Priateľstvá pre šťastný a vyvážený život - Prečo sa oplatia?

Kamaratky priatelky
Foto: ilustračné, Pixabay

Prečo sú pravé priateľstvá také hodnotné a prečo si zaslúžia našu pozornosť? Priateľstvá sú ako klenoty, ktoré zdobia náš život a prinášajú nám pocit spojenia s inými ľuďmi.

Priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme sami. Je to spriaznenosť duší bez vášne zaslepujúcej zdravý úsudok, preto práve priateľkám sa dokážeme najviac zdôveriť so svojimi starosťami a boliestkami.

V živote ženy skutočné priateľstvo znamená veľa. Už aj z toho dôvodu, že sme založené oveľa emocionálnejšie ako muži. Jedna myšlienka to vystihuje úplne: Svetom ženy je láska, láskou muža je svet.

Priateľky nám pomáhajú niesť naše ťažšie bremená, ale to neznamená, že muži majú menej plnohodnotné priateľstvá. Podľa prieskumu firmy Jacobs ženy očakávajú od priateľstva omnoho viac ako muži, ale naopak doň aj viac dávajú.

Ženy potrebujú dôverovať a vyrozprávať sa

Aj keď sa môže zdať, že sme obklopené veľkým okruhom kamarátok, tie skutočné bývajú len tri. Očakávame od nich nielen zábavu a prípadné nečakané zážitky, ale najmä potrebu sa im zdôveriť.

Ženy chcú niekoho, kto im dokáže objektívne poradiť a vypočuť ich starosti. Nenadarmo platí, že žena, ktorá nemá dobrú priateľku, navštevuje terapeuta, ktorý jej poskytne možnosť vyrozprávať sa.

Témou ženských priateľských rozhovorov sú práve osobné vzťahy, manželstvo, výchova detí, móda a nemáme problém podeliť sa o podrobných intímnostiach sexuálneho života. V tomto prípade buďme opatrné a je dobré preveriť si priateľku, aby to nebolo použité proti nám. V živote ublížia najviac práve ľudia, ktorí sú k nášmu srdcu najbližšie.

Muži trávia čas s priateľmi aktívnejšie

Rola priateľstva je u mužov iná ako u žien. Zapríčinila to evolúcia a rozdielne nároky na jednotlivé pohlavia. Muži boli lovcami a bojovníkmi. To si vyžadovalo skupinovú aktivitu. Muži preto so svojimi priateľmi zväčša športujú alebo grilujú a trávenie voľného času je činorodejšie.

Rozprávajú sa väčšinou o športe, o svojej práci, rozoberajú nové správy. Hovoria o tom, kde boli a čo robili, o technologických vymoženostiach a o mechanických hračkách. Priateľstvo žien je individuálnejšie. Voľný čas trávime skôr v dôverných rozhovoroch pri káve.

Každý potrebuje priateľa

Psychológ Jeroným Klimeš zdôrazňuje nutnosť sociálneho kontaktu aj s inými ľuďmi, ako so svojimi partnermi. Podľa neho muži aj ženy potrebujú denne približne 4 hodiny konverzácie a je chybou prenášať túto potrebu len na partnera, ktorý by to trvalo nemusel uniesť.

Pre duševnú pohodu a zdravie je dôležité príliš sa nevzďaľovať od tohto priemeru. Z toho dôvodu u psychológov, terapeutov, učiteľov atď. dochádza k vyhoreniu. Aj počítačoví samotárski programátori to tiež nemajú ľahké a nevedia si poradiť s prípadným strachom z ľudí.

Uzavretím manželstva a založením rodiny často priateľov kvôli nedostatku času zanedbávame. Podľa menovaného prieskumu stratia ľudia po vstupe do manželstva v priemere jedného priateľa či priateľku. Je to škoda, lebo každý z nás potrebuje zažívať ten súzvuk a pocit spolusúdržnosti či dôvery.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom