Toto sú skryté psychologické bariéry, ktoré vás držia v samote

Vztahy vtzah samota zena
Foto: ilustračné, GettyImages

Ak si dlho nemôžete nájsť partnera a trápi vás samota, dôvodom môže byť problém hlboko skrytý vo vašom vnútri.

Mnohé z nás (najmä nad 30 rokov veku) hľadajú odpovede na otázku: „Prečo som stále sama?“ A často ich nájdu hlboko vo svojom JA. Aké sú vnútorné problémy samoty, ktorým musíte čeliť?

Jedným z hlavných vnútorných problémov samoty je nedostatok otvorenosti voči novým skúsenostiam a nedôvera voči sebe samým. Mnohé ženy majú obavy z odmietnutia a boja sa zranenia, čo ich vedie k uzavretiu sa do svojho vnútra.

Je dôležité naučiť sa prekonať tieto obavy a dôverovať vlastným schopnostiam a hodnotám. Ak budete mať väčšiu sebaúctu a veriť si, otvoríte sa novým možnostiam a príležitostiam pre lásku a vzťahy.

Vytvorenie si obranného múru

Väčšina z nás sa už v medziľudských vzťahoch popálila. Ak ste sa sklamali, prešli ste si rôznymi stupňami zraňujúcich bolestí, ktoré si prirodzene nechcete zopakovať. Tento proces obrany však často začína už v detstve, kedy do nášho života vstupujú škodlivé interakcie vytvárajúce negatívny filter, cez ktorý vnímame svet odlišne.

Tento filter nám v mnohých prípadoch zostáva aj v dospelosti. Napríklad, ak v detstve mali k nám rodičia chladný či odmietavý prístup, v dospelosti láske nedôverujeme.

Vo vzťahu sa cítime zraniteľné alebo podozrievavé k ľuďom, ktorí nám lásku prehnane preukazujú. Podvedome potom hľadáme partnera, ktorý má k nám rezervovanejší prístup, alebo je od nás na míle vzdialený.

Priťahujú nás nesprávni partneri

Skutočnosť, že sa necháme ovplyvniť našim obranným múrom, má za následok tendenciu vybrať si nesprávneho partnera. Keďže to robíme podvedome, často vinu z rozpadu vzťahu hádžeme na toho druhého. Prečo sú vlastne pre nás zlí chlapci magnetom? Dôvody bývajú zložité.

Mnohokrát je za tým nevedomá motivácia vyhľadávať vzťahy umocňujúce kritické myšlienky, ktoré prechovávame voči sebe. Jediné, čo nám pomôže, je vymaniť sa z pod ich vplyvu. Majte sa konečne rady, lásku si určite zaslúžite!

Strach z intimity

Koľké z nás tvrdia, že chcú nájsť milujúceho partnera, no v skutočnosti ich reálny obraz lásky narušuje mylná predstava, ktorá slúži ako obranný mechanizmus prežitia vytvorený už v detstve.

smútok, sama, žena, single, ponožky, starosť, problém
samota, shutterstock.com

Podvedomé vyhýbanie sa intimite a blízkosti toho druhého pomáha znižovať nezmyselnú úzkosť. Tieto obavy sa potom často prejavujú ako strach z lásky. Alebo niekedy odmietaním trestáme nesprávnu osobu za krivdy, ktoré sa nám stali v minulosti.

Je dôležité si uvedomiť, že skutočná láska začína vďaka vzájomnému porozumeniu, komunikácii a spoločným hodnotám, nie len na základe fyzickej atraktivity. Pracujte na svojej sebadôvere, zbavte sa negatívnych presvedčení o sebe a naučte sa milovať samu seba.

Prehnaná kritika a nároky

Vlastné sklamania či sklamania druhých nás niekedy dokážu ovplyvniť natoľko, že sa stávame príliš kritickými a podozrievavými voči druhým. Často zastávame názor, že neexistujú dobrí chlapi alebo sú už zadaní. A práve naše prehnané nároky už pri malej partnerovej chybe v nás spustia varovné signály a podnety na útek. No nikto však nie je dokonalý, ani vy.

Dokazuje to aj príbeh Diany: „Môj súčasný partner mi pripadal nudný, nezábavný a nespoľahlivý. Na naliehanie priateľov som mu však dala šancu a išla s ním na rande. Na moje prekvapenie sa z neho vykľul zábavný a úžasný človek, s ktorým mám veľa spoločného. Našla som svoju pravú lásku.

Jej príbeh, ako aj príbehy mnohých iných, dokazuje, že naše mylné predstavy nás často donútia nedať šancu ľuďom, ktorí nás môžu urobiť skutočne šťastnými.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom