Tri otázky pre interiérovú dizajnérku Ing. Evu Horváthovú: Ak klient nie je spokojný sám so sebou, najmúdrejšie je spoluprácu ukončiť

Eva Horváthová

Aké trendy v interiérovom dizajne ovládli 21. storočie a aké najbizarnejšie požiadavky môže mať klient? Spýtali sme sa interiérovej dizajnérky Ing. Evy Horváthovej.

Ing. Eva Horváthová

Interiérová dizajnérka

Trendy, asi vo všetkom, idú v 21. storočí z roka na rok rýchlejšie. Ako je to v interiérovom dizajne  a čo ich vlastne udáva?

Všetko so všetkým súvisí. Priestory,  v ktorých človek žije, pracuje, trávi voľný čas, ovplyvňujú človeka a človek ovplyvňuje ostatné oblasti života. V interiéroch v našej kultúre badať vplyv tém, ktoré riešime v západnej spoločnosti.

Spájanie minulosti a budúcnosti, východu a západu. Emocionalita, potreba obklopiť sa „príjemnom“ v tomto zneistenom svete. To sa prejavuje používaním prírodných materiálov, vo väčšej miere vzorov na stenách, podlahách, textíliách,  mnohokrát až eklektickými interiérmi. V pokoji kryštál. Mix štýlov. Prvky etno,  na Slovensku folklóru,  spolu s modernými tvarmi, materiálmi, technológiami. Drevo, mramor, kameň, vlna, bavlna, hodváb…

Veľký dôraz sa dáva na návrat k poctivému remeslu, k recyklovaným materiálom, ekologickým úpravám… Nadčasovosti.

Jedalen_g5.jpg

Kedysi sme si vyberali možno z 10 druhov kachličiek. Dnes máme zo všetkého taký široký sortiment, že sa nám z toho až hlavy krútia. Ako si vyberať v takej širokej ponuke a aký trend je tohto roku pri interiéroch?

„Trendy“ je v podstate všetko. 🙂  Pri zariaďovaní bytu ide o to, aby sa tam domáci cítili ako vo svojom priestore. Je dobré si ujasniť predtým, ako si človek začne čokoľvek vyberať, čo má spĺňať interiér. Má byť svetlý, radostný, dynamický, alebo konzervatívny, reprezentatívny a podobne.  Keď si to ujasní, pri troške citu si vie vybrať správne prvky. Zariaďovanie musí človeka baviť. Ak si človek nevie vybrať, trápi sa tým, oberá ho to o energiu, čas,  je dobré sa poradiť s interiérovým dizajnérom, alebo si dať urobiť interiér na kľúč. Dobrý interiérový dizajnér vie „ušiť na mieru“ konkrétny priestor pre konkrétneho človeka.

S7.jpg

Čo najbizarnejšie od vás klient požadoval,  čo ste odmietli a naopak, čo sa vám podarilo zrealizovať?

Možno nemám úplne bizarnú konkrétnu požiadavku, ale mala som klientku, ktorá veľa cestovala a v procese zariaďovania bytu vždy,  keď sa vrátila z nejakého iného hotela, chcela pridať do interiéru niečo, čo videla v tom ktorom hoteli. Zakaždým v inom štýle a už vôbec nie kompatibilné s jej priestormi. Tento príbeh by sa odvíjal tak, že každé dva týždne by sme prerábali celý návrh. Nakoniec som pochopila, že klientka je veľmi nespokojná sama so sebou a v tomto štádiu nebude spokojná ani so žiadnym návrhom, ani keby som ho prerábala každý deň, čo by ju zase stálo veľa peňazí. Najlepším riešením bolo spoluprácu ukončiť. Naopak, podarilo sa mi v iných spoluprácach s klientmi nájsť súhru a potom sú aj realizácie veľmi podarené. Napríklad jedna klientka, tiež veľmi scestovaná mi poslala pozdrav, že odkedy má prerobený byt, už ani nechce cestovať. Najlepšie sa totiž cíti doma.

Lucia Tomečková

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk