V New Yorku vyvinuli bielizeň, ktorá chráni pred znásilnením

V New Yorku vyvinuli bielizeň, ktorá chráni pred znásilnením
Indiegogo.com

Spodné prádlo, ktoré ochráni ženu pred znásilnením, by sa na trh mohlo dostať už v júli budúceho roka.

Ochrana pred nedobrovoľným pohlavným stykom by čoskoro mohla byť účinnejšia. Americká spoločnosť AR Wear nedávno vyvinula uzamykateľné nohavičky, ktoré ženám poskytnú pocit bezpečia bez narušenia komfortu.

[captionid=“attachment_46749″align=“alignright“width=“640″]
VNewYorkuvyvinulibielizeň,ktoráchránipredznásilnením
Indiegogo.com

Indiegogo.com[/caption]Nohavičky sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý je odolný voči roztrhnutiu i rozrezaniu, popri svojej pevnosti však zostáva dostatočne pružný a pohodlný. Jeho vnútornú kostru tvorí systém remienkov na stehnách, v centrálnej oblasti a na obvode pásu. Remienka je možné nastaviť na pohodlnú veľkosť a následne systém patentov uzavrieť.

Patent zaručuje, že nohavičky z bokov nedokáže stiahnuť nikto iný okrem nositeľky spodnej bielizne. Drobný zámok v páse pripomína stredoveký pás cudnosti, kľúč od neho však vlastní len majiteľka nohaviček. Kód na zámku sa nastavuje pomocou dvoch ručičiek, ktoré sú podobné tým na hodinkách.

„Chceli sme vyvinúť produkt, ktorý umožní ženám a dievčatám cítiť sa bezpečnejšie na prvom rande, na diskotéke, pri večernom behu, cestovaní do zahraničia či v ďalších potenciálne riskantných situáciách,“ uviedla skupina Newyorčanov, ktorí stoja za týmto nápadom. „Nohavičky musia odolať ťahaniu, trhaniu i rezaniu a pritom byť pohodlné na nosenie pri vykonávaní bežných aktivít a dobre sadnúť bez ohľadu na vrchné oblečenie,“ dodali.

Spoločnosť svoj produkt predstavila na stránke IndieGogo.com, kde teraz prostredníctvom crowdfundingu zbiera potrebné financie. Projekt AR Wear za uplynulé tri týždne dokázal nazbierať vyše tri štvrtiny potrebnej sumy, či nazbiera dostatočné finančné prostriedky na zahájenie veľkovýroby, sa uvidí na konci novembra. Ak sa tak stane, prvé nohavičky budú na americkom trhu dostupné už v júli budúceho roka. Neskôr by sa k nim mali pridať i šortky na športovanie a klasické krátke nohavice vhodné na cestovanie.

http://www.youtube.com/watch?v=Bf8Mft6aYlY

Hoci produkt zaznamenal zväčša pozitívne reakcie, našli sa aj negatívne ohlasy. Tie narážajú na praktické i etické aspekty ochrannej spodnej bielizne. Neprajníci nápadu tvrdia, že neschopnosť vyzliecť nohavičky môže násilníka natoľko vyprovokovať, že si násilie na žene vybije iným spôsobom.

Autori nápadu však pri výrobe nohavičiek vychádzali z analýzy, ktorá potvrdzuje, že schopnosť brániť sa znásilneniu znižuje riziko samotného aktu bez zvýšenia rizika ďalšieho násilia. Predvídať správanie násilníka však nie je jednoduché a nedá sa zovšeobecniť.

www.northernstar.com.au

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk