Bratislavaden.sk
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gynekológ, lekár, doktor, zdravotná starostlivosť, pacient, nemocnica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
reklama:
reklama:
reklama:
17. augusta 2015 Deti a rodinaTehotenstvo od DamskaJazda.skSITA

Užívate antikoncepciu? Toto by mal vedieť váš lekár!

Čo by ste nemali zatajiť pred vašim gynekológom, ak ste sa rozhodli pre oddialenie tehotenstva?

Kedy asi plánujete mať deti? Ste zábudlivá? Fajčíte? Možno vás to prekvapí, ale aj s takýmito otázkami sa môžete stretnúť v gynekologickej ordinácii keď sa prídete poradiť ohľadne vhodnej antikoncepcie. Antikoncepčných metód existuje celá rada, a tak nie je vždy jednoduché sa medzi nimi rozhodnúť. Vďaka individuálnemu prístupu je ale možné nájsť vhodnú antikoncepciu pre každú ženu v akomkoľvek životnom období, ktorá jej bude plne vyhovovať.

Aby žena bola skutočne spokojná so svojou voľbou antikoncepcie, je potreba venovať dostatok času jej výberu a súčasne mať dostatok informácií o rôznych antikoncepčných metódach. Tie ženy, ktoré sú dobre informované, hodnotia svoje rozhodnutie pozitívne, pretože cítia, že si o svojom tele mohli rozhodovať samy. Aj preto je dôležité, aby zvolená antikoncepcia odrážala individuálne potreby ženy a rešpektovala jej predstavy o živote.

Nevyhnutnou súčasťou informovaného rozhodnutia o voľbe antikoncepcie je otvorený rozhovor s ošetrujúcim gynekológom. Pokiaľ máte ku svojmu lekárovi dôveru, môžete s ním hovoriť aj o intímnych záležitostiach bez hanby. Pri takomto rozhovore je dobré s lekárom hovoriť taktiež o svojom sexuálnom živote, predstavách ohľadne materstva vrátane toho, kedy by ste sa a či vôbec chceli stať matkou, prípadne či uvažujete o ďalšom dieťati. Pre lekára sú užitočné aj informácie o vašom životnom štýle, napríklad či máte pravidelný denný rytmus alebo je väčšina vašich dní veľmi hektických, a tak si neviete predstaviť užívať tabletku vždy v rovnakú hodinu. To všetko sa môže odraziť vo voľbe vhodnej antikoncepcie.

reklama:

Chcete prestať s antikoncepciou? Toto sa deje s vašim telom

Váš lekár by mal byť informovaný o všetkých zdravotných problémoch, ktoré vás trápia, vrátane tých, ktoré sama považujete za malicherné. Je dôležité, aby váš gynekológ vedel, či užívate nejaké lieky, a to vrátane voľne predajných prípravkov. Zatajovať by ste mu nemali ani to, že fajčíte. Čím viac informácií má gynekológ o vašom zdravotnom stave, tím lepšie je schopný vám poradiť.

Rizikové faktory sú napríklad obezita (BMI ≥ 30), fajčenie, hypertenzia, diabetes s poruchou ciev, poruchy tukového metabolizmu. Rizikovými sú taktiež ženy, ktoré trpia epilepsiou, migrénami či poruchami pečeňových funkcií napr. v dôsledku nedávno prekonanej hepatitídy alebo mononukleózy. U týchto rizikových pacientok by nasadenie kombinovanej hormonálnej antikoncepcie (antikoncepcie obsahujúcej dve zložky: estrogén a gestagén) mohlo zvýšiť riziko vzniku tromboembolickej choroby, zhoršiť stav ochorenia alebo viesť k zníženiu účinku hormonálnej antikoncepcie vplyvom užívaných liekov.

reklama:

Očkovanie proti HPV vírusu: Kedy je nebezpečné?

Návšteva gynekologickej ordinácie je taktiež ideálna príležitosti k tomu, aby ste sa porozprávali o všetkých obavách, ktoré máte spojené s antikoncepciou. Váš lekár je ten, kto by vám mal odpovedať na všetky vaše otázky ohľadne antikoncepcie. Ako odborník s mnohými skúsenosťami s rôznymi metódami antikoncepcie je schopný vám podať objektívne a neskreslené informácie. Naopak rôzne internetové fóra sú plné neoverených správ, ktoré môžu pôsobiť vierohodne, a tak im mnoho žien podlieha, bez toho, aby si v gynekologickej ambulancii overili, čo si prečítali. Tieto mýty im potom komplikujú rozhodnutie ohľadne vhodnej antikoncepcie.

Zdroj: www.antikoncepcia.com

reklama:

Odporúčané

K téme

Chcete prestať s antikoncepciou? Toto sa deje s vašim telom 8 najväčších neprávd o sexuálnom zdraví žien

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.