Choroby, ktoré na nás číhajú pri Stredozemnom mori

Leto, dovolenka, žena, more, slnko
shutterstock.com

Chystáte sa do Chorvátska, Talianska alebo Egypta? Aké choroby tam na nás môžu číhať a ako sa im vyhnúť? Leto čas dovoleniek, nádherných zážitkov a neopakovateľných chvíľ. No okrem krásneho opálenia si môžeme priniesť z dovolenky aj niečo menej príjemné. Na aké choroby si máme teda dávať pozor?

Hepatitída A

Na dovolenke nás môže popri iných ochoreniach ohroziť hepatitída typu A. Je známa aj ako choroba špinavých rúk a najčastejšie sa prenáša v dôsledku nedostatočnej hygieny, prípadne po zjedení znečistenej potravy. Tou môžu byť aj kocky ľadu v nápoji pripravenom zo znečistenej vody alebo nedostatočne tepelne spracované ryby. Prvé príznaky choroby sa objavia po 2 až 7 týždňoch a sú podobné bežnej chrípke. Dochádza k zvýšeniu teploty, bolestiam svalov a kĺbov, nevoľnosti, zvracaniu a nechutenstvu. Chorému sa potom odporúča pokoj na lôžku a podávanie liekov, ktoré chránia pečeňové bunky a podporujú ich obnovu. Proti hepatitíde typu A sa možno chrániť očkovaním, o ktoré môžeme požiadať svojho praktického lekára. Je tiež možné užívať extrakt z pestreca mariánskeho, ktorý prispieva k ochrane pečene. Na našom trhu si ho môžeme zakúpiť v lekárňach aj bez predpisu pod názvom Silymarín 140.

Cestovateľská hnačka

Veľa turistov počas dovolenky postihne takzvaná hnačka cestovateľov. Príčin tohto ochorenia je celý rad, od zlej hygieny, cez zmenu stravy až po časový posun a únavu. Obvykle za nimi môžu stáť kmene baktérie E. coli. „Aby sme sa hnačke vyhli, nemali by sme v nápojoch piť ľad. Na ulici by sme nemali kupovať zmrzlinu ani jedlá s plodmi mora. Z ovocia a zeleniny by sme mali jesť len tie druhy, ktoré si môžeme sami olúpať. V prípade, že hnačkou ochorieme, mali by sme dbať na dostatočný prísun tekutín. Pre rehydratáciu sú vhodné prípravky s obsahom iónu a glukózy,“ vysvetľuje Klára Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka šumivé tablety Fluidex na prípravu roztoku s obsahom minerálov a glukózy. „Je taktiež vhodné poobzerať sa po probiotikách, ktoré sa nemusia skladovať v chladničke, a sú preto vhodné na cestovanie. V súčasnej dobe sa už dajú dostať v kvapkách pre deti od narodenia a v kapsliach pre dospelých,“ dodáva Minczinger.

Brušný týfus

Pri cestovaní do Tuniska, Alžírska či Egypta býva turistom odporúčané očkovanie proti brušnému týfusu. Tým sa môžeme nakaziť z vody kontaminovanej baktériou Salmonella enterica typhi. K znečisteniu vody dochádza výkalmi chorého. Riziko nákazy existuje aj v prípade, že zjeme nedovarené jedlo pripravené z infikovaného zvieraťa. Týfus sa prejavuje náhlou vysokou horúčkou so zimnicou. Medzi príznaky sú ďalej nechutenstvo, nevoľnosť a kašeľ. Očkovanie proti týfusu by malo ísť ruka v ruke s ďalšími preventívnymi opatreniami, medzi ktorými nájdeme aj prísne dodržiavanie hygieny. Aj v tomto prípade sa odporúča vyhýbať sa ľadu a piť len balenú alebo prevarenú vodu. Stravovať by sme sa mali len v takých zariadeniach, u ktorých je zrejmé dodržiavanie hygienických predpisov.

Malária

Malária patrí medzi ochorenia, ktoré môžu mať fatálne následky. Určité riziko nákazy existuje v prípade cestovania do niektorých končín Egypta. Prenášačom je komár, ktorý po uštipnutí infikuje človeka parazitom malárie. Tento parazit sa potom usadí v ľudskej pečeni, ktorej bunky napáda. V tejto dobe zvyčajne nie sú pociťované žiadne symptómy. Neskôr však parazit začne napádať aj červené krvinky a vylučuje do krvi toxín, ktorého pôsobením dochádza po 10 až 28 dňoch k typickým prejavom malárie. Medzi tie patrí horúčka, zimnica, bolesti hlavy a svalov alebo únava. Nakazený môže aj zvracať alebo ochorieť žltačkou. Ak sa chceme pred maláriou chrániť, mali by sme s aspoň mesačným predstihom navštíviť lekára, ktorý nám predpíše antimalarické prípravky. Samozrejmosťou by mala byť ochrana pred poštípaním, ktorú predstavujú napríklad repelenty alebo vhodné oblečenie.

Zdroj: Generica

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom