Bolesť chrbta pri cestovaní: Takto jej dáte zbohom!

Cestovanie, kufor, leto, bolesť chrbta, žena, cestovať, dovolenka
shutterstock.com

Zdĺhavé cestovanie sa často krát negatívne podpíše na zdraví vo forme bolestí chrbta či krížov. Prinášame vám preto niekoľko praktických rád, ako ťažkostiam predchádzať už od samotného nasadnutia do dopravného prostriedku, alebo ich aspoň zmierniť.

Bolesťami chrbta pri cestovaní trpí z času na čas snáď každý z nás. Ešte horšie to ale majú tí, ktorých sprevádzajú problémy chronické, a cestovanie ich bolesti ešte znásobuje.

Začína to batožinami

S cestovaním jednoznačne súvisí prenášanie batožín. Práve tie totiž bývajú prvou príčinou bolestí chrbta a krížov. Počas balenia na cesty preto odporúčame myslieť na to, čo skutočne potrebujete. Zbaľte sa rozumne a striedmo, najlepšie do kufra s kolieskami. V prípade, že máte aj batožinu cez rameno či do ruky, striedajte si strany a robte si prestávky. Vo všeobecnosti sa snažte váhu batožín rovnomerne rozložiť voči telu a ťažké veci noste čo najbližšie k telu. Batožiny nakladajte pomaly, žiadne prudké pohyby. Pokrčte kolená a zapojte miesto svalov chrbta radšej svaly stehenné a sedacie. Snažte sa tiež neotáčať trup, ale celé telo. Ak cestujete autom zbaľte sa radšej do viacerých menších.

Cviky na potlačenie bolesti krčnej chrbtice

Správne držanie tela je základ

Pri cestovaní nie je snáď nič dôležitejšie než správne držanie tela. Sedačky v dopravných prostriedkoch nás nútia kvôli svojmu zaoblenému tvaru hrbiť sa, čím je celý chrbát namáhaný. Posuňte preto svoje boky čo možno najbližšie k sedadlu a ako bedrovú podperu použite napríklad zrolovanú mikinu alebo uterák. Chrbát oprite po celej dĺžke sedadla a ramená držte rovno. Dajte pozor aj na uloženie nôh. Tie by mali byť umiestnené na pevnom povrchu v uhle 90° a kolená v úrovni bokov alebo o niečo vyššie. Pokiaľ máte sedačku príliš vysoko, skúste si nohy podložiť napríklad dekou. Obdobne si môžete podoprieť aj krk, ak pociťujete, že vám opierka sedadla tlačí hlavu. Ak si chcete počas jazdy oddýchnuť, určite by ste si so sebou nemali zabudnúť pribaliť cestovateľský vankúšik. Aj šoféri by mali dbať na správne nastavenie sedadla – čo najbližšie k volantu, ale pohodlne. Sedačka by mala byť mierne naklonená dozadu na 105° a opierka sa dotýkať prostriedku temena hlavy vodiča. Pri dlhej jazde presuňte ruky zo štandardnej pozície držania volantu 10 a 2 na 8 a 4 „hodín“. Tým sa zníži svalové napätie a ruky i chrbát si odpočinú.
 chrbta, dovolenka, žena, chrbtice
bolesť shutterstock.com

Pravidelný pohyb

Pri dlhom cestovaní je nevyhnutné sa z času na čas trošku pohýbať. Nielen že sa budete cítiť čulejší, ale podporíte svoj krvný obeh, čím privediete dôležité živiny a kyslík do chrbta. Ideálne je sa prejsť, popreťahovať sa každých 20 až 30 minút. Aj 10 sekúnd pohybu je lepšie než sedieť v pokoji. Ak cestujete autom, zastavte na odpočívadle každé 2-3 hodiny. V lietadle sa pretiahnite každú hodinu až dve. Krčnú chrbticu si môžete precvičiť tak, že ruky spojíte za hlavu, pozriete sa hore, nadýchnete sa, opriete hlavu o zomknuté ruky a s výdychom hlavu pritiahnete za pomoci stále zovretých rúk k hrudníku. Bedrá môžete ponaťahovať tak, že sa postavíte nohami na šírku ramien, päty dáte dovnútra, špičky von a dlane zapriete o kríže. Potom sa s nádychom mierne zakloníte. Polohu chvíľu predýchajte a vráťte sa späť.

Dlho cestujete? Hrozí vám žilová trombóza

Dostatok tekutín

Počas cestovania je dôležité veľa piť, najlepšie vodu. Dostatočná hydratácia organizmu pomáha udržiavať správny krvný obeh. Naopak zabudnite na čaj, kávu a alkohol, ktoré môžu telo dehydratovať.

Horúce a studené obklady

Keď chrbát bolí, riešením môžu byť studené alebo horúce obklady, ktoré umiestnite medzi sedačku a chrbát. Každému vyhovuje niečo iné, ale teplo spravidla pomáha na chronické bolesti, chlad zas na akútne a nové. Môžete tiež skúsiť kombináciu oboch, kedy treba striedať teplo a chlad po 10 – 15 minútach. K ochladeniu chrbtice použite gélové vankúšiky alebo uzatvárateľné vrecúško s ľadom. Boľavú oblasť tiež môžete zahrievať PET fľašou s horúcou vodou, hrejivými náplasťami alebo zapnúť vyhrievanie sedadiel, ak to vaše auto umožňuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom