Tajomstvo odbúravania stresu. My ho poznáme!

Cvičenie, pohyb, zdravie, žena, činky, posilňovanie
shutterstock.com

Ako účinne bojovať proti každodennému stresu? Skvelé tipy nájdete v článku.

Stres už jednoducho patrí k dnešnej súčasnosti. Uponáhľaná doba, príliš vysoko stanovené ciele alebo neočakávané ťažké životné situácie. To všetko sú spúšťače stresových situácií. A každý z nás vie, že dlhodobý stres je pre naše zdravie veľmi škodlivý.

Keď nás prepadne stres

Stresové hormóny zvané adrenalín, kortizón a kortizol, naše telo dostanú do bojovej pohotovosti. To znamená, že krv prúdi do našich svalov, látková výmena sa znižuje, krvný cukor a cholesterol sa zvyšuje a naše dýchanie je tým pádom intenzívnejšie a hlbšie. Ako si so stresom poradiť?

Pohyb rozprúdi krv a zaženie stres

Možno ste už počuli o priaznivom vplyve fyzickej aktivity v boji proti stresu. Nie je však pohyb ako pohyb. Tím vedcov na Univerzite Komenského v Bratislave (UK) zistil zaujímavé výsledky týkajúce sa vhodnosti konkrétnej pohybovej aktivity na zníženie stresu.

Výskum vplyvu rozličných foriem pohybovej aktivity na zvládanie stresu realizovali doc. MUDr. Janka Lipková, PhD., a Mgr. Lukáš Chovanec z Katedry športovej kinantropológie Fakulty telesnej výchovy a športu UK, ktorí testovali skupinu mladých nešportujúcich žien s vekovým priemerom 21 rokov.

Nielen aerobik, ale aj posilňovanie

Doteraz sa predpokladalo, že významné sú iba aeróbne aktivity. Slovenskí vedci zistili, že stres skvelo odbúrava aj iný druh cvičenia, a to posilňovanie.

Počas výskumu sa porovnával vplyv posilňovania (silového cvičenia) s vplyvom aeróbnych cvičení.

Pri silových aktivitách sa cvičilo s náčiním 3-krát týždenne po 60 minút – so zameraním na svaly hrudníka, stehna, chrbta, ramena, brucha, dvojhlavý a trojhlavý sval ramena – v 3 – 5 sériách s 8 – 12 opakovaniami. Aeróbne cvičenia pozostávali z aerobiku (2-krát týždenne po 60 minút) a jumpingu, t. j. aerobiku na malej trampolíne (1-krát týždenne po 60 minút).

Pred a po skončení osemtýždňového tréningového programu sa skúmali psychologické a fyziologické ukazovatele zvládania stresu, miera prežívaného stresu a normalizácia srdcovej frekvencie po vystavení stresu. Vedci zistili, že obe tréningové intervencie viedli k zlepšeniu zvládania stresu a fyzickej zdatnosti.

Závery teda svedčia o tom, že proti stresu sa dá bojovať aj posilňovaním s podobným efektom, aký má aerobik . Tak hor sa do posilňovne!

Zdroj: J. Lipková – L. Chovanec Univerzita Komenského v Bratislave

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom