Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Helsinky.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:
reklama:
12. mája 2017 LifestyleOsobnosti od DamskaJazda.skSITA

Tri otázky pre Miriam Jarošovú, moderátorku počasia TV JOJ. Aká je skutočná realita vysielania?

Spýtali sme sa okrem iného meteoroligičky a klimatologičky, čo sa stane, keď predpoveď počasia nevyjde? A prečo?

Mgr. Miriam Jarošová

METEOROLOGIČKA A KLIMATOLOGIČKA

moderátorka Najlepšieho počasia na TV JOJ

Tvoja práca vyzerá z pohľadu diváka veľmi jednoducho. Pripraví si to raz, dva, tri a šup, veď tomu rozumie a  povie pred kamerou. Aká je ale realita prípravy vysielacieho dňa?

 Áno, vyzerá to zaujímavo, ale nie je to tak. Ak má človek večernú reláciu, príprava na ňu trvá celý deň. Musíte byť „v obraze“ a doslova vedieť, odkiaľ vietor fúka. Takže, doobeda pozriete aktuálne materiály, aktuálne počasie v celej Európe a v Atlantickom oceáne k tomu, nájdete si niečo zaujímavé a aktuálne, čím večerné počasie spestríte a  o asi 14, 00 sa začína príprava aj s technikom a grafikom. Pred vysielaním ešte maskérňa, čím ďalej, tým dôležitejšia, a môžete ísť na to.

Opekacka.jpg

Stane sa, že predpoveď počasia na najbližšie dni nevyjde ani najväčšiemu profesionálovi. Ako sa vtedy cítiš a čo je vlastne dôvodom, že by ste sa niekedy ako meteorológovia najradšej schovali pod zem?  

reklama:

Stáva sa, že predpoveď nevyjde. Jasne, že sa to stáva! Stále totiž pracujeme so živou prírodou a s niečím, čo si žije svojim vlastným životom, aj keď  dnes už máme veľmi dobré a pomerne presné nástroje, ktorými dokážeme deje v atmosfére popísať a namodelovať aj päť až sedem dní dopredu. Lenže … . Modely sú jedna vec, reálny stav druhá. Napríklad v lete taký studený front! Čakáš naň, aby zmiernil horúčavy a on pekne od západu ide, v Čechách ochladí, prinesie búrky, ale dostane sa na hranicu, rozpadne sa … a u nás sa ochladí z 34 na 30! Vtedy sa cítim zle, lebo ľudí nezaujíma, čo sa stalo v Čechách. Zaujíma ich, prečo predpoveď nevyšla. Tak vtedy si sadáš k počítaču a analyzuješ druhý raz, aby si sa z týchto nezdarov poučila a podľa možností sa už neopakovali. Vtedy sa naozaj hanbím a necítim sa veľmi komfortne. Ale inak mám pocit, že dnes už my, ľudia, by sme radi všetko oddirigovali a ťažko prijímame, že niektoré veci ešte dirigovať nemôžeme, a presne tam patrí aj počasie. Tu musíme byť skromní, pokorní a prijať to, čo nám príroda nadelila. Čím skôr si to uvedomíme, tým lepšie! Pre naše mentálne zdravie určite. 🙂

Počasie na televíznych obrazovkách moderuješ už 11 rokov.  V ktorej pozícii sa reálne cítiť komfortnejšie? Ako moderátorka, alebo ako meteorologička?

Začínala som ešte v Rannom magazíne STV. Bola to výborná škola! Všetko úplne naživo. Tam sa človek naučil veľmi veľa vecí. Ako reagovať, keď niečo zahapruje, ako reagovať na kolegu, ako sa vysekať, keď zabudneš, čo si chcel povedať. V TV JOJ robím necelých 9 rokov. Bože!!!! Už toľko?! Ale stále sa cítim viac ako meteorológ. Ale, už som moderovala aj nejaké odborné akcie o vede a technike. 🙂

reklama:

Lucia Tomečková

reklama:

Odporúčané

K téme

Nadácia TV JOJ odovzdala zdravotníkom ochranné pomôcky Siedma séria Česko Slovensko má talent bude plná noviniek

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.