Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Staz praha.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto Szilárd Stanga
reklama:
reklama:
reklama:
19. januára 2018 LifestyleOsobnosti od Milota MezeiováSITA

Tri otázky pre mladú vedkyňu Karin Ikovú: Motivuje ma, že tým, čo robím, dokážem pomôcť druhým

Mladá, pekná a inteligentná dievčina, ktorá sa celkom odlišuje od svojich vrstovníčok. Len máloktorý dospievajúci človek si v jej veku povie, že bude vedcom.  Reč je o osemnásťročnej vedkyni Karin Ikovej, ktorá sa rozhodla kráčať celkom odlišnou cestou a svojim výskumom chce pomáhať iným.

Bežne sa mladý človek nerozhodne v 12tich, že bude vedcom. Čo vás k tomu viedlo (kto alebo čo vás najviac ovplyvnilo)? Čo bolo pre vás také zlomové, že pôjdete touto cestou?

Už od detstva ma veľmi bavila veda, predovšetkým vesmír. Na základnej škole som sa naučila pracovať s mikroskopom a veľmi ma to zaujalo. Čím som bola staršia môj záujem o vedu rástol. V spomínaných 12 rokoch som začala experimentovať i doma. Na druhom stupni základnej školy organizoval náš učiteľ chémie Martin Káčer chemický krúžok. Vďaka nemu sme mohli vidieť vedu v praxi a vedela som, že chémia je tá správna cesta.

Karin Iková
www.facebook.com

V 9. ročníku som sa pripravovala na chemickú olympiádu, ktorá bola zameraná na hliník, meď a železo.  Vzhľadom na to, že som sa chcela o každom prvku dozvedieť čo najviac, dostala som sa k článku, kde bola opísaná toxicita hliníka a jej spojitosť s odporcami vakcinácie. Začala som si zisťovať niečo viac o jeho účinkoch v živých organizmoch. Mnoho publikácií popisovalo jeho toxicitu, iné ju vyvracali. V jednom z článkov bolo opísané, ako táto problematika nie je veľmi preskúmaná a tak som si v mojom 14. roku života povedala, že ja budem tá, ktorá túto tému viac preskúma.

Karin Iková
www.facebook.com
reklama:

Váš doterajší životný úspech a naopak neúspech?

Pre mňa je úspechom i môj skorý začiatok. Málo dievčat si v 14-tich povie, že chce robiť výskum a skutočne sa mu i naďalej venuje. Naopak za chybu bohužiaľ musím povedať výber strednej školy, ktorá ma nepodporila v tomto projekte až na toľko, že som musela zmeniť strednú školu, aby mi jeho realizácia bola umožnená.

Aké sú vaše koníčky?

reklama:

Väčšinu môjho voľného času skutočne tvorí veda. Motivuje ma, že tým, čo robím, dokážem pomôcť druhým, a preto neľutujem každú moju chvíľu voľného času strávenú práve v laboratóriu. Aby ste si nemysleli, že k mojim záľubám patrí len veda, venujem sa i kresleniu najmä anatómie ľudského tela, fotografovaniu, skateboardingu a taktiež rada cestujem.

reklama:

Odporúčané

K téme

Tri otázky pre Allana Mikušeka: Mal som hlavu až príliš pri zemi Tri otázky pre Petra Cmoríka: Moje deti dostanú mená po otcoch

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.