Poznáte pravdu o umelých sladidlách?

Umelé sladidlo, káva

Umelé náhrady cukru sa stávajú čoraz obľúbenejším sladidlom. Dôvodom je naša snaha po štíhlej línii. No čo ak majú na nás opačný účinok? Obľubujete aj vy nápoje s označením light? Čo je a čo nie je pravda o umelých sladidlách?

Umelé sladidlá majú kratšiu históriu ako cukor. Prvú lastovičku predstavoval sacharín. Toto najstaršie umelé sladidlo vzniklo vlastne náhodou v roku 1879 vďaka chemikom Remsenovi a Fahlbergovi. Potom prišli na rad cyklamáty (1937), aspartam (1965) a ďalšie. Odvtedy ovládli trh a nachádzajú sa v čoraz väčšom množstve potravín. Napriek sporným otázkam, ktoré sa v súvislosti s prospešnosťou pre naše zdravie začínajú objavovať.

Z umelých sladidiel sa priberá

Tvrdia to mnohé vedecké štúdie, ktoré to zdôvodňujú nasledujúcim faktom. Umelé sladidlá v nás podporujú ešte vyššiu potrebu po cukroch. Ako je to možné? Jednoducho. Náš organizmus sa totiž nenechá len tak ľahko oklamať. Cukor je v tele potrebný. Ak ho nahradíme umelým sladidlom, po konzumácii sladkých potravín telo vyšle informáciu k spracovaniu cukru. Cukor však v organizme chýba, a tak mozog vysiela signály, ktoré spôsobia len ďalšiu chuť na sladké.

Cukrovku nepomáhajú liečiť ale skôr komplikujú

Umelé sladidlá najčastejšie využívajú pacienti s diabetes. Objavuje sa však čoraz viac odborníkov, ktorí tvrdia, že zvýšený prísun umelých sladidiel vedie ku komplikáciám cukrovky a môže dôjsť k jej zhoršeniu.

Spôsobujú bolesti hlavy a nespavosť

S užívaním syntetických sladidiel to určite netreba preháňať. Rozsiahli výskum, ktorý sa realizoval v USA, zaznamenal až 92 toxických príznakov zvýšenej konzumácie umelých sladidiel. Medzi najčastejšie patria bolesti hlavy, únava, závrate, depresie, slabosť, nespavosť a dokonca môžu oslabiť celý imunitný systém.

Ak už teda sladiť, voľte radšej prírodné sladidlá ako javorový sirup, med a podobne. Všade však platí zlatá stredná cesta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom