V stredu odštartuje 15. ročník festivalu Hory a mesto

Hory a mesto
Hory a mesto horyamesto.sk

V programe podujatia, ktoré potrvá do nedele 6. apríla, je celkovo 45 filmov z 13 krajín, 17 hostí, 21 prednášok cestovateľov a sedem fotovýstav.

V bratislavskom Auparku sa v stredu o 19:00 začne 15. ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto, ktorý potrvá do nedele 6. apríla.

V programe je celkovo 45 filmov z 13 krajín, 17 hostí, 21 prednášok cestovateľov a sedem fotovýstav. Po skončení festivalu sa vybraný program presunie do Prešova, Dolného Kubína, Žiliny a Zvolena, ďalej aj do Česka, Maďarska a Poľska.

Úvodný ceremoniál sa tradične snažíme poňať neformálne. Tento rok sa tešíme na divácky veľmi atraktívne živé vystúpenie parkouristického tímu Free Run Slovakia priamo v sále. Verím, že nás to dobre naladí na večernú prednášku aj filmy,“ uviedla dramaturgička festivalu Natália Bokníková.

V prvý deň festivalu je na programe prednáška poľského lezca Adama Pustelnika s názvom Ambície a nešťastné náhody jedného lezca. Vo vedľajšej kinosále zas v rámci sekcie Voda uvedú päť filmov, Luciša Hollá porozpráva o člnkovaní na Balkáne, Tomo Andrássy s Evinou Lásko o divokej vode na Altaji v Rusku a vystúpia aj Peter a Nina Csonkovci so svojím najnovším filmom z Ugandy Chaga – The Story (2013).

Hlavnými hosťami festivalu budú Tommy Caldwell, Sílvia Vidal, Mára Holeček a spomínaný Adam Pustelnik. Filmová prehliadka je už tradične programovo prepojená s obdobným festivalom vo Vancouveri, vďaka čomu prinesie do Bratislavy aj tento rok snímky, ktoré dokázali v Kanade zaujať publikum aj porotu.

Zastúpenie bude mať aj slovenská kinematografia, keď premietnu jedenásť domácich filmov. Svetovú premiéru bude mať na festivale najnovší film slovenského režiséra Pavla Barabáša s názvom Polárnik. Barabáš okrem toho uvedie na festivale aj snímku Stopy na hrebeni (2013) o zimnom prechode hrebeňa Západných, Vysokých a Belianskych Tatier, ktorý vlani absolvovali Michal Sabovčík a Adam Kadlečík. Tí na festivale priblížia túto expedíciu počas prezentácie Horské priateľstvá.

Súčasťou podujatia budú znova Cestokluby Kino Svet, ktoré ponúknu 21 cestovateľských prednášok z rôznych kútov Ázie, Severnej a Južnej Ameriky, východnej Afriky, Madagaskaru, Filipín, Baffinovho ostrova ako aj Slovenska.

Kompletný program podujatia je na oficiálnej webstránke festivalu www.horyamesto.sk.

Informácie pochádzajú od PR manažérky festivalu Hory a mesto Zuzany Golianovej a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk