Tri otázky pre dermatologičku MUDr. Dianu Višňovskú: Mnohí netušia, že za červeňou v tvári sa skrýva táto choroba

Diana Višňovská
Foto Concept Clinic

Renomovaná odborníčka v oblasti dermatovenerológie, ktorá v súčasnosti pôsobí na prestížnej bratislavskej  klinike Concept Clinic Dámskej jazde.sk odpovedala na veľmi zaujímavé otázky.  Ak vás zaujíma, aké kožné ochorenie sa skrýva za premnoženými cievkami na tvári, čo robiť s pleťou po lete, ako ju správne hydratovať, a ktoré zákroky vám pomôžu vyriešiť vaše problémy, určite čítajte ďalej . 

Jeseň a zima sú ideálne obdobie na regeneráciu pleti a laserové ošetrenia. Ktoré sú najpopulárnejšie?

V tomto neslnečnom období je najvhodnejšie odstraňovanie cievok na tvári a tele pomocou laserov a IPL. Mnoho dám, ale i pánov ani nevie, že za premnoženými cievkami a červeňou v tvári sa môže skrývať rozacea, ochorenie, ktoré postihuje najmä v našich zemepisných šírkach až 20 % populácie a pri vhodne zvolenej lokálnej terapií v kombinácií s liečbou intenzívnym pulzným svetlom – IPL vie robiť priam zázraky.
Po lete majú mnohé z nás na tvári pigmentové škvrny, rôzne zhrubnutia pokožky vo forme keratóz a podobne, resp. sa chcú omladiť a odstrániť z povrchu pokožky rôzne nerovnosti, tu je vhodným riešením opäť IPL- podľa nálezu, resp. frakčný CO2 laserový zákrok, od jemného laserové peelingu- mesolift až po klasický frakčný resurfacing, pri ktorom sa pokožka nielen vyhladí, ale aj vypne.
Ak máme jazvičky po akné, strie opäť sú vhodné práve ošetrenia frakčným laserom. V zime je ideálny čas na peelingy, či už ľahšie povrchové AHA kyselinami, alebo intenzívnejšie retinolovým peelingom až po hlbší peeling kyselinou trichloroctovou. Peelingami riešime mdlú, drsnú pokožku, farebné nerovnosti, pigmentácie, jazvičky. Samozrejmosťou je, že kto chce byť v lete bez chĺpkov, mal by myslieť už od jesene na epiláciu lasermi, ktorými sa trvalo zbaví ochlpenia.

Znamienka vedia narobiť v lete šarapatu. Aké ošetrenia odporúčate po lete?

V prvom rade je dôležité znamienka vyšetriť dermatoskopom, kedy pri niekoľkonásobnom zväčšení možno posúdiť ich stav a odporučiť, čo s nimi. Niektoré sa dajú odstrániť lasermi, iné sú vhodné na chirurgické odstránenie a niektoré treba len pravidelne sledovať a pri každej zmene sa dostaviť na opätovné vyšetrenie. Všetky znamienka by sa mali vyšetrovať práve v období, keď pokožka nie je opálená.

Hydratácia pleti je dôležitá najmä v zime, v období kúrenia a suchého vzduchu. Ako sa starať o pleť, aby bola pripravená na jarné slnečné lúče?

Okrem odstránenia nedostatkov na pokožke lasermi , IPL, peelingami, treba myslieť aj na jej hydratáciu zvnútra, čo predstavuje rovnomerne injekčne aplikovaná kyselina hyaluronová vo forme skinboostrov alebo plazmaterapia, ktorá pokožku nielen zahydratuje, nakoľko navodí produkciu vlastnej kyseliny hyaluronovej, ale ju aj vyhladí, pretože dochádza k stimulácií tvorby vlastného kolagénu a elastínu.

Zhovárala sa Miriam Šramová

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk