Ako uľaviť slnkom spálenej pokožke

Opálenie, leto, opalovať, spálená pokožka, žena, slnko, leto

S príchodom leta sa na nás varovania o sile slnečných lúčov valia z každej strany. Pokožku by sme si však nemali chrániť len počas dovolenky pri mori, ale v podstate pri akejkoľvek aktivite a pobyte na slnku. Všetci to vieme, ale aj tak sa niekedy ľudovo povedané ´pripečieme´. Stačí ak sa zabudneme po kúpaní opätovne natrieť alebo používame nízky ochranný faktor. Chybu si väčšinou uvedomíme až večer, keď  v odraze zrkadla nevidíme opálené, ale riadne červené telo.

Ako pokožke v takýchto prípadoch pomôcť? Prinášame niekoľko praktických tipov, ktoré sa vám toto leto určite zídu:

Schlaďte sa

Ak máte po pobyte na slnku pocit, že sa vaše telo za chvíľu vznieti, treba ho trochu schladiť. Dajte si chladnú sprchu alebo kúpeľ – pálenie sa zmierni a celková teplota vášho tela sa zníži. Špongiu alebo utierku, nech je akokoľvek mäkká, v tomto prípade vynechajte – takmer určite by ste mali pocit, že sa umývate so šmirgľom. Vynechajte aj sprchový gél – väčšina telových šampónov je parfumovaná a môžu vašu už aj tak citlivú pokožku podráždiť ešte viac.

Ak nemáte možnosť sa osprchovať, skúste si popálenú pokožku chladnou vodou aspoň postriekať, prípadne si dať studený obklad. Aj malé množstvo studenej vody poskytne čiastočnú úľavu.

Ak si dáte kúpeľ, nemáčajte sa vo vani príliš dlho. Pridlhý kúpeľ pokožku vysuší a tá bude ešte podráždenejšia. Suchá pokožka má tendenciu svrbieť a keď nás niečo svrbí chceme sa poškrabať – a kto už by si chcel škrabať spálenú pokožku?

Dajte pokožke dýchať

Prezlečte sa do pohodlného voľného oblečenia. Slnkom spálená pokožka býva naozaj citlivá a dráždiť ju môžu napríklad aj ramienka plaviek alebo trička, opasok či sťahovanie v páse alebo golier, ktorý by ste si za normálnych okolností ani nevšimli. Vo voľnom oblečení bude pokožka lepšie dýchať a nebude sa o oblečenie bolestivo trieť. Ak si to môžete dovoliť, choďte pokojne aj donaha.

Aloe vera

Ak máte po ruke rastlinu aloe vera, pri spálenej pokožke vám výborne poslúži. Stačí odtrhnúť pár lístkov a vytlačiť gél v nich obsiahnutý priamo na popálenú kožu. Prípadne zbehnite do lekárne a vypýtajte si prípravok špeciálne určený na  upokojenie a regeneráciu slnkom spálenej a podráždenej pokožky.

Pomôže hydratácia

Po prílišnej dávke slnečného žiarenia je pokožka vysušená, čo znamená že nemá ani dostatok tekutín na riadne fungovanie. Je preto dôležité doplniť jej a organizmu celkovo  tekutiny – pokožka sa tak zahojí a zregeneruje omnoho rýchlejšie.

Pozor na pľuzgieriky

V prípade núdze môžete pokojne siahnuť aj po voľne dostupných liekoch ako napríklad ibuprofen, ktorý bolesť trochu utlmí. Ak ste si ale v dôsledku spálenia na koži objavili pľuzgieriky, nešpekulujte a čo najskôr vyhľadajte lekára.

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk