Recept: Tvarohový bezlepkový koláč s mandlami

Recept: Tvarohový bezlepkový koláč s mandlami
Recept: Tvarohový bezlepkový koláč s mandlami Thinkstock

Týmto tvarohovým koláčom bez lepku som sa inšpirovala od skvelej českej foodblogerky Markéty Pavleje, ktorá ho robila s ricottou.

Ja som použila tvaroh, ktorý je v našej rodine veľmi obľúbený a musím povedať, že je to jeden z najchutnejších koláčov, aké som skúšala. Fotografia ani nevie zachytiť jeho skvelú chuť:) Pokiaľ trpíte na intoleranciu lepku, tak je pre vás ako stvorený. Poďme sa pozrieť, čo na tento bezlepkáč potrebujeme.

250 g tvarohu (môžete použiť aj bezlaktózový)

190 g hnedého cukru

4 vajíčka

240 g mandľovej múky

120 g masla alebo kokosového tuku

1 vanilkový struk

Kôru z jedného chemicky neošetreného citrónu

štipku soli

Plátky mandlí na ozdobenie

V mixéry vymixujeme zmäknutý nami zvolený tuk spolu so 150 g cukru, vanilky, citrónovou kôrou, pokiaľ nevznikne kompaktná hladká masa. Následne do nej postupne za stáleho mixovania pridávame žĺtka, tvaroh a mandľovú múku. Opäť mixujeme, kým nie je zmes úplne hladká.

V samostatnej miske vyšľaháme bielka so štipkou soli na pevný sneh. Potom do neho pridáme zvyšných 40 g cukru a šľaháme tak, aby cukor splynul so snehom. Takto pripravený sneh postupne jemne primiešavame do predpripraveného cesta. Misku na pečenie s priemerom zhruba 24cm vytrieme tukom a vyložíme papierom na pečenie spodok, aj boky misy. Cesto nalejeme a dáme piecť do rúry vyhriatej na 170 stupňov zhruba na 40 minút. Pokiaľ máte veľmi silnú rúru na pečenie, tak teplotu znížte, prípadne koláč na prvýkrát sledujte. Tesne pred dopečením posypeme mandľovými lupienkami.

Po vybratí necháme dôkladne vychladnúť, aby nám držal formu a nerozpadával sa. Predsa len nedrží ho lepok po kope:)

Mirka Luberdová

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk