Tajomný svet snov: 10 faktov o vašich nočných fantáziách!

Spiaci pár, dvaja, posteľ, spať, sny, snívanie, spánok
Thinkstock

V ríši snov je náš svet často hore nohami. Čo sa vlastne s nami deje počas spánku? Prezradíme vám niekoľko faktov, o ktorých ste nemali ani tušenie!

1. Ženy si viac pamätajú na svoje sny

Nežné pohlavie si na svoje sny dokáže lepšie spomenúť ako muži. Po prvé je to zapríčinené tým, že o svojich snoch viac rozprávame. Po druhé je to aj kvôli tomu, že ženy majú evolučne podmienený ľahký spánok ( práve počas neho snívame), a preto sa aj častejšie budia.

2. Dve hodiny snívania

Podľa niekoľkých výskumov počas nočného spánku snívame zhruba 2 hodiny. Obvykle človek prežíva štyri až päť fáz spánku, počas ktorých sníva. Medzi nimi sú približne 90 minútové odstupy.

Toto je najväčší zlodej vašich snov

3. Autopilot

Najväčšiu úlohu pri snívaní zohrávajú nervové bunky v mozgu. Naša kôra veľkého mozgu je totiž rovnako aktívna v spánku ako v bdelom stave. Iba naše svaly ochabujú. To preto, aby sme nerobili každý pohyb, ktorý sa nám sníva.

4. Naše sny sa dajú ovládať

Každý človek sa môže naučiť ovládať svoje sny. Táto metóda sa nazýva lucidné snívanie a využíva sa najmä v prípade, ak vás sužujú nočné mory a zlé sny. Psychológ Stephen La Berge radí, aby sme si viedli denník svojich snov, do ktorého si hneď po prebudení zapíšeme, čo sa nám snívalo. A ešte jeden tip pre tých, ktorí majú často zlé sny: Povedzte si pred tým, ako zaspíte, že všetko, čo bude nasledovať, je len sen a snažte sa myslieť na príjemné zážitky.

5. Čo hovoria sny o zvieratkách?

Často sa vám sníva o psíkovi či inom zvieratku? Podľa švajčiarskeho psychológa Ernsta Aeppliho sa môžete považovať za šťastného človeka. Tvrdí totiž, že sny o zvieratách sú vyjadrením vašej vnútornej spokojnosti. Pozor však na pavúky alebo hady. Tie svedčia o tom, že vás trápia nejaké obavy.

6. Nezaplatená nočná smena

Centrálny inštitút pre duševné zdravie v Manheimu uvádza, že väčšina snov nejako súvisí s našim zamestnaním. Najčastejší dej našich snov? Prídeme neskoro do práce…

7. Krásna vôňa, krásne sny

Spomínaný inštitút vo svojej štúdii tiež zistil, že aj vôňa výrazne ovplyvňuje to, o čom sa nám sníva. V experimentoch snívali spiaci ľudia, ktorí boli obklopení vôňou ruží, o pozitívnych veciach. Pri pachu skazených vajec boli ich sny skôr negatívne.

8. Sny v prenatálnom období

Vedec Werner Gross tvrdí, že sny mávame ešte pred narodením počas vývoja v matkinom bruchu. Podľa neho dokonca novorodenci presnívajú 50 percent spánku. „Vekom sa tento podiel stále znižuje. Museli by sme mať ale viac ako sto rokov, aby sa fáza snov priblížila k nule,“ súhlasí s ním aj uznávaný psychológ Uroš Jovanovič.

Čítajte aj: Deväť dôsledkov nedostatku spánku, ktoré ničia naše zdravie

9. „Nočné násilie“

Vedecký pracovník Michael Schredl sa zaoberá výskumom zlých snov a prišiel na nasledujúce zistenia. Najčastejšie sa nám sníva, že padáme do priepasti, cítime sa ochromení alebo utekáme pred vrahom. A že muži sa viac ako ženy zaoberajú nočným násilím.

10. Erotické sny

Jeden on-line magazín zistil, že ženám sa sníva o sexe priemerne päťkrát za mesiac. Muži to majú častejšie. O milovaní sa im sníva pätnásťkrát za mesiac. Čínsky prieskum navyše tvrdí, že viac erotických snov máme, keď spíme na bruchu. Žeby?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom