Tri hlavné dôvody, prečo nemáme chuť na sex

Sex, hádka, manželstvo, dvaja, pár, muž a žena, nevera
shutterstock.com

V živote človeka niekedy nastávajú obdobia, kedy túžba po pohlavnom styku výrazne poklesne. Existuje niekoľko príčín, prečo nám ženám prestane chutiť sex.

Hormonálne zmeny v organizme ženy

Libido (túžba po sexe) je ovplyvňované výškou produkcie takzvaných sexuálnych hormónov, ktoré u žien stimulujú tvorbu pohlavných hormónov gestagénu a estrogénu. Ich pokles spôsobuje zníženie sexuálnej žiadostivosti a pocit sucha v ženských genitáliach. Tento jav môžeme sledovať najmä v období prudkých hormonálnych výkyvov v živote ženy, ako sú tehotenstvo, dojčenie, menopauza. K spomínanému poklesu dochádza aj v dôsledku chirurgického odstránenia vaječníkov, ktoré produkujú tieto hormóny.

Užívanie liečiv a liečba niektorých chorôb

Nedostatočná sexuálna žiadostivosť môže byť spojená s užívaním niektorých utlmujúcich liečiv napr. pri liečbe depresie a úzkosti, žalúdočných vredov či vysokého krvného tlaku. Vysoký krvný tlak a srdcovocievne ochorenia vplývajú aj na kvalitu prekrvenia pošvy, čo máva za následok utlmenie vzrušivosti klitorisu.

Taktiež cukrovka, úrazy miechy, mozgové poruchy môžu zhoršiť vedenie vzruchov, ktorého následkom je pokles alebo strata libida. Opakované a časté pôrody ženy sa tiež stávajú ďalšou možnou príčinou, kde môže dôjsť k oslabeniu panvových svalov a pocitu bolesti pri pohlavnom styku. Nízka sexuálna túžba býva niekedy aj vedľajším účinkom pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Stres a únava

Je ťažké myslieť na sex, ak pod tlakom každodenných povinností pociťujeme fyzickú únavu a stres nám zabraňuje uvoľniť sa a byť vo fyzickej i psychickej pohode. Práve psychické dôvody sú najčastejšou príčinou a najťažšie riešiteľnou. V každom prípade, ak sexuálne problémy tohto charakteru pretrvávajú dlhšie alebo sú vážnejšieho charakteru, je potrebné vyhľadať odborníka, ktorý sa vám bude snažiť poskytnúť odbornú radu.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk