Tomáš Klus sa po roku vracia na Slovensko

Tomáš Klus si podmanil bratislavské publikum
ACCESS Production/Michal Budinský

Mladý hudobník sa v rámci Recyklus Tour zastaví v piatich slovenských mestách, pričom tunajších fanúšikov a fanúšičky upozorní na otázky ekológie a recyklácie.

Český pesničkár Tomáš Klus sa v rámci Recyklus Tour po ročnej prestávke vracia i na Slovensko, kde plánuje v druhej polovici novembra odohrať päť koncertov so svojou Cílovou skupinou. Prostredníctvom turné chcú mladí hudobníci upriamiť pozornosť najmä na otázky ekológie a recyklácie. „Snažíme sa momentálne na koncertoch hovoriť o súčasných problémoch našej planéty, najmä o tých ekologických – preto je aj logom nášho turné oko – pretože nezatvárame oči pred problémami našej planéty,“ vysvetlil Klus v rozhovore pre agentúru SITA.

Recyklus Tour bude najkoncepnejším turné

Myšlienka vyraziť na ekologické turné vraj vznikla už pred trištvrte rokom na Bali, kde známy spevák trávil dovolenku. „Na Bali som bol asi najvýraznejšie konfrontovaný s tým, o čom sa teraz snažím hovoriť. Vtedy som tam len tak surfoval a zrazu som narazil na bordel, cez ktorý sa nedalo prejsť, prípadne som sa na niektorých miestach nevedel kvôli masám odpadu dostať ani na pláž. Ľudia tam dokonca v niektorých hodinách nemohli vyjsť na ulicu bez rúšky, pretože opodiaľ pálili dažďové pralesy, aby mohli mať v iných krajinách napríklad čokoládovú nátierku…. Vtedy som si povedal, že chcem ísť na ekologické turné a hovoriť o týchto veciach. Niektorí sa mi smiali – to robia koniec koncov vždy – ale ja mám radosť, že to rezonuje. Myslím, že to fanúšikovia neberú ako pózu, že je to vcelku uveriteľné. Mám z toho radosť, pretože v tom nie je žiadna ďalšia ambícia. Nechcem ľudí o ničom poučovať, ani im hovoriť ‚Trieďte, lebo zomriete!‘ Chcem ich len informovať a otvárať túto tému. Ja sám nie som odborník na to, ako sa má čo recyklovať, ale mám možnosť vziať skupinku ľudí na ‚triedičku odpadu‘, aby videli, ako ten proces prebieha a uvedomili si, že je dobré robiť niektoré veci inak. A z tejto skupiny niekoľkých ľudí sa to môže dostať pavúčou sieťou do širokého povedomia – a to je presne môj cieľ. Tým, že sám neviem o recyklácii všetko a nemám ambíciu ľudí poučovať, tak si myslím, že sa to stáva zrozumiteľným a je to aj prijímané kladne,“ podotkol Klus, podľa ktorého je Recyklus Tour zatiaľ jeho najkoncepčnejším turné.

Klus recykluje aj svoje staré piesne

„Snívali sme o tom, že spravíme nejaký ucelený koncept, chceli sme, aby sa to odrážalo aj na vizuále a myslím, že sa nám podarilo sa tomu priblížiť. Spojili sme sa s dvoma úchvatnými umelkyňami, s Eliškou Podzimkovou, ktorá nám urobila kompletnú tvár turné, a s Veronikou Richterovou, ktorá nám zas vyrobila špeciálne kontajnery, do ktorých sme vložili hlavy všetkých členov kapely. Keď ľudia prídu do foyer, uvidia kontajnery a môžu nám doslova nahliadnuť do hláv. A budú tam aj ďalšie kontajnery, do jedného z nich sa bude dať napríklad vliezť, a keď v ňom niečo zaspievate, môžete si to vypočuť – bude to ako také malé nahrávacie štúdio. Alebo tam bude miesto, kde môžu fanúšikovia vložiť odkaz do fľaše, ktorú hodia do recyklačného stroja a my si to niekedy v budúcnosti prečítame. Ťažko sa to takto opisuje, treba to zažiť,“ poznamenal 30-ročný rodák z Třinca, ktorý podľa vlastných slov na jesennom turné okrem odkazu na recykláciu samotnú recykluje aj svoje staré piesne.

Nové inšpirácie zatiaľ neriešim, zatiaľ to nejde. Aby som mohol prísť k novým múzam – ak sa mi s nimi vôbec podarí nadviazať kontakt – to neviem – potrebujem najprv prejsť sám tým recyklusom. Teraz som vo fáze, keď si ani neodporúčam tvoriť, pretože viem, že keby mi to náhodou nešlo, tak by ma to hodilo do veľkého nepokoja a ja sa teraz snažím byť v pokoji,“ uviedol Klus. „Myslím však, že koncerty, ktoré teraz hráme, sú o kus lepšie. Púšťam sa z uzdy. Idem čisto na tej energii, ktorá je v sále a tým, že ju prijímam vedome a vedome s ňou nakladám, filtrujem ju cez seba a dávam ju vedome zase von, tak mám pocit, že aj feedback je okamžitejší. Niektorí ľudia po koncerte prídu a hneď sa ma pýtajú, čo sa to deje… Hovorím im, že to je ten recyklus,“ zasmial sa sympatický muzikant.

Požičiavame si planétu od svojich detí

Ako tvrdí, všetci do jedného by sme sa mali k našej planéte správať s citom a vedome. „Indiáni hovoria krásnu vec – podľa nich si túto planétu požičiavame od svojich detí. A naozaj je čas začať sa k tomu tak stavať, pretože teraz je ešte čas tú ručnú brzdu zatiahnuť. Nie je to pritom nutné urobiť tak, že človek pôjde späť do lesov a bude zas jesť bobule a bude jesť rukami. Ide len o to robiť veci uvedomelo. Je dobré mať napríklad jednu tašku na nákup, igelitky sú veľké zlo, celý ten ortodoxný konzum je kontraproduktívny… Daň za nejaký luxus je v poriadku, ide o to, že je toho veľa. Všetko sa balí do všetkého a ešte sa to zabalí do niečoho a to sa potom ešte celé znovu zabalí. My sme doslova zabalená civilizácia, úplne vypsychnutá balením vecí – ale takto to tu rýchlo zabalíme… To, že žijeme v určitom luxuse a na nejakej úrovni, je fér, pretože sme si to ako ľudia vymysleli, je to zaslúžené a je to dobré, len treba nájsť v tom všetkom mieru. Niekedy mám pocit, že chceme príliš veľa… Vieme byť šľachetní v rôznych myšlienkach a vyvíjame stále nové a nové veci, ale často už nevidíme, že to dobro sa v tom pôvodnom zámere stráca. Stále sa napríklad vyvíjajú nové a ekologickejšie autá, čo človeka psychologicky tlačí k tomu kupovať si stále novšie a novšie modely… Ja osobne si myslím, že je omnoho lepšie zostať u svojho starého autíčka, aj keď nie je také ekologické a dobré… A nežime ani na úkor druhých. Keď si kúpite tričko za štyridsať korún, tak rozhodne nemôže byť z materiálu, ktorý je fér, nemôže byť vyrobené niekým, kto žije v pohode. Ide o to uvedomenie a o to, ako sa správame k sebe a k svojmu okoliu. Všetko sa časom ukáže. Ja som začal tie veci vedome prevádzať sám na sebe, sám som sebe experimentom a hodlám to vydržať do konca turné. Potom uvidím výsledok pokusu. Treba sa len občas zastaviť a byť so sebou a potom človek zistí, čo všetko môže zmeniť. Nie nadarmo sa hovorí, že máme veci vo svojich rukách,“ uzavrel Klus.

Termíny slovenských koncertov Recyklus Tour:
17. novembra – Event House, Žilina
19. novembra – Aréna Poprad
20. novembra – Angels Aréna, Košice
22. novembra – Mestská športová hala, Trenčín
23. novembra – Hant aréna, Bratislava

Vstupenky na koncerty sú dostupné:  https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=22343

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk