkom podľa BBC je, že keby tieto dievčatá mali inú podobne alebo lepšie platenú prácu, svoje súčasné povolanie by väčšina z nich opustila.

Spoločnosť Studio 20 okupuje dve poschodia lukratívnej budovy v centre Bukurešti a pred jej vchodom vidno jednostaj pofajčievať ženy v slušivých odevoch, niektoré z nich prehnane nalíčené, popisuje BBC. Štúdiá sú v prevádzke 24 hodín denne sedem dní v týždni a tvoria ich desiatky miestností. Keď sú na niektorej z nich zatvorené dvere, znamená to, že sa z nej práve „vysiela“.

štúdio 20
Štúdiá sú v prevádzke 24 hodín denne sedem dní v týždni a tvoria ich desiatky miestností. ichef.bbci.co.uk

Lana z Bukurešti má vyštudovanú vysokú školu a do roku 2008 pracovala v realitnej kancelárii. O prácu ju pripravila ekonomická kríza a tak sa skúsila postaviť pred webkameru. BBC sa zdôverila, že za mesiac takto zarobí približne 4000 eur, čo je takmer desaťkrát viac ako priemerný rumunský plat. Ďalších 4000 eur mesačne zarobí za jej pôsobenie Studio 20, a dvakrát toľko, teda až 8000 eur, prináša Lana každý mesiac do pokladne internetovej stránky Live Jasmin, cez ktorú prichádzajú platby od klientov. Väčšina z nich je podľa nej zo Severnej Ameriky a západnej Európy.

Na prvé „vysielanie“ si Lana nespomína najlepšie. „Bola som v miestnosti sama, ale mala som pocit, akoby okolo mňa boli stovky ľudí. Nestíhala som vnímať, čo všetci písali, a o čo ma žiadali. Bola som dosť šokovaná,“ hovorí. „Neskôr som sa ale naučila rozlišovať, ktorý člen je potencionálny platiaci zákazník, a nestrácať čas so všetkými,“ dodáva.

Väčšinu času za webkamerou trávi podľa vlastných slov iba konverzáciou s klientom. „Iba malá časť je nahota a masturbácia,“ dodáva. Dôležité podľa nej je udržať klienta čo najdlhšie online.

Podľa manažérky Studia 20 Andry Chirnogeanu spoločnosť preferuje dievčatá, ktoré sú aj na vysokej intelektuálnej úrovni, a vysvetľuje prečo. „Pred kamerou máte desať minút na to, aby ste boli milí a sexi, ale potom už musíte mať niečo, o čom sa budete rozprávať, inak s vami člen nezostane,“ hovorí. Ženám pracujúcim pre Studio 20 podľa nej pomáha viacero trénerov a dokonca aj psychologička a učiteľka angličtiny, ktorá sa snaží dievčatá zdokonaľovať aj v geografii.

97251838_976xh_00604576.jpg
Dievčatá zarobia pred kamerou desaťkrát viac ako priemerný rumunský plat ichef-1.bbci.co.uk

Nie je to len o sexe, ako si mnohí myslia. Modelky sa musia vedieť rozprávať s členmi ako keby šlo o normálny online vzťah. A keď sa s nimi vedia rozprávať o širokej škále otázok, je to výhodné pre obe strany,“ vysvetľuje manažérka štúdií.

Studio 20 je podľa BBC najväčšou spoločnosťou tohto druhu na svete. Len v samotnom Rumunsku má deväť pobočiek, z toho jednu zamestnávajúcu len mužských modelov, ďalšie má v kolumbijskom meste Cali, v Budapešti a v Los Angeles.

Nie všetci tento spôsob podnikania chvália. „Tie dievčatá si myslia, že sa len postavia pred kameru a zarobia peniaze. Ale všetko to, čo pred kamerou robia, ovplyvňuje ich myseľ. Ďalším krokom je prostitúcia,“ hovorí 28-ročná Olana z Bukurešti a odvoláva sa na vlastnú skúsenosť. Začínala ako modelka s webkamerou, skončila ako prostitútka v Nemecku.

Sandy Bell, ktorá „prevádzkuje“ tento spôsob podnikania zo svojho bytu, s Olanou nesúhlasí. „Čo takého by mi mohol zákazník urobiť? Ak prekročí čiaru, alebo ak je hrubý, kliknem myšou a je vypnutý,“ hovorí. Aj ona však pripúšťa, že keby mala inú podobne alebo lepšiu platenú prácu, pri ktorej by sa nemusela predvádzať pred kamerou, robila by radšej tú.

Manažérka Studia 20 nesúhlasí, že by práca modelky s webkamerou dievčatá psychologicky poškodzovala. „Psychologicky poškodzujúce je sedieť dvanásť hodín v práci a dostávať za to minimálnu výplatu,“ mieni.

www.bbc.com

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk