Tri otázky pre výrobcu kabeliek Dajanu Rodriguez: Folklór ma fascinoval vždy!

Dajana

Čoho sa chytí, premení na úspech. Napriek tomu, že s kabelkami s jedinečným folkovým motívom dobíja svet, je stále pri zemi. Váži si každú príležitosť a ľudí, bez ktorých by sa jej sny nestali skutočnosťou.

Ako a kedy vznikol nápad vyrábať jedinečné vyšívané kabelky?                 

Kabelky som chcela robiť vždy. Nie tie klasické jednofarebné, lákalo ma skôr niečo jedinečnejšie, kreatívnejšie a umeleckejšie. Istú dobu som skúšala dokonca maľovať na kožu, bol však problém nájsť kvalitné farby a kožu, na ktorú by sa maľovať dalo. Nakoniec som zakotvila pri vyšívaní a hoci celý proces nebol vôbec jednoduchý, po hodinách a hodinách skúšania som sa prepracovala k požadovanému výsledku. Dnes vyšívam všetko na čo si zmyslím alebo nakreslím.

Do svojej tvorby sa snažíte vniesť kúsok seba. Aké motívy sa najčastejšie objavujú na vašich kabelkách?

Nie som človek, ktorý sa riadi trendmi. Robím vždy to, čo by som sama chcela nosiť. Farby, vzory, všetko vyberám podľa vlastného vkusu a nálady. Mám rada ornamenty, kvety. Moje motívy sú modernejšie a tradičné zároveň. Folkový motív sa snažím prinášať tak, aby bol súčasný a nositeľný. Nechcem, aby sme chodili v bežný deň v krojoch, ale v niečom, čo je absolútne štýlové a tradičné zároveň.

Kabelka
https://www.facebook.com/DajanaRodriguezHandbags/photos/a.909517332433061/2343438819040898/?type=3&theater

Čo pre vás znamená Slovensko, naše tradície, folklór?

Navštívila som veľa krajín, spoznala mnoho kultúr, no tá naša ma čo sa týka obliekania fascinuje asi najviac. Som dievča z malého mesta, pre mňa bolo vždy veľmi sviatočné a špeciálne vidieť kroj. Tie farby a vzory sa jednoducho nedá nemilovať. Vyštudovala som výtvarné umenie a dejinami umenia som si prešla niekoľko krát. Odevnému dizajnu som sa venovala v bakalárskej práci a vtedy som si uvedomila, že máme kultúrne dedičstvo, na ktoré by sa nemalo zabudnúť. Mám pocit, že na Slovensku sa dlho žilo v tom, že len to, čo je „zvonku“ je dobré.

Aký proces predchádza samotnej výrobe kabelky?

Nemám štandardný proces, ktorý by som aplikovala na každú kabelku. Sú také, ktoré navrhujem, kreslím a vyšívam dlhé týždne, iné vytvorím za jeden deň. V každom prípade ide o oveľa náročnejší proces, ako si väčšina ľudí myslí. Minie sa veľmi veľa kože, nití a samozrejme času, ktorý naozaj nemám nazvyš.

Dajana
https://www.facebook.com/DajanaRodriguezHandbags/photos/a.909517332433061/2267606213290826/?type=3&theater

Kabelky z vašej dielne kupujú aj muži. Vedia, po čom ich partnerky túžia alebo sa radia s vami?

Veru kupujú a čoraz viac. Niektorí prídu preto, že ich zaujal podnikateľský príbeh, ktorý im je sympatický a chcú nás podporiť. Iní chcú prekvapiť manželku, ktorá o našej kabelke sníva ale nakupujú aj muži, pre ktorých sme stávkou na istotu. Ich partnerky už kabelku od nás majú.

Aké sme my Slovenky pri výbere kabeliek? Potrpíme si na jedinečnosť?

Vkus Sloveniek sa v posledných rokoch zmenil. Ženy sa báli vynikať a išli viac po istote. Dnes túžia byť jedinečné, originálne a nesplynúť v dave. Vo veľa prípadoch majú veľmi vycibrený vkus, vedia čo chcú, majú dobrý cit k farbám a hlavne skvelú predstavivosť.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk