Stravovacie návyky po štyridsiatke vyžadujú zmenu. Začnite s celozrnnou stravou, orechmi a strukovinami

žena

40 vek života žien  je nádherné obdobie. Ste múdra, sofistikovaná a už sa nemusíte starať o malé veci. Ak máte deti – sú dostatočne staré, takže si môžete začať užívať sami seba, a ak nie, budete skvelým rodičom so všetkými životnými skúsenosťami. Ale s týmto vekom prichádzajú aj zmeny vo vašom zdraví a tele, na ktoré nemusíte byť pripravené.

Jedlá po štyridsiatke voľte s rozumom

Dnes sme preto pre vás zhromaždili tipy týkajúce sa stravovania, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť a dokonca zabrániť niektorým zdravotným zmenám, ktoré môžu prísť, keď vám odbije 40. rok života.

1.Urobte svojmu metabolizmu šok

Metabolizmus je proces zahŕňajúci chemické reakcie vo vašom tele. Existuje niekoľko dôvodov, prečo niektorí ľudia majú pomalší metabolizmus a bohužiaľ vek je jedným z hlavných vinníkov. Ale nebojte sa, existujú určité spôsoby, ako zrýchliť váš metabolizmus a jedlo je kľúčové. Uistite sa, že jete často a nikdy nepreskakujte  jedlá. Ak chcete dosiahnuť ešte lepšie výsledky, pridajte do vašej stravy ďalšie bielkoviny. Pomôžu vám totiž udržať si svalovú hmotu.

2. Voľte celé zrná namiesto rafinovaných

Existujú 2 hlavné druhy zŕn: celé a rafinované. Hádajte, ktoré z nich sú pre vás najlepšie? Celé, samozrejme. „Celý“ znamená, že zrno je buď v pôvodnej podobe, alebo bolo mleté ​​bez odstránenia akejkoľvek časti osiva. Celé zrno je skvelým zdrojom vitamínu B, draslíka, horčíka a vlákniny, ktoré pomáhajú pri trávení a znižujú riziko srdcových problémov, obezity a cukrovky.

3. Jedzte orechy

Zábavná skutočnosť: orechy sú skutočne považované za ovocie. Plody, ktoré majú vysoký obsah tuku, nízke množstvo sacharidov a majú veľké množstvo živín. Orechy sú nabité antioxidantmi, ktoré chránia bunky, môžu znížiť zlé hladiny cholesterolu a môžu pomôcť s diabetom typu II. Sú tiež považované za veľmi dobré pre vaše srdce. Ale buďte opatrní s ich konzumáciou, neradno sa ich prejesť.

4. Šošovica je pre vás dobrá

Šošovica je vynikajúcim zdrojom vlákniny a vitamínu B9, ktorý je tiež známy ako folát. Konzumácia šošovice vám pomáha znížiť hladinu zlého cholesterolu a znižuje riziko srdcových problémov, cukrovky a obezity. Minerál nazývaný selén, ktorý nie je prítomný vo väčšine potravín, sa nachádza v šošovici. Pomáha bojovať proti rakovine, kognitívnemu poklesu u starších ľudí a môže dokonca zlepšiť chronickú astmu.

5. Budujte správnu mikroflóru

Už teraz vieme, že je dôležité mať zdravú črevnú mikroflóru. Produkty ako kefír, jogurt  obsahujú probiotiká, ktoré pomáhajú udržať zdravé črevá. Užívanie niektorých z týchto liekov denne, alebo užívanie doplnkov je zvlášť výhodné u žien nad 40 rokov, ktoré majú predmenštruačné príznaky.

6. Rozhodnite sa pre mastnú rybu

Ryby sú výborným zdrojom bohatých tukov omega-3 a vitamínu D, ktoré nielen pomáhajú predchádzať srdcovým ochoreniam, určitým druhom rakoviny, cukrovky a vysokému krvnému tlaku, ale tiež pomáhajú s depresiou, ADHD a dokonca aj schizofréniou. Pomáha tiež zmierniť niektoré príznaky menopauzy. Odporúčané dávkovanie je raz až trikrát týždenne. Najzdravšou voľbou je losos, sleď, pstruh, alebo sardinky.

7. Vyskúšajte zelenú kávu

Zelené kávové zrná sú kávové zrná, ktoré neboli pražené, preto majú viac živín. Tento typ kávy má veľké množstvo antioxidantov, ktoré môžu pomôcť bojovať proti starnutiu.

8. Jedzte skôr

Podľa štúdie hrá načasovanie vašich jedál kľúčovú úlohu vo vašom zdraví a prírastku hmotnosti. Ľudia, ktorí sa stravujú v neskorších hodinách majú tendenciu naberať na váhe a majú vyššiu hladinu inzulínu a cholesterolu než tí, ktorí sa stravujú medzi 8 až 19 h. Neskorá konzumácia môže tiež spôsobiť chronické ochorenie, ako je cukrovka a srdcové ochorenia.

9. Spevnite svoje kosti

Takmer každá bunka v ľudskom tele nejakým spôsobom používa vápnik. A ako starnete, absorbujete menej a menej vápnika z jedla, čo vedie k tomu, že vaše kosti a telo chradnú. Aby ste zabránili nedostatku vápnika, mala by vaša strava obsahovať mliečne výrobky, semená, konzervovaného lososa a sardinky, fazuľu a mandle. Existujú viac než len mliečne výrobky, ktoré obsahujú veľké množstvo vápnika, čo je skvelá správa pre tých, ktorí netolerujú laktózu.

10. Pridajte farbu do svojej stravy

Mnoho ovocia a zeleniny obsahujú antioxidanty, ale mnohé z nich neobsahujú antioxidant antokyán, čo je v podstate pigment, ktorý dodáva ovociu  a zelenine jasnú farbu. Predchádzajúci výskum ukázal, že potraviny s vysokou koncentráciou antokyánu , ako sú čučoriedky, červená repa, fialová kapusty alebo čerešne, môžu zlepšiť demenciu a stav kardiovaskulárneho systému u žien.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom