Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
čaj, pitný režim, nápoj, piť, šálka čaju, žena, relax, oddych
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
reklama:
reklama:
reklama:
16. októbra 2018 ZdravieZdravý život od Milota MezeiováSITA

Toto ste o čaji nevedeli: Tu je 5 dôvodov, prečo môže škodiť

Viete, že obľúbený nápoj, ktorý si mnohí z nás doprajú takmer každý deň, môže byť pre nás nebezpečný?

Poznáte to. Posedenie pri šálke čaju, lahodnom nápoji, bez ktorého si mnohí z nás nevedia predstaviť deň. No viete o tom, že čaj môže byť pre nás škodlivý?

Pesticídy v čaji

Prostredníctvom analýzy, ktorú vykonala americká spoločnosť Glaucus Research Group, sa v niektorých značkách čaju objavilo ohromujúce množstvo pesticídov. Išlo o jednu z najpredávanejších značiek v USA. Až 91 percent produktov z tejto značky prekračovalo povolenú toleranciu pesticídov. Je to zapríčinené pravdepodobne tým, že čajová droga sa pred vložením do vrecúšok čistí. Málokto z milovníkov čaju tak tuší, že môže byť vystavený rakovinotvorným pesticídom, ako je napríklad propachlór, propargit, endosulfán a podobne.

Umelé dochucovadlá

Pre ľudské zdravie môžu byť nebezpečné aj umelé dochucovadlá, ktoré mnohí výrobcovia čajov používajú. Nie vždy informácia na obale typu „bez umelých farbív“ je pravdivá. Takisto pod pojmom „aróma“ sa môže skrývať použitie chemikálií, ako je ropa alebo uhoľný decht.

reklama:

Geneticky upravené potraviny

Ako je to možné, že čaj môže obsahovať geneticky modifikované potraviny? Jednoducho. Modifikovaný kukuričný škrob a sójový lecitín sú často krát používané prídavné látky v čaji, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobené z geneticky modifikovanej kukurice a sóje.

Plast vo vrecúškach

Čajový sáčok, aj keď nie je zložka v čaji, predstavuje súčasť procesu výroby tohto nápoja. Preto záleží na tom, z akého materiálu je vyrobený. Niektorí výrobcovia používajú čajové sáčky vyrobené z potravinárskeho nylonu alebo polyetyléntereftalátu (PET), ktoré sa síce považujú za dva najbezpečnejšie plasty, ale zaliatím vriacou vodou sa molekuly plastu začínajú rozpadať a uvoľňovať nebezpečné ftaláty do pripravovaného nápoja.

Ani papierové vrecúška nie sú bezpečné

reklama:

Papierové čajové sáčky taktiež predstavujú potenciálne poškodenie zdravia milovníkov čaju. Bývajú totiž niekedy ošetrené zlúčeninami epichlórhydrínu, ktorý je považovaný Národným inštitútom pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci za potenciálny karcinogén a pesticíd. Zistilo sa, že keď sa táto zmes dostane do kontaktu s vodou, vytvára zlúčeniny, ktoré môžu byť príčinou rakoviny u zvierat. Taktiež bola počas testovania zistená neplodnosť u samcov potkanov a narušená imunita.

Zdroj: www.medicaldaily.com

reklama:

Odporúčané

K téme

Aj to sa stáva? Slávna speváčka kvôli láske prišla o prácu 3 otázky pre MUDr. Miroslava Hudeca: Kedy je znamienko nebezpečné?

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.