Tri otázky pre Miriam Žiakovú, hovorkyňu štátnej spoločnosti JAVYS, a. s.: Rádioaktívny odpad vyrábajú aj školy, nemocnice či kriminálnici

Hospodarstvo elektrarne jaslovske bohunice foto javys 1.jpg
Hospodárstvo elektrárne Jaslovské Bohunice, foto JAVYS

Hovorkyne Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti sme sa opýtali, či by nebolo lepšie nemať na Slovensku žiadne jadrové elektrárne a zbaviť sa tak akéhokoľvek rádioaktívneho odpadu, ale aj to, ako sa bývalá dlhoročná novinárka, hovorkyňa a pravá ruka štyroch ministrov cíti v priestore jadrovej energetiky.

Miriam Žiaková, hovorkyňa JAVYS, a. s.

„ Ak by sme nemali jadrové elektrárne, neznamená to, že by sme nemali rádioaktívny odpad.“

Dvadsaťpäť rokov sa pohybuješ v mediálnom prostredí. Chvíľu na novinárskom brehu a od roku 2010 na hovorcovskom. Ako sa cítiš v prostredí jadrovej energetiky? Nemáš niekedy chuť preplávať späť na novinársky breh?

Nie. V mediálnom prostredí som dosiahla všetky méty a zatiaľ žiadnu zmenu neplánujem. Oblasť, v ktorej pracujem, ma baví, málokto vie, že som vyštudovala aj techniku, takže mi nie je až taká cudzia. Nemám žiaden problém rýchlo absorbovať technické informácie. Som rada, že pracujem v prostredí, ktorého poslaním je chrániť prírodu a zdravie ľudí a mám možnosť vidieť, ako sa bývalé funkčné bloky jadrových elektrární pomaly rozoberajú, až po nich jedného dňa zostanú iba zelené lúky.

Miriam ziakova 1.jpg

Vaša spoločnosť vyraďuje z prevádzky tri odstavené jadrové bloky. Nebolo by lepšie, keby jadrové elektrárne prestali existovať a my by sme už možno nemali žiaden rádioaktívny odpad?

Ukončením prevádzky oboch jadrových elektrární a všetkých ich blokov by sa Slovensko rádioaktívneho odpadu rozhodne navždy nezbavilo. Rádioaktívny odpad totiž nevzniká iba počas prevádzky elektrární. Rádioaktívny odpad sa vyskytuje napríklad v laboratóriách rôznych vedecko-výskumných inštitúcií a vysokých škôl, ktoré potrebujú rádioaktívny materiál pre svoj výskum, ale tiež v zdravotníckych zriadeniach. Najmä pri liečbe onkologických pacientov. Všetci už počuli o rádioterapii a diagnostike, pri ktorej sa využívajú rádioaktívne materiály a určite by sme nechceli, aby títo pacienti o liečbu prišli.

Hospodarstvo elektrarne jaslovske bohunice foto javis 1.jpg
foto JAVYS

My sme tu na to, aby sme sa o tento odpad postarali tak, aby nepoškodzoval životné prostredie. Čiže, aby sme ho bezpečne odviezli, spracovali na technologických linkách a uložili v niektorom z našich skladov. Sklady nie sú nebezpečné. Bežne do nich chodievam aj s exkurziami :). Ide o sklady takzvaného povrchového typu a rádioaktívne materiály, ktoré sa tam ukladajú, majú minimálnu aktivitu a sú v bezpečných obalových súboroch.

Elektrarne hospodarstvo jaslovske bohunice foto javys.jpg
foto JAVYS

Znamená to, že tam ukladáte iba rádioaktívne materiály z laboratórií a nemocníc?

Nie. Ukladáme do nich aj o rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu alebo takzvané zachytené rádioaktívne materiály. Rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu môžu pochádzať napríklad z trestnej činnosti – nelegálneho obchodovania alebo náhodne nájdené materiály, o ktorých pôvode nemáme žiadne informácie. Tzv. zachytené sú napríklad tie, ktoré „zasvietia“ v kovovom šrote v zberných surovinách. Často ide o rôzne meracie prístroje z vojenskej, leteckej alebo námornej techniky, ktoré obsahujú rádioaktívne prvky. Našou úlohou je zabrániť, aby sa dostali do životného prostredia a ohrozovali zdravie ľudí.

Lucia Tomečková

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom