Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
bolesť chrbta www.gettyimages.com
reklama:
reklama:
reklama:
20. februára 2021 Zdravie od DamskaJazda.skSITA

Trápia vás bolesti chrbta? Vyskúšajte niektorý z týchto jednoduchých cvikov

Ak by ste sa opýtali vo svojom okolí, kto máva bolesti chrbta, len ťažko by ste hľadali niekoho, kto týmito ťažkosťami nikdy netrpel. Bolesti chrbta totiž zďaleka nesúvisia len s vekom, ale môžu mať niekoľko príčin.

Tou hlavnou príčinou môže byť samozrejme ochorenie vyznačujúce sa nežiaducim vychýlením chrbtice, teda skolióza, ktorá je síce typickejšia u detí, ale môže sa vyskytnúť aj v dospelosti. Bolesti chrbta však môžu spôsobovať  napríklad aj dlhodobo nosená nesprávne zvolená obuv, prílišná  námaha pri cvičení a často bývajú tiež dôsledkom sedavého zamestnania, ktoré nie je kompenzované dostatočným pravidelným pohybom.

Aby ste so svojimi problémami nemuseli ihneď vyhľadať odbornú pomoc, môžete vyskúšať niekoľko cvikov, ktoré vám môžu pri vašich ťažkostiach uľaviť.

1. cvik

Vezmite si vhodnú podložku, položte sa na chrbát, paže majte pozdĺž tela a nohy rovno natiahnuté a pri sebe. Nadýchnite sa a zdvihnite k sebe špičku ľavej nohy a pravú ruku. Ťah by mal teda pôsobiť uhlopriečne. Vydýchnite, vráťte nohu aj ruku do pôvodnej polohy a to isté urobte na druhú stranu.

reklama:

Tento cvik pomôže k tomu, aby došlo k optimálnemu pretiahnutiu svalovej sústavy i chrbtice. Odporúča sa 6 opakovaní.

2. cvik

Položte sa na podložku na chrbát, nohy dajte k sebe a ohnite ich v kolenách. Pomocou oboch rúk ich ľahko pritiahnite k bruchu. V tejto fáze ich mierne roztiahnite, a ešte viac pritiahnite k telu.

Cieľom tohto cviku je uvoľnenie dolnej časti chrbta a panvovej oblasti a lepší krvný obeh v tejto časti chrbta. Odporúča sa 10 opakovaní.

3. cvik

reklama:

Položte sa pohodlne na podložku, nohy ohnite v kolenách a pomocou rúk je pritiahnite k bruchu. Objímte ich pažami, až ucítite, že krížová kosť je už na podložke, ale mierne nad ňou. Hlavu a ramená udržujte stále na podložke. Tlačte krížovú kosť smerom nadol.

Tento cvik má prispieť predovšetkým k potrebnému pretiahnutiu oblasti okolo krížovej kosti a bedrovej časti chrbtice. Odporúča sa 10 opakovaní.

4. cvik

Ľahnite si na podložku na chrbát, paže majte pozdĺž tela a chodidlá na šírku bokov. Vydýchnite, ohnite ľavú nohu v kolene a pomocou oboch rúk ju pritiahnite k hrudníku. Vydýchnite, vráťte sa do pôvodnej polohy a vykonajte rovnaký cvik s pravou nohou.

reklama:

Tento cvik pretiahne svaly dolnej časti chrbta a panvovej oblasti a prispeje k optimalizácii krvného obehu v tejto časti chrbta. Odporúča sa 10 opakovaní.

reklama:

Odporúčané

K téme

Priatelia nechápali, prečo muž aj po rozvode nosil bývalej žene k narodeninám kvety. Jeho dôvod vám však môže otvoriť oči Na opuchnuté nohy pomôže nielen domáci kúpeľ, ale aj niekoľko jednoduchých cvikov

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.