Tri otázky pre motivátora Petra Sasína: Ľudia pri plnení snov zlyhávajú takmer vždy kvôli rovnakej chybe

Peter Sasín
Archív PS

Chystáte sa dať si na konci roka už po niekoľkýkrát to isté predsavzatie? Urobte to tentoraz inak, a to tak, aby ste boli konečne úspešní. Autor bestsellerov a metód, ktoré pomáhajú ľuďom byť lepšími radí nasledovné.  

Ste autorom knihy Magická Vlna, ktorá radí ľuďom, ako si splniť svoje sny.  Čo bolo podnetom pre jej napísanie?

Vnímal som, že mnohí ľudia nedosahujú svoje sny a nežijú život, aký chcú žiť. A hoci sa v živote veľmi snažíme, často si cestu ku svojim snom komplikujeme. Čím viac som sa tým zaoberal, tým viac som zisťoval, že ľudia zlyhávajú takmer zakaždým z rovnakých dôvodov. Tých zjavných, aj menej zjavných.

Túžil som preto ľuďom poskytnúť jednoduchý no pritom vysoko účinný systém, ktorý ich spoľahlivo dovedie k skvelým výsledkom. Pritom bolo pre mňa dôležité nahradiť bolesť v procese transformácie radosťou a inšpirovanými činmi.

Výsledkom tejto túžby je kniha Magická Vlna. Podľa narastajúceho počtu skvelých ohlasov na knihu sa mi táto misia zrejme podarila a som z toho veľmi šťastný.

Magicka vlna
Krst knihy Magická Vlna. Zľava: Roman Bomboš, Juraj Čurny a manažérka slovenských hokejistiek Ľubomíra Kožanová, foto: Archív PS

Čo podľa vás je hlavným dôvodom, že nám naše predsavzatia dlho nevydržia?  

Keby to bol iba jeden dôvod, už by sme sa ho dávno učili na každej škole (smiech). No tých hlavných dôvodov je určite viac.

Jedným z nich je podľa mňa to, že to s predsavzatiami nemyslíme vážne. Veď si ich väčšinou dávame preto, lebo si ich dávajú druhí a nedávame si ich kvôli sebe. Ako inak si vysvetliť, že väčšinu predsavzatí si dávame hromadne na začiatku roka a nie počas neho?

Ak si teda dávame predsavzatie schudnúť, pretože aj kolegyňa schudla (prípadne blíži sa nový rok a to si predsa všetci dávajú nejaké predsavzatie), tak presne toto nevydrží, pretože to neprichádza z nášho vnútra. A po pár týždňoch už ani nevieme, že sme si nejaké predsavzatie dali.

Tu treba pochopiť, že my ako ľudia robíme zmeny len z dvoch dôvodov: A tými sú: obrovské ciele, alebo obrovská bolesť.

Pod obrovským cieľom myslím to, že keď ráno otvoríte oči, je váš cieľ prvá vec, ktorá vám napadne a to vás ráno čo ráno vyťahuje z postele, aby ste na svojom sne mohli začať pracovať a približovať sa k nemu. Paradoxne, väčšina z nás nie je navyknutá ani trénovaná v tom, uvažovať vo veľkých cieľoch.

Na druhú stranu, obrovská bolesť je stav, keď už nedokážeme danú situáciu uniesť. Väčšina ľudí robí zmeny až keď sa dostane do obrovskej bolesti, ktorá nemusí byť len fyzická. Niektorí prestanú fajčiť, piť alkohol a podobne až keď si uvedomia, že im to môže nadobro zničiť život.

Ak teda nemáme ani obrovský cieľ, ani obrovskú bolesť, nebudeme robiť zmeny a tým pádom ani plniť svoje predsavzatia. Je to jednoduchá rovnica. Našťastie – dá sa s tým veľmi efektívne pracovať a práve tieto princípy odhaľujem zrozumiteľným a uchopiteľným spôsobom čitateľovi v knihe Magická Vlna.

Magicka vlna prve 15.jpg
Foto Archív PS

Akú ľudskú vlastnosť považujete za najväčšiu prekážku v napĺňaní životných snov? Ako si s tým poradiť?

Neviem, či ide o vlastnosť, alebo skôr o akési vnútorné nastavenie. Vnímam, že príliš často veríme rôznym obmedzujúcim presvedčeniam. O sebe samých (nemám na to talent), o svete tam vonku (na Slovensku sa nedá tým, čo ma baví uživiť), o tom, že pre úspech musíme trpieť a že musíme bojovať, aby sme prežili. A tisíce ďalších.

Takéto postoje ľudí brzdia. A aj keď sa snažia, je to akoby stáli jednou nohou na plyne a druhou súčasne na brzde. Preto jedným z prvých krokov, na ktorých pracujem s mojimi klientmi je zrušenie zbytočných obmedzujúcich presvedčení. Pretože darmo sa snažíme napríklad zarobiť viac peňazí, ak na podvedomej úrovni veríme, že peniaze sú zlé a kazia charakter. A hoci sa ich (vedome) snažíme zarobiť viac, naše podvedomie nás pred nimi „ochráni“. Veď predsa nechceme mať zlý charakter, ani pustiť si do života niečo zlé. A to je dôvod, prečo si sami sebe stojíme v ceste za lepším životom, lepšími vzťahmi a podobne.

Celkovo vnímam päť kritických oblastí, pre ktoré ľudia nežijú taký život, aký by chceli žiť. Všetky som zhrnul v knihe Magická Vlna a ku každej oblasti ponúkam konkrétne kroky.

Po ich dôslednom aplikovaní môže tá pomyselná Magická Vlna konečne začať pracovať aj v náš prospech 🙂

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk