Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ako mať šťastné dieťa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
1. júna 2020 Deti a rodina od Milota MezeiováSITA Diskusia()

Túžite mať šťastné dieťa? Spoznajte týchto 5 zásad

Každá mamička si želá vytvoriť pre svoje dieťa harmonický domov. Existujú pravidlá, ktoré v hĺbke duše pozná každá z nás a platia pre všetkých. Aké?

Aj keď každý jedinec je výnimočný a ťažko sa dá nájsť presný recept na dokonalú výchovu, predsa existuje zopár „pravidiel“, ktoré rodine dopomôžu k väčšej dôvere a pochopeniu.

Venujte dieťaťu dostatok pozornosti

Väčšinou všetky konflikty, ktoré vzniknú medzi nami a našim dieťaťom vyplývajú z nedostatku pozornosti. Je to vlastne večný boj o pozornosť. Prejavením záujmu o život, starosti i radosti dieťaťa mu preukazujete úctu. Pri dospievajúcich deťoch sa môže zdať, že práve záujem v nich vyvoláva podráždenie a nespokojnosť, tu si však treba položiť otázku, o aké konkrétne sféry života sa zaujímate. Niektoré otázky, (najmä týkajúce sa prehnanej rodičovskej starostlivosti) považuje dieťa v puberte za zbytočné a ponižujúce. Dospievajúci človek v tomto období hľadá odpovede na úplné iné otázky. Chce sa zariadiť do spoločnosti a túži poznať svoje miesto v živote.

Buďte príkladom

Napodobňovanie je najbežnejší spôsob učenia, vďaka ktorému sa učíme novým veciam, a ktorý využívame už od ranného veku. Využite ho j vy pri usmerňovaní vašich detí a buďte im príkladom. A to nielen v domácich prácach, ale najmä v otázkach medziľudských vzťahov i komunikácie.

Snažte sa ich pochopiť

Najčastejšie naši najbližší nám bývajú často najďalej. Naše ratolesti milujeme mnohokrát bez úplného pochopenia. Neodsudzujme ich však za ich odlišnosť a nepovažujme detské problémy za smiešne. Pre deti sú podstatné a dôležité. Ak chcete mať s vašim potomkom dôverný vzťah, buďte empatická.

Buďte pozitívna a berte to s humorom

Pozitívne myslenie naozaj funguje a humor je mocný liek, s pomocou ktorého sa dá prekonať i ten najzávažnejší problém. Smiech navyše pôsobí upokojujúco a uvoľňuje napätie. Nestrácajte preto zmysel pre humor ani v zložitých situáciách a vyplavte negatívne emócie vtipom.

Oceňte a pochváľte vaše dieťa

Väčšina z nás usmerňuje svoje dieťa ustavičným kritizovaním. Často má takýto spôsob skôr opačný efekt. Dieťa prežíva napätie. Je mnohokrát zbytočne vystresované alebo sa voči kritike stáva apatické a len z princípu neposlúchne. Pokiaľ sa výčitky objavujú iba v zdravej a primeranej miere a v rodine nechýba pochvala, dieťa sa samo bude snažiť uspokojiť vás. Keď je však vystavené neustálej kritike, s najväčšou pravdepodobnosťou rezignuje.

Každá z nás v hĺbke duše pozná tieto rady, no pod návalom každodenných povinností často na ne zabúdame. Preto dajme pocítiť našim deťom ich výnimočnosť a nezabudnime s nimi osláviť MDD!

K téme

Každý vzťah vám stroskotá? Toto môže za vaše nešťastie! 3 záhadné fázy mužskej lásky! V ktorej sa nachádza ten váš?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.