Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Read this immediately before going to a salon again it might just save you from a stroke.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:
reklama:
11. októbra 2016 ZdravieDomáci lekár od DamskaJazda.skfithacker.ru

Toto si určite prečítajte pred odchodom ku kaderníkovi. Môže vám to zachrániť život!

Znie to neuveriteľne, ale tento prípad sa stal. Žena týždeň po návšteve kaderníka dostala mozgovú mŕtvicu. Ako je to možné?

Napriek skutočnosti, že väčšina žien využíva služby kadernických salónov, len málo z nich vie, že iba jedna návšteva môže viesť k závažnému zdravotnému riziku. Každá žena, ktorá bola aspoň raz v salóne krásy ostrihať alebo farbiť vlasy, potvrdí, že umývadlo používajúce sa na umývanie vlasov je veľmi nepohodlné. Drezy v salónoch bývajú vykrojené, aby ste do nich mohli vložiť hlavu, ktorú musíte navyše zakloniť. Táto poloha je nielen nepohodlná, ale často spôsobuje silné namáhanie na krku, čo vedie k bolestivým pocitom.

Tieto umývadlá v kaderníckych salónoch môžu zvýšiť riziko mŕtvice!

Zdá sa vám to neuveriteľné? Ale napätie a kŕčovité pohyby, ktoré cítite, keď si dáte hlavu nad umývadlo, môže viesť k vážnemu poškodeniu ciev v krku, ktoré zase vedie k cievnej mozgovej príhode.

reklama:

Potvrdzuje to i smutný prípad ženy. Týždeň po návrate od kaderníka pociťovala náhlu slabosť v ľavej paži a ľavej nohe. Po ďalšom týždni ju previezli do nemocnice s nevoľnosťou a zvracaním. Žena mala na dotyk horúcu hlavu a diagnostikovali jej mozgovú mŕtvicu.

Čo je to mŕtvica?

Mozgová príhoda je obvykle spôsobená obmedzenou dodávky krvi a kyslíka do mozgu.

Upchatie alebo poškodenie krvných ciev bráni normálnemu prietoku krvi alebo spôsobuje zrážanie krvi, čo zabíja mozgové bunky.

reklama:

Komplikácie, ktoré vznikajú v dôsledku cievnej mozgovej príhody, závisia na tom, ktorá časť mozgu bola zasiahnutá.

Napríklad, mŕtvica v ľavej hemisfére mozgu, môže spôsobiť problémy v pravej časti tela a poruchy reči.

Ak je zasiahnutá práva časť mozgu, tento fakt môže viesť k problémom alebo strate videnia a ochrnutiu ľavej časti tela.

reklama:

Je dôležité vedieť, že mozgová príhoda je piatou najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete a najčastejšia príčina invalidity.

Postihuje viac ženy (60%) ako mužov (40%).

Riziko cievnej mozgovej príhody sa zvyšuje s vekom, ale napriek tomu sa dá zabrániť až  80% prípadom.

reklama:

Bežné príznaky cievnej mozgovej príhody:

  • nekoordinovanosť a neistá chôdza;
  • ťažkosti pri výslovnosti reči a vnímanie okolia;
  • závraty;
  • sluchové a zrakové postihnutie;
  • náhla závažná slabosť.

Ako sa vyhnúť mŕtvici?

V salóne krásy:

Je veľmi dôležité chrániť váš krk. Predtým, než sa stretnete so svojím kaderníkom, ktorý vám chce umyť vlasy – požiadajte ho, nech vám dôkladnejšie nastaví stoličku alebo umývadlo, aby ste krk čo najmenej namáhali a poloha počas umývania vlasov bola pre vás čo najviac pohodlná.  Alebo ho poproste, aby vám medzi krk a umývadlo vložil uterák.

reklama:

Doma:

Monitorovanie krvného tlaku, pretože vysoký krvný tlak predstavuje hlavnú príčinu mŕtvice.

Jesť zdravú vyváženú stravu bohatú na trans-tuky. Veľa cholesterolu a sodíka zvyšuje riziko mŕtvice. Tiež jedzte menej soli a znížte spotrebu cukru.

reklama:

Fyzická aktivita je tiež dôležitým faktorom, ktorý vám pomáha udržať vaše zdravie. Nedostatok aktivity alebo prevažne sedavý spôsob života vedie k vyššiemu riziku hypertenzie, zvyšuje hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi, čo vedie k diabetes, kardiovaskulárnym ochoreniam a mŕtvici.

A v neposlednom rade, rýchla reakcia na skoré príznaky cievnej mozgovej príhody zvyšuje šance danej osoby na prežitie a uzdravenie. Je dôležité pri prvých príznakoch mŕtvice ihneď vyhľadať lekára. To je to, čo vám pomôže zostať nažive!

Ak sa vám článok páčil, ďakujeme za zdielanie.

reklama:

Zdroj: Fithacker.ru

reklama:

Odporúčané

K téme

10 príčin bolestí brucha počas tehotenstva: Čo je normálne a čo nie? Zlyhávajú vám obličky? Tu je 8 príznakov, ktoré väčšina ignoruje

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.