Svätý Mikuláš - posol najkrajších sviatkov

Sv. Mikuláš, Vianoce, Santa Klaus, stromček, čert, želanie, anjel
SITA/Jozef Jakubčo

Posledný mesiac v roku sa už tradične nesie v znamení malých i veľkých prekvapení a tento čarovný čas začína už šiestym decembrom. Vedeli ste, že bohatá mikulášska nádielka mala už v minulosti hlboký symbolický význam?

Sviatok sv. Mikuláša je do veľkej miery zahalený rúškom tajomstva, najmä pokiaľ ide o samotnú osobnosť svätca. Z nie príliš obsiahleho písomného svedectva však možno vyčítať, že Mikuláš pôsobil ako biskup v antickom meste Myra na juhu Turecka (dnešná provincia Antalye).

Veľký človek s veľkým srdcom

Tohto svätca si ľudia obľúbili hlavne pre jeho dobročinné skutky. Bol filantropom s veľkým srdcom, ktorý nezištne pomáhal najmä deťom. Dobročinný patronát sv. Mikuláša nad deťmi dokazuje jedna dojímavá legenda. Podľa nej tento svätec zachránil tri dievčatá pred neblahým osudom. Ich otec prišiel v jeden deň o všetky peniaze a od zúfalstva chcel dcéry prinútiť, aby sa stali kurtizánami. Nedokázal im totiž z vlastných síl zabezpečiť svadobné veno, čo by v konečnom dôsledku znamenalo, že žiaden ženích neprejaví o dievčatá záujem. Zlému rozhodnutiu otca zabránil sv. Mikuláš, keď potajomky hodil do príbytku rodiny mešec plný zlatých mincí. Trom dievčatám tak v jeden okamih zabezpečil perspektívnu budúcnosť plnú šťastia a lásky.
, Vianoce, Santa Klaus, mikulášska čižma, želanie, darček
sv. Mikuláš SITA/Jozef Jakubčo

Podľa ďalšej legendy ochránil sv. Mikuláš trojčlennú posádku lode pred ničivou silou rozbúreného mora. Spomínané legendy spôsobili, že sv. Mikuláša si mnohé národy vybrali za patróna rybárov, námorníkov i detí. S menom svätca sa spája šťastné číslo tri, preto je často zobrazovaný s tromi jablkami, mešcami alebo sudmi.

Šperky vraj nosili šťastie a orechy múdrosť

Bohatá mikulášska nádielka mala už v minulosti hlboký symbolický význam. Šperky nosili šťastie, náramky s perličkami boli znakom čistoty a poslušnosti. Akékoľvek mince znamenali dostatok finančných prostriedkov na ďalší rok. Červené jabĺčka nosili zdravie, medovníky radosť a orechy múdrosť. Veľmi obľúbené boli i voňavé puzdierka s rozličnými aromatickými bylinkami. Levanduľa nosila do rodiny súdržnosť a um, jazmín znázorňoval úspech v podnikaní. Vzájomnými darmi si ľudia chceli pritiahnuť do svojich domovou rodinnú pohodu a lásku.

Milé Dámy, a čo vy? Poslúchali ste a nájdete si ráno obuv plnú príjemných prekvapení? : )

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk