Toto je desivá nočná mora každej budúcej matky. Foto len pre silné povahy

Tehotenstvo, gravidita

V Indii sa dvadsaťtriročnej matke narodilo dieťa s veľmi závažnou kožnou chorobou. Pohľad na neho je skutočne len pre silné povahy.

Koža predstavuje najväčší ľudský orgán a málokto z nás si vie predstaviť, ako by sme mohli prežiť bez nej, keďže nás chráni pred infekciami, vírusmi a znečistením. Existuje však závažné genetické ochorenie zvané harlekýn ichthyosis, ktoré spôsobuje rohovatenie kože. Pred pár dňami sa v Indii narodilo istej  23-ročnej žene z Amravati dievčatko s rovnakou zriedkavou, ale závažnou poruchou.  Pohľad na neho je  skutočne len pre silné povahy.

013e7a6 115009 har2 658x900 fit.jpg

Ochorenie harlekýn ichthyosis je zriedkavé a objavuje sa jeden prípad na 300 000 pôrodov. Dieťa je v takomto prípade namiesto kože pokryté tvrdými šupinami, medzi ktorými vznikajú  bolestivé trhliny brániacimi v pohybe,“ hovorí pôrodník a gynekológ Dr. Avinash Banait. Okrem uvedenej poruchy sú navyše oči a uši dievčatka nesprávne vyvinuté, čo mu dáva výzor stvorenia ako keby z inej planéty.

Bb38f01e 30cb 11e6 85eb 521f5a9851b5.jpg

Odborník tvrdí, že neexistuje žiadny liek na toto ochorenie. „Jediné, čo môžeme urobiť, je udržať dieťa pri živote a ‚pokožku‘ neustále hydratovať, aby nedochádzalo k vzniku trhlín, cez ktoré by sa mohla dostať do organizmu infekcia,“ informuje Dr. Avinash Banait.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk