Tip na víkend: Južná Morava, destinácia mnohých tvárí

Južná Morava

Južná Morava v sebe skrýva pre vášnivých slovenských cestovateľov veľa výhod. Nielen, čo sa týka vzdialenosti, ale predovšetkým z hľadiska benefitov, ktoré uspokoja rovnako zarytých milovníkov vína, turistov bažiacich po krásnej prírode, ako aj obdivovateľov historických pamiatok. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, Juhomoravský kraj vás nesklame.

Kráľovské mesto Znojmo

Znojmo sa hrdo pýši úchvatnou mestskou pamiatkovou rezerváciou. Jedným z najväčších klenotov, ktorý sa tu nachádza, je práve Národná kultúrna pamiatka Českej republiky Rotunda sv. Kateřiny z 12. storočia.

Znojmo

Oproti Rotunde sv. Kateřiny je priam neprehliadnuteľný chrám sv. Mikuláša. Je to rímskokatolícky kostol postavený v gotickom štýle. Stavaný bol od roku 1338 až do polovice 16. storočia. V tesnej blízkosti chrámu  sa nachádza tiež dvojposchodová svätováclavská kaplnka.

Znojmo
Obrazok2.png

Najzaujímavejšou atrakciou v meste Znojmo, ktorú v žiadnom prípade nemôžete vynechať, je Znojemské podzemí. Ide o jedno z najrozsiahlejších podzemných labyrintov v strednej Európe. Začiatky jeho vzniku sa datujú do 14. storočia. Tieto temné chodby sa nachádzajú pod historickým jadrom mesta, pričom merajú neuveriteľných 27 km.

Znojmo
Znojmo

Očarujúci výhľad na celé mesto a okolie si môžete vychutnať z Radničnej veže. Je 80 m vysoká a kým sa vyšplháte až úplne hore, musíte prekonať 162 nerovných, úzkych schodov. Avšak pohľad na tú krásu stojí naozaj za to.

Znojmo

Druhá Národná kultúrna pamiatka v Znojme je Loucký klášter. Kláštor bol založený v roku 1190 znojemským kniežaťom Konrádom Ottom a jeho matkou Máriou. Je to nádherný barokový areál, kde máte možnosť navštíviť obrazovú galériu, múzeum vinárstva, taktiež s možnosťou prehliadok vinných sklepov pod kláštorným kostolom a samozrejme, že tu nesmie chýbať ani predajňa fantastických vín.

Znojmo
Znojmo
Znojmo

Zámky opradené históriou

O tom, že v regióne Vysočina nájdete veľké množstvo zámkov, niet pochýb. Jedným z nich je Zámok Jaroměřice nad Rokytnou. Ako obvykle tiež je postavený v barokovom štýle a spolu s Chrámom sv. Margaréty vytvárajú dominantu a symbol mesta Jaroměřice nad Rokytnou.

Znojmo
Znojmo
Znojmo
Znojmo

K zámku patrí aj obrovská zelená záhrada. Záhrada má asi 9 hektárov. Zámocký park je taktiež voľne prístupný verejnosti a najmä počas letných mesiacov sa práve tu konajú mnohé kultúrne podujatia.

Znojmo

Pútavý zámok sa nachádza aj vo Vranove nad Dyjí. Je to významný barokový zámok na vysokej skale nad riekou Dyja. Zámok bol zo začiatku kráľovským majetkom, no v 15. storočí ho získal bohatý a mocný rod Lichtenburgovcov. Najhodnotnejšími časťami zámku je monumentálna Sála predkov a zámocký kostol.

1 3.png
Znojmo
Znojmo
Znojmo

V okrese Břeclav sa nachádza malé mestečko Mikulov. Na skalnatom kopci sa týči Mikulovský zámok. Je postavený v barokom štýle a vznikol už v 11. storočí. K zámku patrí aj udržiavaná záhrada plná kvetov. Centrum mestečka je pomerne malé, súčasne je však veľmi útulné a príjemné. Na hlavnom námestí sa nachádza množstvo historických monumentov, ako sú starobylé domy, fontána a barokový stĺp Najsvätejšej trojice. Mestečko Mikulov je tiež známe dlhoročnou vinárskou tradíciou. Vašu pozornosť určite upútajú vinné pivničky, o ktoré tu nie je núdza.

Znojmo

Znojmo
Znojmo

Vinárstvo Sonberk

Pre vinárov odporúčame unikátne vinárstvo Sonberk, ktoré sa nachádza neďaleko mesta Mikulov a je známe už aj vo svete. Má za sebou nejeden úspech. Vinárstvo získalo 91 bodov v americkom Wine & Spirits ako jedno z najlepších vín Európy. Sonberk je taktiež držiteľom platinovej medaily Best in Show v kategorii suchých aromatických vín a medzinarodného ocenenia Najlepšie suché víno strednej a východnej Európy z najprestížnejšej súťaže Decanter World Wine Awards. Cesta k dobrému a kvalitnému vínu vedie práve sem.

Znojmo
Znojmo
Znojmo

Zacestujte si v čase

Južná Morava sa taktiež môže pýšiť významným titulom stavba roka za rok 2016, ktorú získal Archeopark Pavlov. Netradičné múzeum, ktoré vydalo jedny z najcennejších paleolitických nálezov, vrátane povestnej Vestonickej Venuše. Sami sa presvedčíte, že cestovanie v čase je možné. Expozície vás vtiahnu do života prvých Európanov pôsobivými architektonickými nálezmi a multimediálnymi prvkami.

Južná Morava
Južná Morava
Južná Morava

Les, ticho a nádherná príroda

Túto oázu pokoja môžete zažiť iba v Národnom parku Podyjí. Je to výnimočné zachovalé riečne údolie v bohatej zalesnenej krajine. Vyznačuje sa mimoriadnymi scenériami, tvorenými pestrou mozaikou skalných amfiteátrov, lúkami pozdĺž rieky Dyje a lesostepmi teplomilných rastlín. Národný park Podyjí sa nachádza medzi mestami Znojmom a Vranovom nad Dyjí.

Južná Morava
Južná Morava
Južná Morava

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk