V dospelosti je už neskoro. Kedy začať šetriť a čo môže pomôcť?

1.png
Foto: Pexels

Mať vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Kedy si treba začať šetriť a čo môže mladému človeku pomôcť s hospodárením s prvými zarobenými peniazmi?

Aké možnosti má mladý človek?

Mnoho z vás to určite dobre pozná. Na strednej ste si našli počas letných prázdnin brigádu a všetky peniaze zarobené z predaja zmrzliny, roznášania letákov či obsluhovania v kaviarni, ste minuli večer na diskotéke alebo s kamoškami na káve.

V mladom veku na sporenie nikto ani len nepomyslí a ani vám to nikto nemá za zlé. Pravdou však je, že na svoju budúcnosť by ste mali začať myslieť čo najskôr. Ak ste to doteraz nerobili, pustite sa do toho. V budúcnosti si za tento krok poďakujete.

Jedným zo základných pilierov, na ktorom stojí učenie sa správnemu hospodáreniu s peniazmi, je okrem iného aj zriadený študentský účet. Práve tam si dokáže mladý človek sledovať stav svojich financií, príjmy, výdavky, ale tiež celkovú nasporenú sumu. Sporiť je možné aj na sporiacom účte samostatne, no viaceré banky ponúkajú možnosť vedenia sporiaceho účtu spolu so študentským. Výhodou sú aj iné programy zamerané na šetrenie. Napríklad také, ktoré vám z nákupu vrátia späť určité percento.

Asi nikto neočakáva, že si zo zopár stovák odloží stredoškolák na financovanie štúdia na vysokej škole alebo zaplatenie luxusnej dovolenky na Havaji. Dôležitý je však už len samotný návyk odkladania peňazí, ktorý zužitkuje v dospelosti. Napríklad pri tvorení skutočnej rezervy na horšie časy.

Návyky, ktoré si treba vytvoriť po nástupe na TPP

Možno si prácu nenájdete hneď, ako opustíte brány školy. Mali by ste však vedieť, že prvým skutočným míľnikom pri vytváraní svojej vlastnej rezervy, je uzatvorenie trvalého pracovného pomeru. Zrazu vám na účet každý mesiac príde rovnaká suma a aj po zaplatení výdavkov si budete môcť odložiť bokom. Najlepšie je ale určiť si presnú čiastku, ktorú chcete každý mesiac pridať k vašej finančnej rezerve.

2.png

Je preto dobré zapisovať si zo začiatku všetky výdavky, aby ste mali prehľad a vedeli vyhodnotiť, na čo míňate možno až zbytočne veľa, a kde by ste mohli ušetriť. Šetrenie však neznamená pravidelné odopieranie si napríklad obľúbenej čokolády či kupovanie najlacnejších vecí. Šetrenie je o dobre nastavenom systéme. Musíte sa naučiť hospodáriť s peniazmi tak, aby ste mali všetko, čo potrebujete, no pritom si stále dokázali odložiť.

Suma, ktorú by ste si mali ušetriť každý mesiac, závisí od mnohých faktorov. Samozrejme, na prvom mieste stojí váš príjem, od ktorého sa odvíja všetko ostatné. Ďalšou veľkou položkou je bývanie, pričom je rozdiel, či bývate v podnájme, alebo žijete vo vlastnom a platíte hypotéku s energiami a internetom navyše. Paušál, strava, drogéria, elektronika, doprava, oslavy narodenín alebo menín, nečakané výdavky – na to všetko je dobré byť pripravený v poriadnom predstihu.

Niektoré faktory, ako napríklad plat alebo cena za prenájom, sú ovplyvňované aj regiónom, v ktorom žijete. Preto je zložité určiť presnú sumu, ktorú by ste si mali odložiť každý mesiac. Dôležité je ušetriť si po spočítaní všetkých výdavkov dostatok financií na to, aby ste prežili pár nasledujúcich mesiacov aj v prípade úplnej straty príjmu.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom