Tri otázky pre režisérku Marianu Čengel Solčanskú: Prezident Masaryk bol feminista

Trojica.jpg
Zdroj foto: Archív MČS

Jedna z najvýraznejších slovenských scenáristiek a režisériek redaktorke Dámskej jazdy Miriam Šramovej prezradila, čo sa jej na mužoch najviac páči, a prečo ženy chýbali, keď sa tvorili dejiny.

Mariana Čengel Solčanská, autorka románu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi a rozprávky Láska na vlásku patrí k našim najvýznamnejším režisérkam a scenáristkam. Nakrútila päť celovečerných hraných filmov, ktoré získali rad zahraničných i domácich ocenení.

1. Čo je na novembri najlepšie?

Nové knihy. Po dušičkách totiž začína celonárodné predvianočné darčekové šialenstvo a kníhkupci to cítia rovnako.  Tentoraz je na pultoch aj môj nový román Generál, takže tento november je o to lepší.  🙂

Img_3985.jpg
Archív MČS

2. Čo ti na mužoch imponuje najviac?

Dlhé roky som si myslela, že oči, ale zistila som, že najsexi je mozog. U generála Milana Rastislava Štefánika ma napríklad vzrušovala kombinácia geniálneho mozgu a vojenskej uniformy. Ale táto kombinácia je naozaj výnimočná a bežne sa nevyskytuje.

Img_8725 1.jpg
Zdroj foto: MČS

3. Prečo sú dejiny plné mužov? Kde boli ženy, keď sa tvorili dejiny?

V prvej línii. Niekto totiž musel všetkých tých mužov porodiť, odkojiť ich, naučiť rozprávať a nešpárať sa v nose. Ale teraz vážne. Keď už máme to sté výročie Československa, bolo by dobré uvedomiť si, že napríklad ženy konečne dostali  na našom území po prvýkrát volebné právo a dosiahli rovnosť pred zákonom. Prezident Masaryk bol feminista, dôkazom je, že sa podpisoval aj manželkiným priezviskom Garique.

Zhovárala sa Miriam Šramová

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk