Sunar chce ukazovať realitu materstva bez príkras a pripomínať mamám, že pre svoje deti sú vždy dokonalé

Sunar chce ukazovať realitu materstva bez príkras a pripomínať mamám, že pre svoje deti sú vždy dokonalé
Zdroj foto: Pixabay

DJ/PR 4/5/2022 Bratislava Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia matiek, ktorý tento rok pripadá na 4. mája, oznámila značka detskej výživy Sunar, že chce ukazovať materstvo také, aké v skutočnosti je, a poukázať na to, že je normálne necítiť sa vždy v pohode. Ženy by sa nemali báť vyhľadať pomoc a hovoriť o svojich pocitoch. Spokojná mama totiž znamená aj spokojné a šťastné dieťa.

O ťažkých chvíľach v materstve málokto otvorene hovorí. Keď potom nečakane prídu, ľahko mama nadobudne dojem, že je jediná na svete, ktorá to nezvláda. Pocity často umocňujú aj sociálne siete, ktoré často ukazujú nereálny obraz materstva. „Vnímame túto tému ako veľmi dôležitú. Sunar je tu už viac ako 80 rokov, aby prinášal to najlepšie pre deti. Tie sú ale spokojné najmä vtedy, keď sa cíti dobre ich mamička. Materstvo je krásne, a aj keď nie je občas všetko dokonalé, deti svoju mamu vidia ako tú najlepšiu na svete,“ hovorí Eva Vicherek, marketingová riaditeľka Sunaru, a dodáva: „Mamičky sa ocitajú v úplne novej úlohe a riešia situácie, s ktorými sa stretávajú prvýkrát v živote. Je to napríklad nedostatok spánku, obavy o bábätko, odlúčenie od spoločnosti a svojich predchádzajúcich záujmov. To môže u mamičiek vyvolávať nepríjemné pocity.“

Depresie po pôrode nie sú výnimkou

Cieľom Sunaru je pritiahnuť k téme viac pozornosti a podporiť osvetu tejto problematiky. V Českej republike podporuje značka Sunar spolok Úsměv mámy, ktorý je jediným, ktorý sa touto témou lokálne zaoberá. „Popôrodnú depresiu do jedného roka dieťaťa zažíva až 16 % mamičiek. Materstvo je krásne, ale obzvlášť v počiatku aj veľmi náročné. Žena sa musí vysporiadať okrem hormonálnych výkyvov aj s významnou zmenou životného rytmu, únavou a pocitom veľkej zodpovednosti za bábätko. Mnoho žien to zaskočí, pretože v médiách, na sociálnych sieťach, ale aj vo svojom okolí vidí prevažne len tú peknú stránku materstva. My sa dlhodobo snažíme ukazovať aj ťažšie chvíle materstva, aby ženy vedeli, že v tom nie sú samé. Našou veľkou témou sú psychické problémy, ktoré sa v náročných obdobiach objavujú častejšie. U nás o nich môžu mamy hovoriť bez obáv. Nesúdime, nehodnotíme, ale poskytujeme podporu, a v prípade potreby aj kontakty na ďalšiu odbornú pomoc,“ hovorí Veronika Kubrichtová, zakladateľka a predsedníčka Úsměvu mámy. Na Slovensku podobný spolok zatiaľ chýba.

Sebaláska a starostlivosť o samú seba ako kľúč k úsmevu

Ako kľúčovú tému mesiaca máj, v súvislosti s duševnou rovnováhou, Sunar vníma nevyhnutnosť starostlivosti o seba samú a snaží sa podporovať mamičky v uvedomení si toho, že cesta k spokojnému materstvu začína u nich samotných. Starostlivosť o samú seba totiž zohráva významnú úlohu v prevencii psychických problémov. U mamičiek je často zabudnutá v dôsledku starostlivosti o bábätko, či staršie deti. Napokon aké veľmi je to dôležité cítia i ostatní členovia rodiny a práve preto je aj ich pomoc nezastupiteľná.

#mamoubezprikras

Dojčenie je pre dojčatá najlepší spôsob výživy. Výlučné dojčenie odporúčame minimálne do ukončeného 4. – 6. Mesiaca veku dieťaťa s následným zavedením komplementárnej výživy s tým, že by sa malo aj naďalej pokračovať v dojčení minimálne do dvoch rokov veku dieťaťa. (podľa odporúčaní WHO). V prípade, že dojčenie nie je možné zo zdravotných či iných dôvodov, je možné podávať náhradnú mliečnu výživu, a to len na základe odporúčania lekára či odborníka v oblasti dojčenskej výživy. V prípade předčasného ukončenia dojčenia, je potrebné oboznámiť maminku so všetkými dôsledkami a rizikami s tým spojenými a nemožnosti návratu k dojčeniu.

Iniciatíva spomenutá vyššie nevznikla za účelom propagácie dojčenskej výživy a v žiadnom prípade se nevzťahuje k počiatočnej dojčenskej výžive.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom