Šokujúce zistenie! Tento vírus sa prenáša sexom aj po jeho vyliečení!

Sex, nevera, problémy v posteli, konflikt, hádka

Vedci informovali o prípade, keď sa vírus preniesol pohlavným stykom deväť mesiacov po tom, ako sa u muža objavili príznaky ochorenia.

Vírus ebola zotrváva v telách mužov omnoho dlhšie, ako vedci predpokladali. Ukázala to štúdia, ktorú zverejnili v stredu v New England Journal of Medicine. U dvoch tretín testovaných mužov našli stopy vírusu v semene ešte po šiestich mesiacoch od prepuknutia hemoragickej horúčky, u štvrtiny aj po deviatich.

Molekulárny virológ Jonathan Ball z univerzity v Nottinghame označil tieto zistenia za znepokojivé. „Potvrdzuje to, že vírus ebola dokáže v genitálnom trakte pretrvať značne dlho, mesiace po tom, ako zmizol z krvi, a ukazuje, že tento dlhodobo pretrvávajúci rezervoár je potenciálnym zdrojom nových infekcií,“ vyjadril sa v e-maile pre agentúru Reuters.

Vedci našli spôsob, ako vypnúť rakovinu

Na začiatku poskytlo semeno na testovanie 93 mužov nad 18 rokov z Freetownu v Sierra Leone. Do štúdie sa zapojili dva až desať mesiacov po tom, ako sa u nich objavilo ochorenie. Všetci, ktorých testovali po troch mesiacoch, boli pozitívni (deväť z deviatich testovaných). Po štyroch až šiestich mesiacoch bolo pozitívnych 65 percent (26 zo 40 testovaných) a po siedmich až deviatich mesiacoch 26 percent (11 zo 43 testovaných). Po desiatich mesiacoch testovali len jedného muža, ktorého výsledky boli už v tom čase negatívne. „Nie je jasné, prečo sa fragmenty vírusu ebola zo semena u niektorých účastníkov štúdie stratili skôr, ako u iných,“ uviedli vedci v stanovisku k výsledkom. Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vzorky testuje ďalej, aby zistili, či je vírus v nich „živý a potenciálne infekčný“.

V každom prípade však všetkým mužom, ktorí prekonali ebolu, odporúčali zdržať sa pohlavného styku alebo používať kondómy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tiež odporúča všetkých mužov testovať po troch mesiacoch od nástupu symptómov a následne ich každý mesiac kontrolovať, kým sa nepotvrdí, že už u nich nie je riziko prenosu vírusu na iného človeka.

V ďalšej štúdii, ktorá vyšla v rovnakej vedeckej publikácii, popísali prípad, keď sa vírus preniesol pohlavným stykom šesť mesiacov po tom, ako sa u muža objavili príznaky ochorenia. Vedci v Libérii analyzovali genetický kód vírusu z mužovho semena s tým, ktorý sa objavil v krvi jeho partnerky a potvrdili, že „zodpovedá priamemu prenosu“. Podľa vedcov bol v mužovom semene „infekčný vírus eboly“ ešte minimálne 179 dní po tom, ako sa u neho objavili príznaky ochorenia.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a webstránok www.bbc.com a www.nejm.org.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk