Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maria katerinka czakova 2.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Archív MKCz
reklama:
reklama:
reklama:
18. júna 2019 LifestyleTri otázky pre... od DamskaJazda.skSITA

Tri otázky pre športovkyňu Máriu Katerinku Czakovú: Na MS v Dauhe sa bude pripravovať v laboratórnych podmienkach

Atletickú chôdzu spopularizoval v roku 2015 najmä Matej Tóth, keď sa stal majstrom sveta. Vtedy ho zo dňa na deň začali okrem jeho verných fanúšikov vnímať aj ostatní Slováci. Olympijský víťaz z brazílskeho Ria však nie je jediným úspešným slovenským chodcom. V tejto psychicky i fyzicky náročnej disciplíne medzi ženskou svetovou elitou vyniká aj nitrianska rodáčka a pretekárka klubu Dukla Banská Bystrica, Mária Katerinka Czaková. Počas nedávnych medzinárodných pretekov v Šamoríne na 3km trati si zlepšila osobný rekord, no tiež národný rekord, rekord mítingu a stala sa tohtoročnou líderkou svetových tabuliek. Ako jediná slovenská pretekárka si z podujatia odniesla aj zlatú medailu.

V Šamoríne si išla podstatne kratšiu trať, ako si zvyknutá. Najčastejšie totiž pretekáš na trati dlhej 20 km alebo 50 km. O čom zvykneš na tak dlhej trati počas pretekov premýšľať?

Počas samotnej súťaže nemám veľa času na premýšľanie. I keď pretekám na rôzne vzdialenosti – 3 km, 5 km, 10 km, 20 km a 50 km, moja koncentrácia musí byť 100 % na každej dĺžke. Často sa stáva, že nevnímam okolie, nepočujem ani trénerov ani fanúšikov. Vtedy mám jednoducho svoj svet.  Predstavte si, že sa nachádzate v tmavom  tuneli, kde nikto nie je a vašou úlohou je čo najrýchlejšie prejsť. Bez toho, aby vás niečo vyrušovalo a rozptyľovalo. Presne takto sa to deje u mňa. Nebolo to však vždy také jednoduché. Musela som sa naučiť vypnúť, vyčistiť si hlavu a nemyslieť na nič iné. Iba sa sústrediť na techniku, správne dýchanie, na tempo a tiež na  súperov. Pomáhalo mi aj sedenie so športovým psychológom, s ktorým som sa naučila správne sa naladiť na preteky a plne koncentrovať sa na výkon.

Maria katerinka czakova 3.jpg
Foto: Archív MKCz

V septembri ťa čakajú Majstrovstvá sveta v tropickej Dauhe. Ako sa na ne pripravuješ? Nemáš strach z tamojších horúčav a iného podnebia ako na ktoré si zvyknutá?

reklama:

Po uplynulých pretekoch v Šamoríne budem mať teraz o čosi voľnejší tréningový plán. Budem sa venovať hlavne všeobecnej príprave ako plávanie, bicykel, posilňovňa, či beh.  A potom, začiatkom júla, už začneme s tvrdou prípravou na Dauhu. Tá bude pozostávať z viacerých sústredení. Najprv pôjdeme do Tatier, neskôr na trojtýždňové sústredenie do talianskeho mesta Livigna. Okrem toho absolvujem aj tréningy vo večerných hodinách, nakoľko štart v Dauhe je o 23:30. Tieto tréningy budú v laboratórnych podmienkach, čo znamená simulovať podmienky, ktoré na nás v Dauhe čakajú. Najmä teplotu a vlhkosť. Samozrejme, mám rešpekt pred podmienkami a počasím, s akými sa v Dauhe budeme musieť popasovať, ale budem sa snažiť čo najlepšie sa na ne pripraviť.

Lugano Trophy 2013
Foto: Archív MKCz

Za sebou máš už 2 Olympiády, jednu v Londýne, tú ďalšiu v Rio de Janeiro. Na dvere klope už aj tá v Tokiu. Ako je to s tvojou účasťou na tomto podujatí? Máš ju už istú?

Olympiádu v Tokiu ešte nemám úplne istú. Stále totiž čakáme, ako sa vyjadrí Medzinárodný olympijský výbor. Ten v roku 2017 schválil trať pre ženy na 50 km. 50-ka už bola na majstrovstvách sveta aj na majstrovstvách Európy a čaká ma aj na MS v Dauhe. Či bude na olympiáde v Tokiu, to ešte nevieme. Ak bude, určite by som tam chcela štartovať na tejto trati, ak nebude, po MS v Dauhe sa vrátim späť na 20-kilometrovú trať. Dnes už vieme, že kvalifikačný limit na OH je 1.31.00 a môj osobný rekord z roku 2018 je 1:31:03. Ak sa na OH dostanem, mojím cieľom bude uspieť, zlepšiť si osobný rekord a umiestniť sa lepšie ako na posledných OH.

reklama:

Odporúčané

K téme

3 otázky pre Lukáša Adamca: Druhý raz túto chybu nespravím Iba 14-ročný Slovák Maxim Repák vyhral pretek v rámci šampionátu World Superbike

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.