Tip na víkend: Krajina skál a živej vody

Adrspassko teplicke skaly 2.jpg

Stredná Európa ponúka neskutočne veľa krásnych zákutí. Jedným takým sú aj Adršpašsko-teplické skaly, ktoré vám doslova vyrazia dych. Spev vtákov, okúzľujúca príroda, vodopády a krásne skalné útvary nie sú jediným dôvodom, čím vás bude toto miesto fascinovať.

Divoké skalnaté mesto

Krása! – tak toto z vás vypadne ako prvé, keď prejdete bránou Adršpašsko-teplických skál. Zamilujete si ich na prvý pohľad. Sú totiž najväčším a najdivokejším skalnatým mestom v strednej Európe. Pieskovcové útvary týčiace sa vysoko k oblohe lákajú turistov už dlhé roky. Tie najnavštevovanejšie dokonca dostali aj pomenovanie ako Milenci, Starosta a Starostová, Krakonošova leňoška, Džbán, Slonie námestie. Obľúbeným je najmä Homola cukru, ktorú okoloidúci turisti podpierajú palicami, aby pre istotu nespadla.

Adrspach_krakonosova zahradka teplicke skaly.jpg

Turistika pre každého

Na turistiku si tu príde aj menej zdatný turista. Vyhraďte si nato 3 – 4 hodiny. Hneď pri vstupe vás privíta krásne azúrové jazierko, z ktorého sa môžete kochať aj z loďky. Na niektoré miesta sa dostanete rebríkom alebo milým prievozníkom, ktorý vás prevezie cez jazierko ukryté medzi skalami.

Adrspassko teplicke skaly 3.jpg

Toto miesto doslova rozkvitajú prírodou. Zelená krajina ukrýva veľa vzácnych rastlín,  živočíchov či vlhkomilných machov, ktoré lákajú k odpočinku. Domov tu našiel aj ušľachtilý sokol sťahovavý, ktorého môžete, ak budete mať to šťastie, spozorovať krúžiaceho na oblohe. Jeho prítomnosť je veľmi vzácna, preto je i časť okruhu uzatvorená, aby sa rešpektovalo jeho súkromie a pri hniezdení nebol rušený.

Rozprávková krajina

Po vstupe do skál sa budete cítiť ako v rozprávke. Niet sa čomu čudovať, toto miesto očarilo už mnoho scenáristov, ktorý tu nakrútili známe rozprávky ako Z Pekla štěstí, Třetí princ, Princ a Večernice, O živé vodě alebo Peklo s princeznou. Nerodia sa tu len rozprávky, ale aj legendy. Jednou z najznámejších je z roku 1 254 o sedliakovi Václavovi. Keď jedného dňa prechádzal skalami, zasiahla ho silná búrka. Odvážny Václav sa bičujúceho dažďa a bleskov nebál, no čo čert nechcel, jeden zasiahol aj práve neho. Popálený a zranený začal hľadať útočisko, a tak si ľahol do najbližšieho prameňa, aby si schladil spálené telo a zaspal. Keď sa zobudil do krásneho slnkom zaliateho dňa, po popáleninách nebolo ani stopy. Liečivú silu pripísal práve vode, ktorá tu vyviera z hĺbky skál. Povesť o jeho vyliečení sa rýchlo rozšírila a dodnes sem chodia hľadať ľudia uzdravenie tela, ale najmä duše.

Adrspassko teplicke skaly.jpg

Voda je dnes známa ako „živá“  Toma Natura, ktorá je výnimočná svojou čistotou a dobrou chuťou. Hlboko ukrytá v skalách, presakuje cez pieskovej ako cez ten najjemnejší filter až do hĺbky stoviek metrov a následne vytvára artézske studne. Voda je natoľko kvalitná, že ju začali dovážať na trh aj pre dojčatá. Obrovskou výhodou je, že vodu nie je potrebné filtrovať ani dodatočne upravovať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk