Tri otázky pre najdlhšie žijúceho Slováka v Číne Petra Čaplického: Slováci a Číňania sú neporovnateľne rozdielni

Čína, čínska architektúra

Cestovateľ a fotograf, spoluautor knihy Mingovia v príbehoch a histórii o tom, čo by vám nemalo uniknúť počas návštevy tejto úchvatnej krajiny.

Žili ste dlhé roky v Číne. V čom je výrazný rozdiel medzi Slovákmi a Číňanmi? A aké miesta počas návštevy odporúčate navštíviť? 

To sú neporovnateľné veci. Číňania sú Aziati, ktorí inak myslia ako my. Nedovolil by som si to porovnávať. Keď tam žijete dlhšie, zistíte, že ľudia sa nelíšia len farbou pleti, ale aj myslením, hodnotami… je to veľmi ťažké povedať.

Čína, Čínsky múr
http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-chinese-great-wall-between-jhinshalin-and/145196711/popup?sq=Chinese%20Wall/f=CPIHVX/s=DynamicRank

Odporúčam vidieť určite Veľký čínsky múr. Ide o najslávnejšiu stavbu, ktorá vznikla počas spomínanej Dynastie Ming. Veľmi rád sem chodievam a vždy ma fascinuje. A tiež Zakázané mesto v strede Pekingu. Je pre mňa veľká vzácnosť, že v strede mesta ešte zostala pôvodná zástavba, ktorá sa zachovala z obdobia dynastie Ming a dynastie Čching. Pomaly však mizne a ustupuje „moderným tlakom“. Tieto miesta odporúčam navštíviť ešte pokiaľ existujú.

Peter Čaplický
Peter Čaplický, foto DJ/MM

Ako ste sa vlastne ocitli v Číne a prečo ste sa vrátili na Slovensko?

Ja som svojho času učil na Vysokej škole dopravnej v Žiline a keď sa lámal socializmus, odišiel som na ašpirantské štúdium do Číny.

Vrátil som sa kvôli rodine. Mám tu rodinu, rodičov, manželku, deti, takže sa nedalo tam zostať, aj keď ma to niekedy lákalo.

Vaša manželka teda žije na Slovensku? Napriek tomu vaše manželstvo vydržalo takto fungovať 25 rokov? Mali ste asi tolerantnú manželku.

Určite áno. Chodil som domov každé 2-3 mesiace. Myslím si, že bez tolerancie by sa to nepodarilo takto dlho udržať a náš vzťah by skončil ináč.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom