Tri otázky pre Noru Gill: V Česku nie je nič nezvyčajné stretnúť grófa

Nora.jpg
Nora Gill , autor. M. Růžička, Liblice autor Archív Zámky

Prečo sú naši susedia pre nás najobľúbenejšou destináciou a aké tajomstvá skrýva táto krajina? Spýtali sme sa riaditeľky CzechTourism Slovensko.

Nora Gill

Riaditeľka CzechTourism Slovensko

Česká republika je vyhľadávanou dovolenkovou  destináciou Slovákov. Čo im na dovolenkách u susedov imponuje?

V minulom roku Slováci prekonali rekord návštevnosti Českej republiky. Prišlo ich celkom 645 788, čo znamenalo druhú priečku spomedzi príjazdov zo všetkých krajín sveta. V Česku neexistuje jazyková bariéra, spája nás kus spoločnej histórie a rovnaká kultúra, veľký význam má geografická blízkosť a dostupnosť. Veľké množstvo návštevníkov mieri do Prahy, obľúbené sú všetky moravské regióny, ale aj južné Čechy a v posledných rokoch začali Slováci objavovať čaro Východných Čiech a Českého Švajčiarska, (Ústecký kraj), ktoré je známe nádhernými skalnými útvarmi a  krásnou prírodou. Veľkým ťahákom sú aj pamiatky UNESCO, ktorých je v ČR 12. Iba barokových hradov a zámkov je v Česku viac ako 250. Ich devízou, v porovnaní so slovenskými, je často zachovaný bohatý, pôvodný mobiliár. Reštitučný zákon umožnil i návrat majetkov starým šľachtickým rodinám, ktoré sa o dedičstvo starajú s láskou.  Nič nezvyčajným tak nie je stretnúť sa napr. s charizmatickým grófom Kinským v Kostelci nad Orlicí alebo s majiteľmi zámku Jemniště, pánom a  pani Šternbergovými. Možno by ste ich ale ani nespoznali, lebo pán Jiří bude sedieť na traktore a kosiť trávu a pani Petra strihať ruže. V Česku je aj viac ako 44 tisíc kilometrov cyklochodníkov.

Jemniste_z letadla.jpg
Zámok Jemniště

Ktoré hrady alebo zámky by ste Slovákom odporučili nielen počas prázdnin?

Tento rok je hlavnou témou barok. Prvá pozvánka je teda kúsok za hranice do Mikulova a na zámok vo Valticiach. Pri putovaní Južnou Moravou by sme nemali vynechať zámok vo Vranove nad Dyjí. Krásny je i výlet na Východnú Moravu, do malebného mestečka Buchlovice, ktoré prekvapia veľkolepým barokovým zámkom a záhradou, čarovné sú prechádzky po záhradách v Kromeříži, ktoré sú spolu s Arcibiskupským zámkom zapísané na zozname UNESCO a kde sa pred nedávnom natáčal film o Márii Terézii (rovnako ako na zámku vo Valticiach).

Valtice_foto libor svacek czechtourism 1.jpg
Valtice Libor Sváček CzechTourism

Centrom Strednej Moravy je barokové mesto Olomouc s unikátnym barokovým stĺpom Najsvätejšej trojice (UNESCO) a súborom unikátnych barokových fontán. Vysočina ponúka sakrálne barokové skvosty od Jána Blažeja Santiniho Aichela, ale aj barokovú chuťovku v podobe zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ak by sme sa posunuli z Moravy do Čiech, zámok v Českom Krumlove a celé mestečko je zážitkom ako z rozprávky. Do zoznamu UNESCO sa dostala vďaka unikátnej architektúre aj juhočeská dedinka Holašovice.  V Plzenskom kraji čakajú na milovníkov tohto štýlu zámky Manětín a Nebílovy. V Ústeckom kraji zasa láka romantický Červený Hrádek, Casanovom preslávený Duchcov, barokovou perlou na rieke Ohři sú Libochovice. Východné Čechy ponúkajú barokový hospital Kuks, ktorý bol tento rok ocenený „pamiatkarským Oscarom“, európskou cenou Europa Nostra. V Českej republike je toho ešte ďaleko viac.

Vraj vaša krajina je mimoriadne zaujímavá i pre rodiny s deťmi. Čo by ste im odporučili?

Ak by dovolenka smerovala do prírody, veľmi populárne sú tzv. chodníky v korunách stromov. Najstarší je u Lipenskej priehrady v Južných Čechách, ktorý toto leto slávi päť rokov existencie. Je to bezbariérový chodník vhodný i pre prechádzku s kočíkom, ktorý návštevníka zavedie až vysoko nad vrcholce stromov a pri dobrej viditeľnosti dohliadnete až na Alpy. Romantiku a dobrodružstvo ponúka nočná prehliadka, každý utorok po celé prázdniny je chodník do 23. hodiny špeciálne osvetlený. Disponuje tzv. suchým toboganom, ktorý je určený pre tých, ktorým sa nechce absolvovať spiatočnú cestu pešo. Môžu sa zošuchnúť vo vreci  až na zem. Chodník v oblakoch otvorili v roku 2015 i na Dolnej Morave (Východné Čechy), v nadmorskej výške 1116 metrov. Vyhliadková veža meria 55 metrov a k celému chodníku sa dá dostať pešo, na bicykli alebo lanovkou. Mestá zasa lákajú do vzdelávacích a hravých IQ parkov – nájdete ich v Liberci, Plzni, Brne, Olomouci a v Ostrave, v časti nazvanej Dolní oblast Vítkovice. Sú zárukou hodín a hodín strávených zábavným bádaním, skúšaním a odchádza sa z nich len veľmi neochotne . Na milovníkov zvierat čakajú zoologické záhrady, jedna z najbližších a najnavštevovanejších je neďaleko Zlína, na Lešnej, mimoriadne atraktívna je ZOO Safari v Dvore Královom nad Labem.  Zaujímavá je určite i ponukou ubytovania priamo v areáli ZOO.

Lucia Tomečková

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom